Skocz do zawartości
IGNOROWANY

zawor 4dr a pompa co


ronald

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

 

Wymieniam piec co weglowy na nowszy model, instalacja grawitacyjno-pompowa, pompa co na powrocie. Przy nowym piecu chcialbym zalozyc zawor 4d o srednicy takiej jak wyjscie/wejscie z pieca tj. 1,5 cala. Pompe co chcialbym zostawic na powrocie – i mam pytanie do zaawansowanych forumowiczow – czy taka pozycja pompy w tej konfiguracji jest mozliwa? Z jednej strony jak ogladam schematy podlaczen piecow, to pompa jest zawsze na zasilaniu za zaworem 4 dr, ale z drugiej strony piec jest na paliwo stale a wiec korzystniejsza jest lokalizacja pompy na powrocie.

I jeszcze jedno pytanie; czy na takich rurach (1,5 cala) i zaworze 4dr grawitacja zadziala? (poprzednie podlaczenie pieca to rury 2 calowe)

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podpowiem Tobie co ja mam a na co chciałbym zmienić, mam zawór 1,5 cala - ciężko zdobyć , kosztował ok 250 zł ESBE, włożyłem go przed pompą , grawitacja działa tym lepiej im bardziej otwarte wyjście z pieca czyli najlepiej gdy 100% na kaloryfery i otworzę zawór odcinający na powrocie-ten na dole ,oczywiście jak masz ustawione mieszanie i nie ma Cię w domu a prądu brak to jest kłopot, poleciłbym Tobie jednak układ który sam chciałbym wykonać , najlepiej z zaworem na powrocie sterowanym elektrycznie , brak prądu -woda gorąca idzie przez zawór różnicowy -taka zielona kula -grawitacyjnie a wraca przez grubą rurę powrotną omijając zawór 4d (otwarty zawór z powodu braku prądu - ten na dole) . Niech inni się wypowiedzą na temat sterowania bypassem za pomocą jakiegoś zaworu na rurze powrotnej bo też chciałbym się dowiedzieć czy to jest możliwe do zrealizowania, w przeciwnym razie pozostaje samemu uruchomić przepływ grubą rurą powrotną omijając zawór 4d np zaworem kulowym. Wszelkie konstruktywne uwagi mile widziane. Na razie szukam zasilania awaryjnego na czas braku prądu.

post-3430-1225837986_thumb.jpgpost-3430-1225837979_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.