Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Jak Palić W Piecu Defro Optima Komfort Plus Ze Sterownikiem Pid


zduniu123

Rekomendowane odpowiedzi

Taki kocioł nie nadaje się do spalania samego drewna, zawalisz go smołą i komin też. Mówiłem o drzwiczkach popielnikowych na miarkownik, do dmuchawy nie dadzą Ci drzwiczek z rozetą bo jak bys się przytruł to są udupieni prawnie.

 

A mozesz bardziej rozwinąć temat dlaczego ten kociol nie nadaje sie do palenia samym drewnem ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Bardzo pomogly mi Wasze informacje na temat rozpalania od gory.Rowniez posiadam Defro Optima Plus i mam do Was pytanie.Jak dlugo trwa rozpalanie od gory do temp.zadanej 55stopni? Kociol rozpalony weglem orzech II dokladnie 30min.temu i mam dopiero 44 stopnie...czopuch lekko przymkniety,dmuchawa na min.a pokrywa dmuchawy prawie zamknieta,dym ledwo widoczny ,nie tak jak przy paleniu od dolu(bylo zadymione pol osiedla)

Wazne ze temp.rosnie lecz czy rozpalanie nie trwa zbyt dlugo?

Przepraszam za brak polskich znakow,ale cos mi sie poprzestawialo w laptopie.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok,czopuch juz otwieram.A wiec rozpalilo sie ,dym ledwo widoczny,ale ....pali sie caly wrzucony wegiel,zasypalam tylko polowe ,bo ostatnio bylo tak samo i balam sie ,ze jak zasypie do pelna to moze zapalic sie wszystko a powinno stopniowo.Gdzie popelniam blad? Dodam,ze moj kociol to optima plus ale nie z serii komfort,moze faktycznie to piec,w ktorym nalezy palic od dolu.A niestety przy takim paleniu wrecz pozera mi opal.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czopuch ma być otwarty na full, przez cały cykl. pozdrawiam

 

Zanalazłam na forum u doświadczonego forumowicza bobek310 ciekawą informację na temat ustawienia czopucha,pozwoliłam sobie ją skopiować i wkleić."

 

"Moja technika palenia

Miał moczę ok 1,5 doby wcześniej (po zasypaniu pieca poprzednią porcją). Wsypuję 1 węglarkę (ok 12 l) i 1 wiaderko 10 l (po emulsji)-przeważyłem wagą łazienkową 22,5 kg. Miał po wrzuceniu do kotła winien sięgać do dolnej krawędzi drzwiczek zasypowych. Na to kilka szufelek suchego miału, aby się lepiej rozpalało. . Walę max papierów na miał, a najlepiej tektury oraz kilka suchych patyków. Rozpalam oczywiście od góry. Odpalam i czekam przy otwartych drzwiczkach, aż się trochę rozpali (szyber otwarty na max). Zamykam drzwiczki i włączam sterowanie. Czekam, aż osiągnie zadaną temperaturę. Przymykam szyber: ważne!!!, ale tak, aby gdy pracuje wentylator nie dmuchało dymu na zewnątrz poprzez dziurę w której jest trzpień mocujący szyber - w praktyce to zamykam na max i cofam o ok 1 -2 cm.

Jak czyszczę kanały przelotowe, to znajduje się tam sucha sadza o konsystencji mąki. Najlepiej się ją usuwa przy pomocy zmiotki taka jest miałka. Na bocznych i górnych ściankach jest sadza grubości do 0,5 cm (jest ona sucha i jak gdyby spieczona), którą usuwam bezproblemowo szczotką do kotłów - łatwo odchodzi."

 

Wniosek...ile ludzi tyle opinii czy ma być czopuch otwarty non stop czy przymknięty.Wywnioskowałam,że ustawienia czopucha mają związek z fazami spalania,kiedy rozpalamy (ja rozpalam tylko od od góry,czopuch otwarty) dym jest widoczny koloru siwo- białego,ale nie kopci,potem jest go coraz mniej aż w końcu przestaje być w ogóle widoczny.

Po osiągnięciu temp.zadanej temp.przeciąga 2-3 stopnie,dmuchawa podaje min.powietrza,ustawiona na 1,w skali od 1 do 10,przedmuchy co 4 min.po 10 sek.a z komina unosi się jedynie przezroczysta mgiełka,trzeba się dobrze przypatrzeć,żeby ją w ogóle zauważyć.W tym wypadku uzasadnione jest wg mnie przymknięcie czopucha ,żeby jak najwięcej ciepła zatrzymać w kotle.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.