Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Stary Kocioł Na Wszystko...wymiana Zdań


PiotrInstalator

Rekomendowane odpowiedzi

Zrobisz jak uważasz, dam ci tylko przykład, że paląc tradycyjnie drewnem szło 25mp, palac od góry 20mp a po przerobieniu na ds idzie 16mp. Jeśli będziesz palił tradycyjnie to przynajmniej spalaj małe ilości i ostro.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

co masz na mysli tradycjnie rozpalanie od dołu?

jak pisałem teraz eksperymentuje rozpalając drewno od góry

znalazłem swój piec na innym forum to kocioł Tezam z Tczewa forowicze twierdzą ze to kocioł na koks i nic się nie da przerobić

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pisałeś, że po wypaleniu pirwszego załadunku przesuwasz żar i dokładasz drewno, to już jest tradycyjnie od dołu. Krocząco nic tu nie wyjdzie bo drewno szybko złapie ogień i pali sie całość. Dletego trzeba rozpalać od nowa od gòry lub palić tradycyjnie od dołu ale maĺe ilości drewna, często dokładając z nadmiarem powietrza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To przerobiony żubr z hajnówki 20kw na ds. Pełny załadunek drewna bk pali się ok 3-4 godz ,a że wody w obiegu jest ok 300l to grzejniki żeliwne są jeszcze ciepłe i 2 godz. ale jak to w ds dokładać mogę w każdej chwili. Przy obecnej pogodzie przepalam 2x dziennie po 4 godz bo przy ciągłym paleniu gotował bym wodę a w domu sauna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hm mój rekord przy 3/4 załadunku pieca to 3,5h palenia od góry jutro spróbuje naładowac pełny piec i zobacze co wyjdzie lecz nie sądze by przy drzewie osiągnąc wiecej jak 4h chyba wiecej to niemozliwe

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mylisz DS z GS. Jeśli u Ciebie jest typowy górniak to niewiele poradzisz. Ja sam tak robiłem z żarem w starym kotle. Wiadro z żarem możesz przykryć lub wynieść z kotłowni na zewnątrz. Mówimy o żarze jak z grilla, a nie o palącym się wciąż drewnie. Po wybraniu żaru wystarczy zgarnąć popiół i włożyć drewno, ja się wyrabiałem poniżej 5 minut. Teraz mam typowego DS do drewna, palę raz dziennie 3 do 4 godzin topolą i wałkami z wierzby energetycznej i to w zupełności wystarczy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poczytaj sobie " czyste ogrzewanie " i będziesz więcej wiedział. W kotle ds pali się tylko na dole a reszta to magazyn opału, który można w każdej chwili uzupełniać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

myslałem też o Mpm Ds duo lecz mam pare obaw tam jest palnik szamotowy i pewnie bedzie się zapychał popiołem no i czaem musi rozpalaćmój ojciec a on nie da się przekonać do rozpalania od góry dlatego defro optima typwy górniak ale z mozliwoscią 2 opcji palenia na ten czas chyba bedzie dla mnie lepszy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W mpm ds nie rozpala się od góry tylko na dole , tak jak było tradycyjnie. Palnik szamotowy nic się nie zapycha a defro górniak nie nadaje się do drewna, do węgla tak ale rozpalając od góry.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czyli znowu nic nie wiem albo się pogubiłem albo zbyt mało rozumiem musze doczytac więcej:)

wydawało mi się kocioł ds to dolne spalanie a więc zeby paliło się na dole trzeba rozpalic od góry ale chyba znowu się myle

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No widać że mało kapujesz więc jak ci radziłem wbij do internetu " czyste ogrzewanie " i poczytaj sobie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mimo wszystko bardzo dziekuje za odzem i za cierpliwośc i wszystkie odpowiedzi  na moje moze dla niektórych głupie pytania duże dzięki

Edytowane przez Ryszard
Nie ma potrzeby cytowania ostatniego postu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość berthold61

A dlaczego twierdzicie że defro optima nie nadaje się do palenia drewnem , ja spalam non stop stare drewno lekko spruchniałe czyli prawie bez wartości - stara więźba stare podłogi stare łaty z dachu i w taką pogodę jaką mamy teraz to drewno potrafi palić się nawet do 5 godz , ale na kaloryferach bo jak był zał podłogówkę to wychlapie to drewno w 2-3 godz ale już nastepny zał to spoko 3-4 godz , wiadmo na węglu palone od góry spokojnie leci nawet do 25 godz , a na podłogówce do 14 godz , podłoga więcej potrzebuje jak z tego widać (zimny start)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jak widać co forowicz to opinia

 

jeśli chodzi o kotły GS to rankingach defro optima Gs jest nr 1

a Mpm ds duo nr 1 spalanie dolne tak wygrzebałem w necie

Edytowane przez Ryszard
Nie ma potrzeby cytowania ostatniego postu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sporo lektury przed Tobą. Ja sam czytałem forum pewnie z rok, zanim w ogóle się zarejestrowałem, a to tylko po to, żeby dopytać o szczegóły konstrukcji kotła, którego koncepcja chodziła mi po głowie. Na Twoją korzyść przemawia fakt, że masz już doświadczenie, w końcu palisz już ładnych parę lat i przynajmniej wiesz, co Ci nie pasuje w obecnym kotle.

Do tego strona czysteogrzewanie. Masz tam czarno na białym, że kotły DS to kolejna generacja kotłów, przy odpowiednim wykonaniu i obsłudze przewyższająca kotły GS. Gdy szukałem kotła na drewno do nowego domu, w kraju nie znalazłem nic fabrycznego godnego moich pieniędzy. Może słynny Kalvis albo czeski Opop, ale tu cena była zaporowa. Mpm był bliski ideału, ale nie podobało mi się to podawanie PW, u siebie mam to nieco inaczej rozwiązane. No i w końcu lokalny producent uspawał mi to cudo, ze wszystkimi modyfikacjami, z górną klapą 40x40 cm (na pniaki albo skrzynki po jabłkach :) ), z króćcami dopasowanymi do mojej instalacji - za pół ceny kotła "markowego".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I tu masz racje ze pare ładnych lat na starym kotle gs Tezam  zadymiając okolice ale jak pisałem wczesiej od paru dni eksperymentuje paląc od góry na razie same plusy prawie bezdymnie i dłużej buk się pali niż tradycyjnie paląć a moim obecym kotle nie pasuje mi jego apatyt na paliwo(drewno)mam co prawda węgiel który róznież został by szybko spalony wieć mi go szkoda pewnie jak się ochłodzi spróbuje nim rozpalić od góry bo węglem w tym kotle jeszcze nie paliłem i zobacze co się wydarzy

moje oczekiwania to ekonomia to nr1 i ekologia nr2 ale to chyba jak wszyscy

wciąz mnie zastanawia ile ten kocioł jeszcze pociągnie 25lat :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bo w kotle ds starymi gumiakami nie popalisz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Górniaka odpalisz na węglu, ustawisz miarkownik i możesz zapomnieć nawet na kilkanaście godzin a w dolniaku, a to zadymisz kotłownię, a to zawiesi się opał, a to powstaną spieki. Spalanie jest bardziej czyste ale może być upiredliwe. Drewno można spalić w każdym kotle ale najlepiej jest w kotle HG z buforem lub kotle DS. W mpm ds paląc drewnem kłopotem może jedynie być konieczność pocięcia drewna na wymiar poniżej 30cm a najlepiej 25cm.

Edytowane przez drewniak
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

i znowu rozterka mam starsze osoby w domu i czasem to one rozpalą kocioł i skoro dolniak możę byc problemowy to znowu skłaniam się ku Defro optima komfort Gs tylko miarkowonik  buka 50m spale i wtedy przejdę napewno na węgiel i już obojętnie jaki kocioł kupię zostane przy rozpalaniu od góry podoba mi się prawie brak dymu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.