Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano

Witam.

 

W tym roku planuję wykonanie instalacji centralnego ogrzewania. Do ogrzania mam 2 mieszkania znajdujące się w starej kamienicy z których jedno znajduje się na parterze, a drugie na pierwszym piętrze. Instalacja jest dość nietypowa, kocioł na paliwo stałe o mocy około 15 kW bedize znajdować się na pierwszym piętrze ( w kuchni, gdzię będzie oddzielony od niej ściankami gipsowymi). Nad kotłem będize wisiał zasobnik C.W.U, który będize montowany dopiero w przyszłym roku, ze względu na brak środków finansowych. Instalację chcę zrobić w ten sposób, że na zasilaniu będzie pompa obiegowa, później trójnik, który będize rozdzielał zasilanie na parter, pierwsze piętro, oraz do zbiornika c.w.u. na powrocie do kotła przed trójnikami chcę zamontowac zawory zwrotne ( nie wiem, czy są potrzebne) . Moc grzejników płytowych jest już dobrana, każdy będize mieć około 1500 W ( prawdopodobnie C22550900, przy każdym grzejniku zawór grzejnikowy) tam gdzie są grzejniki łazienkowe też ich moc jest dobrana. Chcąc zobrazować moją wizję ściągnąłem program Audytor OCZ i zmajstrowałem w nim takie oto schematy poniżej, przepraszam, że nie ma w nich zachowanych odpowiednich norm rysowania takich schematów, schemat, to rzut z góry.

 

Moje problemy to:

1. Gdzie na instalacji zamieścić naczynie wzbiorcze otwarte?

2. Jakie średnice rur miedzianych dobrać? Ja na pierwsze piętro chciałem cu fi 18 dać, a na parter fi 15 do zasobnika c.w.u. też fi 15

3. Jaką pompe dobrać ? oba mieszkania mają po ok 3m wysokości zastanawiam się nad pompą UPS 25-40 lub 25-60.

 

Legenda do rysunków:

 

Zielone linie to ściany budynku.

Jasne czerwone linie to rury obiegu na pierwszym piętrze

Ciemno czerwone / bordowe linie to obieg parteru.

 

Instalację będe robił sam ze względu na baaardzo mały budżet, jak widać zaprojektować też muszę sam, dlatego bardzo Was proszę o pomoc w mojej sprawie.

 

d88aa9322b9fae58m.jpg

 

6299a3bb6a7e642fm.jpg

Opublikowano

Rozważył bym jednak na początek ustawienie kotła na parterze lub w piwnicy ( najwłaściwsze) jeśli jest. Dla pracy kotła należy zabezpieczyć właściwą ilość powietrza ( wentylacja) a tego w mieszkaniu może brakować.

Opublikowano

Witam, dziekuje za odpowiedź. Niestety nie ma piwnicy akurat w tej części budynku, a na parterze nie ma możliwości montażu kotła. komin jest 50cm x 50 cm wentylacja będzie doprowadzona rurą fi 110, także ciąg kominowy jest bardzo dobry. W tej chwili w iejscu gdzie ma stac kocioł, jest zwykły piec na węgiel i ciąg kominowy jest bardzo duży nawet przy pozamykanych oknach ( plastikowych ) wystarczy dolne drzwiczki odsunąć i w piecu aż huczy.

 

Pozdrawiam

Opublikowano

to ze huczy to świadczy o dobrym ciągu ale i o tym ze wysysa ci powietrze z pomieszczenia .a to nie jest wskazane musisz doprowadzić niezalezne powietrze ,tak zwana zetkie

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.