Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Defro Duo Eko Plus - Spalanie A Zawór 3-Dzielny


Hebbe

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, uważnie przeczytałem post INFO 123. INFO 123 podał ustawienie tempetartura 52 do 60, najlepiej 55 a mieszacz trójdrożny na 2-4, ustalmy 3.

 

Przyjęte jest że woda na powrocie powinna być powyżej 40 st. Jeśli ustawie temp. na piecu na 55 stopni i trójdrożny na 3, na piec wychodzi mi nie wiecej niż 35 st. Nie ma możliwości zatem osiągnięcia na powrocie ponad 40 st. W tym momencie całe ruszta wodne obrasta sadza (szybkie wychładzanie pieca przez zimną wodę z powrotu). Po otwarciu czopucha na max. i zmniejszeniu nadmuchu z 10% na 8% sadza się zmniejszyła, lecz wystąpił kolejny problem. Przy 3-dzielnym ustawionym na 3-4 piec fajnie się zachowuje w podtrzymaniu bo podbija temperature o kilka stopni i dłużej trzyma (25-30 min). Jednak po rozruchu temperatura spada z 60 st do 50 (chłodniejszy powrót) i dociaga w 30-40 minut do zadanych 60 st. Ponadto zaczęły pojawiać sie wielkie spieki, piec zapełnił się nimi 2 razy szybciej. Jeśli ustawiam mieszacz na 7-8 woda wychodzi na poziomie 48 stopni lecz piec jest w postoju 10-15 min, a dociaga 20-25 min., zatem o wiele krócej oba współczynniki.

 

Nie wiem jakie ustawienia dac aby przy 3-dzielnym na 3-4 szybciej dociągał temperaturę i pozostawał w podtrzymaniu 25-30 min.

 

Czekam na wasze opinie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W sumie nie napisałem jakie miałem i mam ustawienia ::

 

Wczesniej (dociągał 20-25 min - trzymał 10-15 min) ::

- podawanie 10 s co 60 s

- CO 60 st, CWU 48 st, podloga 45 st

- nadmuch 10% (1-100%)

- czopuch zamkniety w połowie

- przesłona went. odsłonięta na 10%

- zawór 3D - 7

Wówczas nie było spieków, sam popiół. Na dom wychodziło ok 50 st. więc skręcałem na termostatach przy kaloryferach.

 

Teraz ustawienia ::

- podawanie 5 / 35

- nadmuch 8%

- czopuch otwarty na max

- przesłona 10%

- zawór 3D - 5

Pojawiło się dużo spieków, temperatura spada o 10 st po rozruchu, długo dociąga.

 

Proszę o sugestie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, uważnie przeczytałem post INFO 123. INFO 123 podał ustawienie tempetartura 52 do 60, najlepiej 55 a mieszacz trójdrożny na 2-4, ustalmy 3.

 

Przyjęte jest że woda na powrocie powinna być powyżej 40 st. Jeśli ustawie temp. na piecu na 55 stopni i trójdrożny na 3, na piec wychodzi mi nie wiecej niż 35 st. Nie ma możliwości zatem osiągnięcia na powrocie ponad 40 st. W tym momencie całe ruszta wodne obrasta sadza (szybkie wychładzanie pieca przez zimną wodę z powrotu). Po otwarciu czopucha na max. i zmniejszeniu nadmuchu z 10% na 8% sadza się zmniejszyła, lecz wystąpił kolejny problem. Przy 3-dzielnym ustawionym na 3-4 piec fajnie się zachowuje w podtrzymaniu bo podbija temperature o kilka stopni i dłużej trzyma (25-30 min). Jednak po rozruchu temperatura spada z 60 st do 50 (chłodniejszy powrót) i dociaga w 30-40 minut do zadanych 60 st. Ponadto zaczęły pojawiać sie wielkie spieki, piec zapełnił się nimi 2 razy szybciej. Jeśli ustawiam mieszacz na 7-8 woda wychodzi na poziomie 48 stopni lecz piec jest w postoju 10-15 min, a dociaga 20-25 min., zatem o wiele krócej oba współczynniki.

 

Nie wiem jakie ustawienia dac aby przy 3-dzielnym na 3-4 szybciej dociągał temperaturę i pozostawał w podtrzymaniu 25-30 min.

 

Czekam na wasze opinie.

 

Widzę, że chcesz mieć ciastko i jednocześnie je zjeść :-))).

 

Jak chcesz podnieść temperaturę powrotu, to podnieś też temperaturę zasilania - zadaną i będziesz miał większe pole manewru.

Jak masz teraz 55, to zrób np 62 i zobaczysz jakie osiągniesz parametry...

 

Co do szybszego nagrzewania kotła, to proponuję tak skonfigurować parametry podawania, przerwy i nadmuchu, żeby kocioł osiągnął jak najwyższą moc, to znaczy w jednostce czasu spalał [prawidłowo!] większą ilość węgla i by większość ciepła nie uciekała do komina.

 

Tylko wówczas uzyskasz to, czego chcesz - szybsze dochodzenie do temp zadanej, wyższa temp powrotu i dłuższy czas postoju w podtrzymaniu, chociaż ten ostatni zależy właściwie głównie od obciążenia instalacji...

 

Nie na tym jednak należy się skupiać... :-)... Temperatura temperaturą - ważna sprawa, ale najistotniejsze w tym wszystkim jest to ile kocioł spala na dobę węgla przy utrzymywaniu koniecznej temperatury w domu... :-)))

 

pozdrawiam

Robert G.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też tak myślałem że nie wszystko da się ugryźć :)

 

Co do spalania to nie jest najgorzej - ok 25-27 kg / dobra (domek 170 m, ocieplony, temp. wewn. 23-24 stopnie.

 

Chce się jedynie pozbyć spieków, przy ustawieniu 5/35 czyli 1:7 juz są spore a jak jeszcze zwiększe mu moc poprzez zmniejszenie proporcji to juz będe musiał z wiadrem pod retortą siedzieć.

Z kolei jak zwiększe nadmuch to ciepło zmyka do komina.

Co do zwiększenia temp na powrocie nie wiem co lepsze, czy zwiększyć temp na piecu (mam teraz 60 st) czy ustawić 55 st ale mieszacz rozkręcić na 7-8 tak jak był ( wtedy w sumie można zapytać jaka jest jego zasadność skoro będzie prawie rozkręcony na max).

I czy rzeczywiście czopuch musi być otwarty ? może go jednak przystawić ?

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Witam,

Trochę go rozpracowałem i jest lepiej.

Mam jednak pytanko ogólne ::

- czy lepiej skręcić 3D na 4-5 i na full grzejniki

- czy 3D na 7-8 i skręcać na termistatach ?

 

Pozdrawiam

Witam,

 

Jak już masz te termostaty, to lepiej ich używać, czyli na full nie odkręcać.

Ustawić je tak, żeby pilnowały temperatur jakie chcesz mieć w pomieszczeniach i za wile nie kręcić.

Czy wtedy 3D musi być na 7-8? Może wystarczy na 6 a jak się zrobi zimno to np. na 8...

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.