Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Pogodowka +Pokojowka ?


keradP

Rekomendowane odpowiedzi

Witam posiadam piec na ekogroszek 25 kw z zaworem 4d oraz silownikiem i sterownikiem st 430 do tego podpiety sterownik pokojowy.Moje pytanie jest takie :jak najlepiej sterowac pogodowka tzn.

czy ustawic takie krzywe grzewcze zeby praktycznie utrzymywac mozliwie zadana temperature w pokoju bez "ingerencji"sterownika pokojowego czy moze lepiej zawyzyc temp. krzywej i grzac mocniejsza temperatura a nastepnie po zalaczeniu sterownika pokojowego obnizac temperature wody np o 15 st i przechodzic w stan podtrzymania wydaje mi sie ze ten sposob jest oszczedniejszy bardzo prosze o wasze sugestie i doswiadczenia z takim sterowaniem.

Dziekuje pozdrawiam i czekam na podpowiedzi...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mnie też on sie oszczędniejszy wydaje. Jednak komfort jest nieciekawy, zależy w szczególności od histerezy sterownika pokojowego.

 

Najfajniej jest moim zdaniem jak pogodówka sama sobie poradzi, tylko wątpię, że Ci się to uda ustawic.

W zasadzie, to pokojówka jest tylko po to, żeby skorygować to, czego się nie udało ustawić na krzywej grzewczej (bo, powtórzę, moim zdaniem się nie da).

Duża histereza sterownika pokojowego rozwala zupełnie ten system, nie wiem jaką masz.

Osobiście starałbym się tak ustawić, żeby było w miarę blisko krzywej grzewczej z niewielką ingerencją w temp. czynnik (np. 5 a nie 15).

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam posiadam piec na ekogroszek 25 kw z zaworem 4d oraz silownikiem i sterownikiem st 430 do tego podpiety sterownik pokojowy.Moje pytanie jest takie :jak najlepiej sterowac pogodowka tzn.

czy ustawic takie krzywe grzewcze zeby praktycznie utrzymywac mozliwie zadana temperature w pokoju bez "ingerencji"sterownika pokojowego czy moze lepiej zawyzyc temp. krzywej i grzac mocniejsza temperatura a nastepnie po zalaczeniu sterownika pokojowego obnizac temperature wody np o 15 st i przechodzic w stan podtrzymania wydaje mi sie ze ten sposob jest oszczedniejszy bardzo prosze o wasze sugestie i doswiadczenia z takim sterowaniem.

Dziekuje pozdrawiam i czekam na podpowiedzi...

 

Oczywiście, że lepiej szybko nagrzać i wyłączyć grzanie (stan podtrzymania) - a tym bardziej w nocy

 

Jeżeli grzejesz cały czas to piec się bardzo często załącza (szybko się schładza) co powoduje większe spalanie.

Z termostatem pokojowym piec potrafi bardzo długo stać w podtrzymaniu - oszczędność ok. 30%

 

Ja ustawiłem sobie pokojówkę w nocy na 21 w dzień 22,4

Gdy temp. spada do 22st włącza się grzanie na 15-20 min do temp 22,4 a potem przechodzi w stan podtrzymania na 2-3 godz. (w podtrzymaniu mam ustawioną temp. na piecu na 58 st a w grzaniu według krzywej - ale min. 65 st)

 

U mnie 15KW przy 100m2 (ocieplenie ścian styropian 15cm, dach. 25cm wełna) temp. zew. ok.0 st.C w domu 22,4 st. + ciepła woda - spala 10kg/24h

Edytowane przez pio11oip
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do PIO. Był kiedyś taki baron co na kuli armatniej latał i sam się z koniem wyciągal z bagna za włosy i zwał się Munhausen. Tak samo ma się spalanie dobowe niektórych forumowiczów do rzeczywistości. Do rekordu ci jednak daleko. Czytałem o takich co w mrozy spalają i 8 kg ekogroszku. Masz więc pole do popisu, może im dorównasz, a może i przeskoczysz,

Ludzie nie piszczcie bzdur o waszym spalaniu na forach, bo tylko wprowadzacie zamęt tym, którzy faktycznie oczekują pomocy a z siebie robicie idiotów. Naprawdę nie wiem co was do tego nakręca. Jeżeli macie kompleksy to udajcie się do psycholga, na forum zajmujemy się czymś innym niż wysłuchiwaniem frustratów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bzdury to ty kolego piszesz - możemy się założyć - jeżeli tak będzie to kupisz mi opał na przyszły sezon.

 

Nie mam bujnej wyobraźni - jak nie masz pojęcia o paleniu to się nie wypowiadaj.

 

Przy piecu 15KW i 100m2 oraz dobrze ocieplonym domu (podłoga 20cm, sciany 15cm, dach 25cm) jest to normalne spalanie - oczywiście przy temp. zew. 0 st.

Zapomniałem dodać jeszcze o wentylacji mech. (rekuperator).

 

Więc nie mierz wszystkich swoją miarą - jak ociepliłeś dom 10cm i podłogę 5cm do tego masz 150-200m2 i piec 25KW to może ci pali 25-50kg/24h

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy piecu 15KW i 100m2 oraz dobrze ocieplonym domu (podłoga 20cm, sciany 15cm, dach 25cm) jest to normalne spalanie - oczywiście przy temp. zew. 0 st.

Zapomniałem dodać jeszcze o wentylacji mech. (rekuperator).

No tak, ale być może to (niech będzie że niskie) spalanie wynika z wymienionych czynników a nie ze sposobu podawania energii do układu?...

Sprawdzałeś to, czy tylko patrzyłeś jak często się kocioł załącza?

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nad ustawieniami spędziłem w kotłowni dużo czasu - sprawdziłem już chyba wszystkie warianty.

 

Sposób podawania jest bardzo ważny.

 

Jak dasz za małą moc (pozornie podaje mniej paliwa) ale piec dłużej się nagrzewa lub nie daje rady dojść do zadanej temp. co skutkuje większym zużyciem.

 

Przy max mocy piec osiąga żądaną temp. w ok 10-15 min

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobra, tylko my tu o czym innym rozmawiamy, nie o paleniu a o sposobie odbioru energii.

Kolega termostat pokojowy ma, chodzi o to jak go wykorzystać.

A te 30% oszczędności to chyba wyczytałeś z jakiejś reklamy, dopóki nie sprawdzisz, to lepiej się nie chwal ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety nie jestem przekonany.

Pojemność wodna kotła Ling-15 zależnie od typu 55-60 ltr.

Spalanie przy mocy nominalnej ( takiej używasz ) to 2,8 kg/h

Około 15 min nagrzewania kotła do temp, zadanej lub minimalnej zależnie od krzywej pogodowej.

Jeżeli kocioł pracuje tylko 6h na dobę to 6 x 2,8 = 16,8 i to w idealnych fabrycznych testowych warunkach na czyściutkim kotle.

Taka jest niestety najprostsza matematyka, gdzie nie bawimy się jeszcze w sprawność układu CO i tym podobne parametry.

Ocieplenie domu to niestety jeszcze nie wszystko, aczkolwiek na pewno przynosi oszczędności. Sam kocioł aby utrzymać temp. dyżurną też musi ogrzewać te swoje 55-60 ltr wody + mały obieg kotłowy i na to też zużywa paliwo. to tyle Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do KERADP

Urzywam drugi sezn sterowania pogodoweg wraz ze sterownikiem pokjowym. Nie miałem większych peoblemów z ustawieniem właściwej współpracy.Pogodówka pilnuje właściwej temp CO za zaworem mieszającym, w razie wzrostu zapotrzebowania mieszacz uchyla się bardziej, a sterownik podnosi temp. dyżurną kotła. Po osiągnięciu ustawionej na sterowniku pokojowym zadanej temp. pomieszczeń następuje obniżenie temp. cieczy w układzie CO o np 25 procent. I tylko to obniżenie musisz doświadczalnie dobrać do swojego domu. Ideałem bylo by gdy temp. pomieszczeń będzie utrzymywana na zadanym poziomie przy pracy z obniżeniem CO. Drugi sposób w starszych sterownikach kotłów CO to blokada pracy pompy obiegowej, do czasu ponownego spadku temp. poniżej zadanej na sterowniku pokojowym. Ale wtym wypadku komfort cieplny domu marny (raz grzejniki gorące, raz zimne ). Pamiętaj, że sterowanie pokojowe dotyczy tylko układu zasilania CO w domu, a sam kocioł utrzymuje stale zadaną temp w stosunku do wybranej przez ciebie krzywej grzewczej. Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale wtym wypadku komfort cieplny domu marny (raz grzejniki gorące, raz zimne ).

Tu mam pewne wątpliwości.

Zauważyłem, że ciepłota grzejników niewiele daje. Przy pewnej temperaturze pomieszczenia (na dole histerezy gdy za duża) i tak jest nieprzyjemnie.

Zapewne zależy to od budowy domu (wentylacja, ocieplenie od dołu itp).

Zwróćcie na to uwagę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich i dziekuje za odpowiedzi ,chodzilo mi glownie o to czy zawyzac temp. pogodowki po to by piec wchdzil czesciej na podtrzymanie ,rozumiem ze komfort cieplny jest gorszy ale to akurat mnie nie obchodzi zbytnio poniewaz dotyczy pietra(na dole mam podlogowke wpieta w ten sam uklad ale z mieszaczem takze nie zdaza ostygnac)na ktorym wlasciwie w ciagu dnia nie przebywam natomiast w nocy nie czuje specjalnie tych zimnych kaloryferow .Jak myslicie czy takie grzanie ma sens... ktos ma doswiadczenie ?

Natomiast sory "pio 11" spalanie rzedu 10 kilo/24 dla mnie to bajka nawet w 100m domu ja mam 240 m i przy temp+ 5/-3 spalam ok 25/dobe i uwazam ze to nie najgorzej temp w domu 22C

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też używam pogodówki i pokojówki i układ ten mi się sprawdza ( opcję regulatora pokojowego wykorzystuję na brulim) co prawda aktualnie mam histerezę 0,1 st C a temperaturę komfortową ustawioną na 23,1 st C a obniżoną na 22,9 st C. Doszedłem do wniosku, że im te temperatury maja mniejszą różnicę to kocioł musi mniej później nadganiać - czyli jestem za prowadzeniem stabilnej temperatury w domu z tym, że dwie sypialnie na noc zakręcamy na grzejnikach aby było chłodniej. Spalanie na moje 240 m2 grzanej powierzchni po podłogach wynosi aktualnie deczko poniżej 20 kg eko na dobę. Na zaprzyjaźnionym forum tutaj rozważamy bieżące zużycie dobowe w naszych domach :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To masz przyzwoite zuzycie ja nie obnizam wogole temperatury utrzymuje stala 21,5 histereza 1C zastanawiam sie wlasnie czy moze warto ustawic na tyle wysoka temp. pogodowki aby w miare szybko nagrzewala pomieszczenia np w 2 godz(obecnie ok 4-5 godz) i przechodzila w podtrzymanie(obnizajac co na zasileniu np 15 C) na 2 godz bo mniej wiecej tyle wytrzymuje i tak w kolko stad ten post.Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No nie wiem w sumie jak jest lepiej ale moc na kotle ustawiłem nisko aby mi kocioł dogrzewał stabilnie no i w sumie wolno ( czyli jak jest w trybie grzania to wchodzi w tryb ciągły) ale wzięło się to z ustawień optymalnego procesu spalania na moim brulim to mi wyszło teraz na 10s podawania 91s przerwy i 34 % nadmuchu i tak mi się świetnie spala i dlatego tak to na razie zostawiam no chyba, że będą mrozy większe to zwiększę moc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

CZP01 dzięki zqa linka.,

Nawet się cieszę, że frustraci zmienili forum. Super rzeczy można wyczytać. Temp. W domu 24 stopnie i przez sezon (6msc) zużyte 1795 kg opału. Ciekawe jak to tak dokładnie poważył dokładność do pięciu kg ho-ho.Wychodzi, że ich kotły pracują po 3,5 h/24. W takim razie mam dla nich info:

:jesteście i tak frajerzy trzeba było założyć ogrzewanie elektryczne i nie babrać się w węglu i popiele przy tak krótkim czasie potrzebnym na ogrzanie waszych świetnie ocieplonych chatek . Nocna taryfka, prztyczek elektryczek, 24 stopieńki w domciu przez całą dobę, ubrać białą koszulkę i krawacik i i do klubokawiarni, a nie bawić się w kotłowni w aptekarza. A koszty ogrzewanka pewnie podobne.

Sorki, że obok tematu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

rudzik - to fakt z prądem byłoby bez ceregieli ale istnieje niebezpieczeństwo, że zamiast pozytywnie zakręconego hobby kotłowego przydatnego w sumie w gospodarstwie domowym niektórzy zamienili by je na hobby klubo kawiarniane nikomu i do niczego niepotrzebne :)

 

 

ChuckM - na tak postawione pytanie nie potrafię jednoznacznie odpowiedzieć bo jak dla mnie główną zaleta korzystania z regulatora pokojowego jest lepsza możliwość doprecyzowania komfortowej temperatury w domu takiej i wtedy kiedy ją potrzebujemy. :) Na pewno w okresach przejściowych sterowanie przy użyciu regulatora pokojowego zapobiega przegrzewaniu pomieszczeń, oraz w sezonie przynosi oszczędności bo skoro kocioł przez dłuższy czas się odstawia to mniej spala ale to każdy powinien sobie sam po prostu przetestować na swojej instalacji i w podobnych warunkach palić np. przez tydzień na opcji z regulatorem a przez tydzień np. na grzaniu ciągłym w oparciu o temp. zadaną kotła.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy założysz regulator pokojowy, czy też głowice termostatyczne efekt będzie podobny. Uzyskasz lepszą możliwoość korygowania temperatury pomieszczeń względem dobranej krzywej pogodowej, przy różnych temp. zewnętrznych, Mając pogodówkę nie musisz przy jej zmianach schodzić i zmieniać ustawienia zaworu mieszającego, a jakakolwiek regulacja pokojowa koryguje dodatkowo ewentualne odchylenia krzywej pogodowej od specyfikacji danego budynku. Histereza sterownika pokojowego jak najmniejsza tak żeby kocioł nie musiiał w razie potrzeby dogrzania nadganiać zbyt wysokiej różnicy temperatur włączenie-wyłączenie. Jakie będą oszczędności to trudno określić, zbyt wiele zależy od specyfiki danego budynku. Na pewno natomiast wzrasta komfort obsługi całego systemu naszego ogrzewania, wolno zbliżając sie do standartu jaki np. oferują kotły gazowe lub inne typu odpal, grzej i zapomnij o obsłudze. Poza uzupełnieniem paliwa, wybraniem popiołu i oczyszczaniem okresowym kotła sama jego codzienna eksploatacja i funkcjonowanie CO w domu są sterowane automatycznie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem z tego, że jak mam na grzejnikach zawory termostatyczne + regulator pogodowy, to regulator pokojowy jest mi zbędny. Czy tak?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W tym wypadku w zasadzie jest zbędny. Zawory termostatyczne spełniają podobną rolę w sterowaniu temp. pomieszczeń, a nawet są lepsze z uwagi na możliwość dostosowania temperatury wposzczególnych pokojach do twoich upodobań. Prosty sterownik pokojowy czyni to tylko dla obszaru gdzie jest zamontowany i możesz mieć np. zbyt zimno w łazience lub za gorąco w sypialni. Jednak zawory termostatyczne to droższa opcja syerowania temperaturą w domu. Sterownik można już nabyć w cenie lekko powyżej 100 zł. a zawory termostatyczne musisz zamontować na każdym grzejniku aby spełnić wyżej opisany warunek. Znająć ich obecną cene to będzie kosztowniejsza inwestycja.Natomiast stosowanie ich razem ze sterownikiem moim zdanie nie ma większego sensu, chyba,że masz nadmiar gotówki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.