Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Defro OPTIMA KOMFORT jak w tym palić?


bolek89

Rekomendowane odpowiedzi

Dzień dobry,

Rok temu zakupiłem piec Defro Optima Komfort A. Mam pytanie jak w nim palić? Mam wersje z otworem w środkowych drzwiczkach. Instalator twierdził że nie może zamontować wentylatora gdyż jest wywietrznik w drzwiach. I należy je przerobić albo wymienić. A w związku z tym faktem muszę palić tz odpalać od dołu (papier na to drewno i później dopiero węgiel). Zabronił natomiast zasypywać pieca węglem na to dawać drewno i od góry odpalać z racji tego że nie ma wentylatora. Ostrzegał przed wybuchem itd.
Przez rok tak paliłem i wychodzi sporo tego węgla na ogrzanie domu. Może macie jakieś porady co mogę jeszcze zrobić by palić ekonomiczniej?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, bolek89 napisał:

Może macie jakieś porady co mogę jeszcze zrobić by palić ekonomiczniej

 

5 minut temu, bolek89 napisał:

zasypywać pieca węglem na to dawać drewno i od gór

Tak należy palić plus dokup miarkownik ciągu plus ustaw odpowiednio tą rozetkę w drzwiach zasypowych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

30 minut temu, bolek89 napisał:

Zabronił natomiast zasypywać pieca węglem na to dawać drewno i od góry odpalać z racji tego że nie ma wentylatora.

Debil a nie doradca.

Zasyp cały piec weglem czy tam drewnem i zapal od góry.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
W dniu 3.11.2018 o 10:52, ayo007 napisał:

Potwierdzam, mam kocioł defro optima komfort  z miarkownikiem ciągu , zasypuję dwa wiadra węgla, osiągam stałopalność w granicach 16-18h. Spalam również sezonowane drewno, ale stałopalność wtedy krótsza..

Ile masz m2, o jakiej mocy kocioł i ile spalasz na sezon? Samo CO czy z CWU poza sezonem?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Defro optima 20kW, ok 190mkw ogrzewane, ocieplone ściany 10cm, strop 30cm wełna, okna wymienione,  ocieplony strop piwnicy, kocioł wydaje się być  przewymiarowany więc "zamuruję" mu szamotem część wymiennika i zobaczymy czy na tym zyska stałopalność. Palę orzechem II typ 31,2 z Piasta i orzechem typ 32 z Silesii. Silesia wydaje mi się odrobinę za bardzo kaloryczna.  Pisząc dwa wiadra, mam na myśli duże wiadra  żółte po farbie, a nie wiaderka do piaskownicy. Myślę, że wynik da się jeszcze  poprawić. Ogrzewam CO i CWU .Palenie tylko na miarkowniku ciągu, temperatura na kotle ok. 62-65,st. dwa grzejniki bez termostatów (dla bezpieczeństwa).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.