Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano

Witam serdecznie fachowców i użytkowników forum.

 

Na wstępie zaznaczę,iż jestem laikiem w temacie ogrzewania kotłami zasypowymi,gdyż wychowałem się w domu,gdzie użytkowało się od zawsze kotła gazowego.

 

Jako,że stałem się posiadaczem niemalże zabytkowego stuletniego dworku,poszukuję informacji jak skutecznie ogrzać stare mury.

Metraż do ogrzania to ok 150-170m2 (jest to część budynku,którą będę użytkował,cały dom ma zapewne trzy razy tyle,ale skupiamy się tylko i wyłącznie na podanym przeze mnie metrażu). Pomieszczenia są dość wysokie ok 3,5m i powierzchni ok 30-35m2. Komin ma wysokość ok 10-12m i średnicę w granicach 30x30cm. Dodam,iż jest to bardzo solidna budowla (mówię o ścianach) są grube i pomimo braku ocieplenia ,powinny dobrze utrzymywać ciepło. Dotychczas ogrzewane wszytko było kuchnią kaflową z płaszczem wodnym,lecz wchłaniało to olbrzymie pokłady opału,a przy dużym uciągu ciepło szybko uciekało i w praktyce trzeba w nocy stać na warcie ognia,aby utrzymać pokojową temperaturę do samego rana.

 

 

Ktoś polecał mi firmę SAS,gdzieś indziej słyszałem dobre słowo na temat pieców Defro i Termiko z Jarocina. Będę palił węglem i drewnem,także szukam raczej uniwersalnego kotła,bez podajników i skomplikowanych konstrukcji. Najlepiej,aby był to kocioł o nie zbyt dużych gabarytach,możliwie niski. Dla tego nie wiem co będzie lepsze kocioł górnego czy dolnego zasypu.

 

Proszę o kilka podstawowych porad, czego szukać ,czym się interesować i na co zwracać uwagę,aby znaleźć odpowiedni wydajny kocioł,który da mi upragnione ciepło i nie będzie istnym 'smokiem'.

 

 

Pozdrawiam,

Piotr

Opublikowano

Może i pomoże, ale Twój opis to zaledwie muśnięcie sprawy: potrzeba rysunków poziomów, kotłowni, ścian ogrzewanych, bo to ma być tylko część! A kocioł to daleka droga, dopiero po ustaleniu zapotrzebowania na ciepło, i wymagania palacza(jak często, a może lepiej podajnik).

Zapodaj to w formie strawnej dla Kolegów (jpg. max 300kB) to uwagi pomocne się posypią...

Opublikowano

Metraż do ogrzania to ok 150-170m2 (jest to część budynku,którą będę użytkował,cały dom ma zapewne trzy razy tyle,ale skupiamy się tylko i wyłącznie na podanym przeze mnie metrażu).

No i niestety tak się nie da jak byś chciał . Gdybyś miał osobny dom o takiej powierzchni to nie było by sprawy i Twoje informacje były by wystarczające , ale tak nie jest . Budynek wewnątrz nie posiada izolacji termicznej pomiędzy ścianami i stropami wewnętrznymi a to oznacza że chcąc czy nie to i tak ogrzewasz pozostałe pomieszczenia sąsiadujące w tym budynku . Jeżeli za tymi przegrodami jest taka sama temperatura jak u Ciebie ma być to nie ma problemu , gorzej jeśli reszta to nieogrzewane pustostany . Przy tak grubym murze ceglanym jest bardzo duża akumulacja ciepła ale też trudno je nagrzać . Już nagrzane będą długo oddawać zgromadzone ciepło pod warunkiem że wszystkie lokale będą ogrzewane . Na podstawie Twoich informacji mogę zgadywać że moc pieca powinna oscylować pomiędzy 20 a 30 kW ale naprawdę jest to wróżenie z fusów . Napisz coś więcej na temat sąsiadujących pomieszczeń albo policz sam korzystając z kalkulatora

http://regulus.com.p...grzejnikow.html

ogranicz się tylko do mocy poszczególnych grzejników a po zsumowaniu uzyskasz orientacyjną moc potrzebną do ogrzania całości Twojego mieszkania .

 

Jak ustalisz orientacyjne zapotrzebowanie na ciepło to dalej będzie można podyskutować w temacie pieca i producenta.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.