Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Stoję właśnie przed wyborem kotła do domku jednorodzinnego. Dom o powierzchni 220m2, podpiwniczony i z użytkowym poddaszem, ściana porotherm 25+20 styropian, dach wełna 30cm. Mój instalator polecił mi kocioł Protech Karo Duo 25KW. Z lektury tego forum dowiedziałem się że kocioł jest dobry ale sterownik do bani(St- 40). Z tego co widziałam na stronie producenta jest już możliwy zakup z sterownikiem ST-480. Moje pierwsze pytanie, czy jest na forum osoba która posiada taki sterownik, i czy jest jego pracy zadowolona?.

Po długiej lekturze tego forum, jako alternatywę do kotła Protech wybrałbym Stalmarka 25KW. Różnica pomiędzy tymi kotłami (chyba najbardziej znacząca) to max średnica opału(Protech <30, Stalmark <40). Kolejnym zagadnieniem jest powstawanie sadzy w obu kotłach. Wiem ze można wykonać przeróbkę paleniska za pomocą cegieł szamotowych, ale chyba nie o to chodzi żeby nowe kotły za około 8000 od razy przerabiać.

Może jest jeszcze jakiś inny kocioł który jest godny polecenia? Czekam na porady i sugestie.

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mario

zacznij od przeczytania tego:

 

https://forum.info-ogrzewanie.pl/topic/13884-poradnik-jak-wybierac-kociol-na-ekogroszek/

 

potem jeśli nie masz policzonego zapotrzebowania na ciepło to je policz

następnie zdecyduj jaka moc a na końcu jaki model jakiego producenta

jak kupisz kocioł 25KW to za chwilę tu wrócisz z lamentem i prośbą o pomoc.

nawet jeśli to stary dom to najwyżej 19KW a sądząc z opisu choć jest pobieżny to dom nowy więc potrzebujesz 15KW nie więcej i to bez liczenia a w nowym domu powinieneś mieć OZC a tam moc potrzebną do ogrzania domu

zacznij od podstaw a nie od oferty instalatora bo on ci sprzeda to na czym zarobi a nie to czego potrzebujesz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedź.

Dom jest nowy. Z wyliczeń projektowych zapotrzebowanie na moc jest wyliczone na 24KW. Przeczytałem cały wątek o doborze kotła na ekogroszek. Skłaniam się do kupna kotła z podajnikiem tłokowym. Porównanie kosztów opału wypada zdecydowanie na korzyść kotłów tłokowych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to jaką ty tam masz kubaturę że na 220m2 masz zapotrzebowanie na poziomie 24KW???

może tylko jest zapis że źródło ciepła o mocy maksymalnej 24KW???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to tak w miarę standardowo

po mojemu masz zapotrzebowanie nie wyższe niż 50W/m2

co daje 220x50=11000W=11KW+3KW na CWU=14KW

nie wiem skąd ta moc 24KW

a parametry z tego OZC jakie masz???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to w projekcie a czy robiłeś OZC???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to jeśli masz jeszcze czas na to i nie musisz jutro kotła wstawiać to zrób.

Koszt nie jest duży a będziesz wiedział ile musisz ciepła dostarczyć do domu. wtedy wybierzesz sobie kociołek na miarę

ubieranie się w zbyt duży nie jest dobrym rozwiązaniem. poczytaj tez o kotłach z podajnikiem tłokowym. jeśli chcesz nim grzać wodę latem możesz mieć większe niż w przypadku podajników ślimakowych kłopoty z jego wyregulowaniem.

tłoki sa mniej awaryjne podobno ale i trudniejsze w prowadzeniu. nie bardzo rozumiem stwierdzenie o porównaniu kosztów opału wypadającym na korzyść tłoka :(

koszt opału to jedno a zużycie zupełnie coś innego i nie ma tutaj podstawowego znaczenia jaki sposób podawania tylko jaka powierzchnia do ogrzania i jakie straty do uzupełnienia. i musiałbyś porównywać dwa identyczne budynki i to pod każdym względem identyczne i dopiero móc ocenić różnice. ogrzewanie domu jest mocno uzależnione od indywidualnego zapotrzebowania danego budynku i nie ma za bardzo z czym porównywać

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powiem szczerze skłonność do podajnika tłokowego wynika z możliwości palenia większym asortymentem opału. Poza tym słyszałem o problemach z podajnikiem ślimakowym, głównie zrywanie zabezpieczenia i wycieranie ślimaka. Nie mówię że podajnik ślimakowy całkowicie wykluczam ale na razie przewagę ma tłokowy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja nie będę CIę namawiał do konkretnej konstrukcji. każda ma plusy i minusy

tłoka trudniej wysterować na małych mocach w okresie letnim kiedy grzejesz tylko wodę. z tego co pamiętam to na tym forum chyba vernal pali w tłoku lub Vlad24 ale raczej ten pierwszy- spytaj o plusy i minusy, spytaj o sterowanie. tech robi niezłe sterowniki deustanowe, zaczał zabawy z PID oraz dostępem przez internet, tyle że nie wiem jak to wygląda dla konstrukcji tłokowych. Ja zaczynałem od tech i uważam go za dobry produkt- solidny bez wodotrysków ale prosty i intuicyjny.

 

ważniejsze od tego jakiej konstrukcji kociołek wybierzesz jest to jaka będzie jego moc.

zwłaszcza dla tłoka przewymiarowanie powoduje dodatkowe kłopoty z ustawieniem ze względu na dość dużą jednorazową dawkę opału w stosunku do ślimaka. dlatego ta naciskam abyś posiadł wiedzę ile tej mocy dokładnie potrzebujesz.

łatwiej ci będzie z kotłem na miarę niż za dużym.

poszukaj w sieci kto blisko Ciebie robi OZC zapłać 500zł bo to mniej więcej tyle kosztuje a nakład zwróci się w sezon góra dwa.

potem wyberzesz kociołek który będzie spełniał Twoje wymagania jakie przed nim postawisz.

 

przemyślanego i udanego wyboru. i daj znać co wybrałeś i czyś zadowolony bo to też ważne tak samo jak ciepły tyłek w domu zimą

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

 

Zapotrzebowanie na ciepło pomieszczen w moim domu to w sumie 14kW + CWU 3kW to daje 17kW. Teraz to dopiero mam problem. Najmniejsza moc minimalna jaką znalazłem dla kotłów zasypowych(dodam że to był kocioł z podajnikiem ślimakowym) to 4,5kW. Obawiam sie że przy temperaturze zewnetrznej w okolichach zera sterowanie tym kotłem będzie bardzo trudne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

widzisz

a Ty chciałeś to co instalator czyli 25KW- jakbyś takie monstrum wysterował???

poszukaj

jeśli dobrze pamiętam najmniejszy tłok jakiego robią ma chyba 13 lub 14KW; 17KW znajdziesz na pewno ale będziesz miał kłoopty na małych mocach- dlatego sugerowałem jednak ślimakowy.

poszukaj w necie -jest kilka dobrych sklepów z kotłami- ich reklamy na tym forum się pojawiają, jak będziesz miał dodatkowe pytania to pisz śmiało. są koledzy od tłoków i od ślimaków i zawsze ktoś się znajdzie żeby coś podpowiedzieć.

 

PS

a pisałem w poście 3 że 15KW - jedynie kubatura większa i tu mój błąd był w liczeniu.

jednak warto policzyć żeby potem nie przepłacać.

już jesteś do przodu ponieważ kociołek 17KW będzie tańszy i to o więcej niż wydałeś na obliczenia. dodaj do tego oszczędność opału i wyjdzie bardzo rozsądna decyzja na kilka ładnych lat

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

życzę udanego wyboru

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Stoję właśnie przed wyborem kotła do domku jednorodzinnego. Dom o powierzchni 220m2, podpiwniczony i z użytkowym poddaszem, ściana porotherm 25+20 styropian, dach wełna 30cm. Mój instalator polecił mi kocioł Protech Karo Duo 25KW. Z lektury tego forum dowiedziałem się że kocioł jest dobry ale sterownik do bani(St- 40). Z tego co widziałam na stronie producenta jest już możliwy zakup z sterownikiem ST-480. Moje pierwsze pytanie, czy jest na forum osoba która posiada taki sterownik, i czy jest jego pracy zadowolona?.

Po długiej lekturze tego forum, jako alternatywę do kotła Protech wybrałbym Stalmarka 25KW. Różnica pomiędzy tymi kotłami (chyba najbardziej znacząca) to max średnica opału(Protech <30, Stalmark <40). Kolejnym zagadnieniem jest powstawanie sadzy w obu kotłach. Wiem ze można wykonać przeróbkę paleniska za pomocą cegieł szamotowych, ale chyba nie o to chodzi żeby nowe kotły za około 8000 od razy przerabiać.

Może jest jeszcze jakiś inny kocioł który jest godny polecenia? Czekam na porady i sugestie.

Pozdrawiam.

 

Witam nie będę tutaj chwalić tej czy innej firmy. Osobiście wybrałem konstrukcję retortową na ekogroszek. Ze względu na cenę oraz jakość paliwa proponuje zastanowić się nad kotłem posiadającym palnik tzw BRUCER Palnik ten nie jest tak wybredny co do paliwa, przepala groszek, miał.Co do szuflad brałem je też pod uwagę, ale ładowanie miału w kotłowni do pieca zawsze powodowało powstanie całej chmury pyłu.Miałem to przyjemność oglądać u kolegi.Zastanów się najpierw jaki opał masz zamiar palić a potem wybieraj kocioł i wymiar mocy pod twój dom.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.