Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Opinie, Porady Dotyczace Sterownikado Zaworu Mieszającego


Gość sarzyk

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wiem ze jest wiele na forum o sterownikach do zaworow mieszajacych ale wydaje mi sie troche to porozrzucane i nie do konca w 100% wszystko wyjasnione na dany temat.

Montuje teraz w koncu u mnie do zaworu 4d ktory mam silownik no i sterownik.

Szukam i szukam i wiem czego chce.

Chce sterowania pogodowo silownikiem zaworu a tym samym automatyczna regulacja temp zasilajacej c.o w zaleznosci od pogody.

Ale dodatkowo z racji ze kociol mam w piwnicy (Cichewicz logica 20-27kW) a mieszkanie na pietrzy chcial bym miec panel w mieszkaniu w ktorym mogl bym odczytywac "co sie dzieje z kotlem" i moc nim zarzadzac z mieszkania.

No i znalazlem IB-Tron 3100W1 - Regulator pogodowy jednoobwodowy z algorytmem PID

Jeszcze kontaktowalem sie z puotrkiem automatykiem bo tez cos podobnego ma tylko czekam na informacje.

A co do sterownika tron

Prosze o opinie, doswiadczenia itd... Osoby ktore go posiadaja badz maja os na jego temat do powiedzenia

 

Z gory serdecznie dziekuje i pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli chodzi o samo sterowanie kotłem polecam SPR-11 +do tego panel PPX firmy BOLECKI.Jeżeli chodzi osterowanie pogodowe to takowe posiadam i wszystko znajduje się w budynku gospodarczym łącznie z kotłownią.Sterownik pogodowy wie jaką temp.wody ma puścić na grzejniki.Dodatkowo mam regulator pokojowy,który włącza/wyłącza pompkę co.Chcę ciplej podnoszę temp. na regulatorze,pogodowy pracuje w/g swojego programu.Dodam tylko,że palę tylko w dzień 5-6 godz i w tym czasie ładuję bufor,resztę doby z bufora.Jest to bardzo wygodne,poza tym duże możliwości regulacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

UNICONTROL MIX07 firmy Estyma . Mam go od dwóch lat i nie narzekam.Wprawdzie nie posiada zdalnego sterowania,ale jak dobierzesz odpowiednią krzywą grzewczą do swojego budynku ,czy mieszkania to nie ma potrzeby regulowania nim.Pokazuje temp.zew.,kotła ,wody powrotnej i obiegu grzewczego oraz temp.cwu bo steruje też pompą cwu.Więcej można doczytać na stronie producenta.

 

P.S. Cena duużo poniżej 1700 zł.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam przeglądajac siec znalazłem taki o to sterownik zaworu mieszjaącego.

http://www.ju-mar.eu/pl/sterownikco/sterownik-reg-18.html

 

Do pełni szczescia pozostaje tylko taki panel jak w tym sterownikami z tymi danymi co pokazuje by miec w mnieszkaniu.

 

Moze ktos z Was zna ten sterownik badz go ma i jak sie sprawuje.

 

W srode zadzwonie do nich czy maja taki panel do tego i jaka cena jest wogóle za ten sterownik.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten sterownik to robił jakiś automatyk (co pewnie w bloku mieszka i nie kuma na czym polega ogrzewanie budynków).

Pełno opisów jak ustawiać zegar a nie podano jaka jest histereza działania funkcji pokojowej - prawdziwy blokowy piecuch :lol:

Albo funkcje ochrony: przed rdzą :lol:

Jak już jest czujnik temp. kotła to aż się prosi, żeby zrobić ochronę przed zagotowaniem a tu się boją, że pompa dostanie zastoju.

Albo ten myk z obniżeniem na mieszaczu do temp. minimalnej ustawianej na stałe. To już jest szczyt ignorancji w temacie mieszaczy z pokojówkami.

Ciemno to widzę, zacofana firma.

Ale jaki piękny wyświetlacz.

 

Zobaczymy co powiedzą w temacie wstawienia części niewykonawczej w pokoju...

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ze wzgledu na fakt ze chyba nie ma tego czego bym chcial chyba zdecyduje sie na sterownik ST431 Tech za 337zl.

Szkoda ze producenci sterownikow tak olewacko traktuja dzic posiadaczy kotlow zasypowych a podajnikowcow rozpieszczaja.

Czasy gdy kotly zasypowe wytrzymywaly pare godzin na zasypie minely tez sa coraz to lepsze tylko te sterowanie ehhh...

 

Wiec jeszcze pare dni poczekam poszukam ae chyba jednak to bedzie ten st431 pytanie dlaczego nie estyma to wydaje mi sie ze zadania jakie realizuja oba sa podobne a cena st431 to 337 a estyma 665 zl wiec ja chyba podziekuje.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam wpięty do Unicontrola regulator pokojowy AURATON 2005 economic.

Ok, czyli nie dość, że sterownik mieszacza, to jeszcze pokojowy trzeba dokupić.

I steruje tak, że masz docelowo w mieszkaniu przedział temperatur.

 

Natomiast taki IB na przykład - od razu ma sterownik pokojowy (czyli w sumie już połowę taniej wychodzi).

W dodatku docelowo pilnuje on konkretnej zadanej temperatury i to jest plus zasadniczy.

Nie widzi jedynie kotła - w naszych warunkach to pewne ograniczenie, ale zasadniczo, to nie ma znaczenia (bo nie od tego on jest).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czytalem ze ten ib zreszta na naszym forum ze jest kiepski jakosciowo jednemu z kolegow dopiero 3 zadzialal.

Kolego vwrnal nie wiem czy kolega vlad24 chyba zna wzor by policyc z ilosci spalonego wegla w przedziale czasowym z jaka moca pracowal kociol?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok, czyli nie dość, że sterownik mieszacza, to jeszcze pokojowy trzeba dokupić.

I steruje tak, że masz docelowo w mieszkaniu przedział temperatur.

 

Natomiast taki IB na przykład - od razu ma sterownik pokojowy (czyli w sumie już połowę taniej wychodzi).

W dodatku docelowo pilnuje on konkretnej zadanej temperatury i to jest plus zasadniczy.

Nie widzi jedynie kotła - w naszych warunkach to pewne ograniczenie, ale zasadniczo, to nie ma znaczenia (bo nie od tego on jest).

 

W okresie gdy kupowałem Unicontrola , IB tron nie miał pochlebnych opinii o swojej jakości , czy też bezawaryjności. Być może został już dopracowany.

Natomiast Unicontrol miał pochlebne opinie i to zadecydowało o zakupie.

 

---Nie widzi jedynie kotła--- moim zdaniem to wielkie ograniczenie.

Bez względu na zadane temperatury w razie przegrzania kotła,Unicontrol puszcza gorącą wodę w obieg co i cw oraz załącza pompy aby nie dopuścić do zagotowania wody w kotle.A kiedy to się zdarza?Np,gdy osiągniemy w pomieszczeniu zadaną temp.,wówczas sterownik przechodzi w tryb podtrzymania temp. Jezeli w tym momencie mamy rozżarzony wsad temperatura kotła w sposób niekontrolowany wzrasta.Gdy bujnie pod stówę przy IBtron-ie kocioł zagotuje,przy Unicontrolu nie. Do tego muszę dodać,że mój kocioł do najmłodszych nie należy, tu i ówdzie troszkę lewego powietrza chwyci i jeszcze z Unicontrolem nie gotował się.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

St431 tez tak robi ba nawet mozemy zdefiniowac pozycje bezpieczna zaworu dla ukladu tzn...max otwarty zawor wszystko idzie na grzejniki ( dla grzejnikowego ogrzewania) i max zamkniety dla podlogowki.

 

Tylko dalej nie ma panelu do zarzadzania z mieszkania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jezeli w tym momencie mamy rozżarzony wsad temperatura kotła w sposób niekontrolowany wzrasta.Gdy bujnie pod stówę przy IBtron-ie kocioł zagotuje,przy Unicontrolu nie. Do tego muszę dodać,że mój kocioł do najmłodszych nie należy, tu i ówdzie troszkę lewego powietrza chwyci i jeszcze z Unicontrolem nie gotował się.

Odpowiedź na to jest bardzo prosta i dosadna:

Wolę zagotować kocioł (jemu niewiele sie stanie) niż zniszczyć: instalację oraz pompy (te zniszczenia są nieodwracalne).

Instalacja ma być tak zrobiona, żeby kocioł obronił się bez żadnych zaworów itd.

 

Poza tym IB wcale nie zamyka zaworu gdy temp. pomieszczenia dojdzie do zadanej.

Mnie nie chodzi tu konkretnie o sterownik IB, tylko o zasadę wg której on steruje zaworem w połączeniu z temp. pomieszczeń.

To jest zupełnie inna technologia niż innych tu wymienianych.

Być może tak działaja tez inne, niewymienione tu sterowniki - ten typ mnie się podoba, a histerezowe uważam za przeżytki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Jesli ma to być regularor pogodowy do sterowania siłownikiem zaworu mieszającego to zwracaj uwagę czy ma czujnik temperatury kotła .Jesli ma to ma też prawdopodobnie wcześniej opisywaną funkcję otwierania zaworu w razie wzrostu temperatury kotła.I nie jest to tak że wzrost temperatury wody za zaworem jest niekontrolowany i może prowadzić do zniszczenia instalacji.Większość znanych mi regulatorów ma ustawianą temperatrę max wody za zaworem i oznacza to .że jeśli ustawimy temperaturę alarmową np. na 85 st a temp max za zaworem na 60st to sterownik zacznie otwierać zawór jak kocioł osiągnie temp.85st jednak nie otworzy go na max a tylko do temperatury 60 st za zaworem

Edytowane przez Xawer
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciagle mam w glowie metlik widze ze kolega vernal zna sie na tym z insbudu czy mogl bys mi lopatologicznie wyjasnic jest tam funkcja pracy automatycznej polautomatycznej i recznej.

Zy w nastawie recznej reguluje temp zaana za zaworem?

Automatycznie rozumie ze z PID ustawia zaleznosc krzywej grzewczej do temp. w mieszkaniu.

Mieszkam 60km od olkusza i podjade ta, i zobacze tego trona na zywo jak bedzie ok to sie moze zdecyduje bo jak pomysle ze do st431 dodatkowo reg. pokojowy to na jedno wyjdzie a tam przynajmniej jest ten panel pokojowy.

Zadalem im pytanie na forum producenta czy przewiduja pokazanie pommiarow temp kotla i temp zewnetrznej na panelu ale czekam na odpowiedz.

Jest jeszcze plus kontakt z producentem na ich forum i sugestie, propozycje jakie by mogli wprowadzic na ktore odpisuja.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam z tego co wiem ibitron ma możliwość zdefiniowania maksymalnej temp na zasilaniu

 

Maksymalna Temp. Zasilania:

Żądana temperatura zasilania obiegu grzewczego, odczytana z krzywej grzewczej, jest zazwyczaj dodatkowo podnoszona przez algorytm PID. Im więcej ciepła brakuje do osiągnięcia zadanej temperatury pokojowej i im dłużej trwa osiąganie tejże temperatury, tym algorytm PID bardziej zwiększa temperaturę zasilania. Aby nie dopuścić do nadmiernego wzrostu temperatury zasilania powyżej maksymalnej dla danego układu wartości, regulator został wyposażony w programowe ograniczenie maksymalnej temperatury zasilania. Nawet, gdyby sterownik obliczył na podstawie krzywej grzewczej wyższą temperaturę, lub wyższa temperatura zostałaby ustalona przez algorytm PID, sterownik nigdy nie ustawi temperatury zasilania o wartości większej niż maksymalna temperatura zasilania.

Jest to ograniczenie bezwzględne, nadrzędne nad wszelkimi innymi, które zawsze musi być ustawione stosownie do posiadanego typu urządzeń grzewczych.

 

 

zrodlo http://www.insbud.org/pl/produkt-18314440638341576/IB-Tron-3100W1---Regulator-pogodowy-jednoobwodowy-z-algorytmem-PID.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.