Skocz do zawartości

Jaco123

Forumowicz
  • Postów

    57
  • Dołączył

  • Ostatnia wizyta

  • Wygrane w rankingu

    1

Treść opublikowana przez Jaco123

  1. Z tego co wnioskuję po czytaniu tego tasiemca i podpowiedziach bardziej doświadczonych kolegów,to każdy ma inne warunki eksploatacji tego kotła tzn długość , przekrój rodzaj komina, no i rodzaj oraz stan opału( wilgotność). Jeden będzie przeklinał wąchając i śmierdząc wędzonką, drugi będzie się dziwił o co tym ludziom chodzi... widocznie nie umieją palić... I dlatego przerabiają no bo u mnie się pali zajebiście... Aby się wszystkim dobrze paliło w tych kotłach, musiała by do każdego po zakupie przyjechać ekipa fachowców pokroju kol. Piecuch19 i dokonać pomiarów komina, wywiadu odnośnie opału, i dopiero budować kocioł, tylko że wtedy wtedy byłby problem z kwitem 5klasy.
  2. Można przykręcić płytę szamotową powinno nie smrodzić, też na drzwi środkowe, będzie lepiej gazował.
  3. Super że Ci pasuje, oczywiście że w porównaniu do sosny to dąb wygrywa, ale ma najwięcej substancji smolistych która przy max pełnym załadunku potrafi posklejać wsad do ścianek, dwa gruba kora za którą płacisz o niskiej kaloryczności zajmuje miejsce w komorze zasypowej i robi syf w drewutni chyba że trafisz posusz bez kory, trzy długo się sezonuje ok 3lat, gdy grab o większej kaloryczności ,praktycznie bez kory potrafi dojrzeć do palenia w 8 miesięcy nie smoląc i klejąc się w komorze. Chociaż dobrą opcją jest kostka dębowa po suszarni od stolarza, tak na szybko bez roboty prosto do kotła.
  4. Szpecem nie jestem, ale z tego co mówią mądrzejsi ode mnie w tym temacie to zamiast tych udziwnień może po prostu powiększ przegrodę na taką jak ma być, i reguluj moc wielkością rusztu?
  5. Dodam tylko że z moich obserwacji to dębina najwięcej się zawiesza, szczególnie jak ma te parę % wilgotności więcej, smoli się cały zasyp klejąc do siebie i ścianek, jedynie łupanie na drobiag nieco pomaga, ja już kończę z dębiną i tym syfem w drewutni na rzecz graba i buka.
  6. No ale masz fajer cugi nawiercone na bramce, u mnie się zrobiła szczelina tak na 0.5cml nad bramką to przez wizjer na tle ognia było widać jak kasa spierdala do komina😀
  7. Może czas wyczyścić wyczystkę? Na drewnie szybciej się zapełnia. Sprawdź jeszcze wizjerem czy Ci nie dymiło z tych cegiełek nad przegrodą, może się to rozszczelniło, wystarczy wsadzić sznur kominkowy. Jeżeli popielnik opróżniony to pozostaje zainwestować w przyrząd do pomiaru wilgotności drewna, u mnie na dole drewutni zapaduje, ale dosycha w kotłowni.
  8. U mnie na ar+zw jest przeprogramowane na 95st( fabrycznie jest na 85st) czujnik mam na środku bufora, unister na max 85st ale zostawiona szczelina po zamknięciu, nkońcowy rozkład temperatur 97-92- 85 Zawsze możesz czujnik przełożyć na sam dół.
  9. Zgadza się, poza tym że z buforem jest więcej rozpalania, a z wyciągiem robi się to błyskawicznie, no i jak przekroczy 85st to przymknie na mniejszą szczelinkę i jest bezpiecznie.
  10. I nawet stare kapcie czysto spala😂 Dodam tylko że duo ma taką fajną chyba najfajniejszą funkcję a mianowicie przy dokładaniu wystarczy nacisnąć przycisk i klapka się zamyka a po chwili włącza wyciąg na najwyższym biegu, szkoda że jeszcze małego obiegu nie ustawia😀 Pozdrawiam kolegę.
  11. No przecież jest regulator w unisterze duo, pozwolisz kol. że się nie zgodzę... Mam takowy nie z wyboru tylko był w komplecie to wziąłem i założyłem, do rozpalania rewelacja, do podkładania przydaje się, poza tym .. Wyłączony... testowałem i tak powoduje dużą stratę, wychładza komin i palnik,wymusza cug co powoduje niestabilną pracę kotła, generalnie nie polecam dużo więcej opału mi poszło na testach (o prądzie nie wstpomnę) niż na maturalnym ciągu, no chyba że ktoś ma komin 5m i nie ma wyjścia.
  12. Odnośnie pompki do ładowania, to mam tą zieloną co Nykiel daje do ochrony, jest połączona na powrocie i wpycha wodę do kotła, tryp też jednostajny ale na 1 biegu , to jest ta najniższa szybkość spośród wszystkich trybów i biegów, 4waty,bo chcę aby przepływ przez kocioł był jak najbardziej zbliżony do grawitacji, po dojściu do 70st jak się załączy to pa paru minutach dopiero widać na czujniku pieca że bardziej gorąca woda z wymienników dochodzi do czujnika na górze, bo temp. rośnie do 74st po czym powoli spada do 62st i znowu rośnie ,parę takich cykli i bufor na środku osiąga 60-62st i już się pompka nie wyłącza ,bufor z temperaturą goni kocioł, i tak do 85st, a w komorze wszystko ścieka na drewno i się kociołek sam czyści.
  13. U mnie jest tak, ta pionowa to idzie od powrotu i ma priorytet jak widać do zaworu mieszającego, powrót do bufora jest trochę niżej, i mogę mieć 100st na buforze a na grzejnikach stabilne 36 czy tam ile chce z histerezą 2st, siłownik jest obowiązkowy przy buforze bo bez niego będziesz podczas ładowania co chwilę biegał i skręcał zawór, temp. na sterownik jak widzisz z czujnika na środku bufora, oczywiście di załączania i wyłączania pompy na grzejniki, czujnik od sterownika na siłownik na rurze zasilającej.
  14. A nie rozwarstwia Ci się woda w buforze na 2 biegu? Jaką masz pompę i na jakim trybie chodzi?Jeżeli masz ochronę powrotu to pomogło bo widocznie nie było cyrkulacji w tych obszarach kotła, to tak na logikę. Ja zrezygnowałem z ochrony, pompa cyklicznie włączenie 70st wyłączenie 68st o wiele szybciej to idzie, musi być na 1biegu lepiej się warstwy układają w buforze.
  15. Byś mieszkał bliżej to bym Ci pociął to w dwie soboty, za dwie przyczepki drewna😀 akurat lubię rżąć pilarka, miałem kilka stihlów teraz mam ms261c i złego słowa nie powiem, a łańcuchy stihlowskie są akurat najlepsze, Oregon zostaje daleko w tyle pod każdym względem, jak Ci spalinowa nie pasuje to mam elektryczną stihla 1700wat chyba 22r na zby,daje radę na prowadnicy 40cm. Ale podstawa oczywiście to ostry zestaw i ciąć tak aby nie stępić.
  16. Zgadza się, u mnie nie ma problemu bo zawsze pędzę pod 90st i smoła sama spływa i komorę mam jakbyś pomalował farbą z połyskiem można się przejrzeć, ale dokładania unikam zresztą nie ma potrzeby bo jeden dobrze ułożony załadunek mi starcza aby tak nabić bufor, a jak mróz to robię tak jak Ty że zrębką czyli wypalam trochę do żaru I później do pełna. Palenie z buforem ma też tą zaletę że jest cały czas taki sam ciąg bo temp komina przez całe spalanie wsadu jest taka sama, idzie na stałym pp problem miałem bez bufora jak puszczałem prosto na grzejniki, klapka się zamykała ,komin stygł i wszystko się zmieniało. Dobrze że poruszyliście temat przegrody, jeśli to nie tajemnica to ile cm3 było by optymalnie do wooda 18kw? Wiem że kol Piecuch19 gdzieś robił obliczenia, ale nie mogę znaleźć, trzeba by jeszcze wziąść pod uwagę że ruszt mniejszy i paliwo bardziej gazowe pewnie, czy te 130cm3 starczy?
  17. Oczywiście że przegroda za mało w woodzie 18kw jest 100cm3, pisałem już o tym wcześniej że mam zamiar powiększać,alby efektywniej dozować pp dzwoniłem do producenta i można samą bramkę z kwasówki kupić za 120zł i tak zrobię aby spokojnie sobie przerobić i szybko wymienić, myślę poszerzyć światło bramki o 1.5cm z każdej strony czyli na 130cm3 i dać skos, jak kol. Zaciapa. Ja nie mam problemu z cugiem, mam komin ponad 9m, ten czopuch specjalnie dołożony i brak ociepleń na rurach do bufora też, aby wygrzać głęboką wilgotną piwnicę, 205 wysoka i 180cm w gruncie, też nie suszę drewna tylko dosuszam bo w drewutni potrafi na dole zapadać trochę, i po takim dosuszeniu widzę różnicę w paleniu, Po drewnie w komorze zostaje więcej gorącej smoły niż po węglu i to z tych ścianek potrafi się dymić, i przy bocznych drzwiczkach leci gdzie ma bliżej do wyjścia.
  18. To prawda w starym kopciuchu miałem lepszą klapę taką z kryzą pod kątem szczelna i lekko chodziła, kryza miała kąt ok 30st, w mpm ie to badziewka, dorobiłem tylko przedłużkę w bok poza obrys drzwi, nieszczelność mnie nie interesuje, bo jak wyżej pisałem nie zamykam calkiem ,tylko hamuję lub utrzymuję bezwładność sprzęgła.
  19. Nie jeśli się ma unistera I przy 85st zamknie klapkę, oczywiście ok. 2mm szczeliny i proces spalania nadal trwa bez dymienia z komina,ale jest zwolniony, temp na czopuchu spadła da 130st i 85st stoi cały czas ewentualnie bardzo powoli rośnie do 90st i kończy się wsad, a choćby doszedł środek bufora do 95st to art zw poprzez siłownik I zawór mieszający rozładowuje bufor na grzejniki.
  20. Oczywiście że tak, ja mam I sobie chwalę na kotle i buforze 85st a na grzejniki zadane 38st przez co się wydłuża okres między wsadami, ale są tacy co nie mają i jeżeli chodzi o to dokładanie przed wypaleniem wsadu to dobrze to rozumiem, człowiek chce iść spać i dołożyć, ale można to zrobić odwrotnie, najpierw rozpalić pół czy tyle co by się dołożyło wsadu, i po wypaleniu zgarnąć żar pod bramkę i do pełna.
  21. Nie wiem jaką musiałeś mieć temperaturę w mapmie 18kw nie ma szans stabilne 150-160st przez cały proces spalania, na dole drewno ledwo letnie.
  22. Dlatego ja dosuszam na bieżąco na czopuchu I jest ok, też próbowałem palić samą zrębką z wierzby energetycznej i było ok przydaje się klapką w środkowych drzwiczkach ,tylko jest taki problem że po niej nie ma żaru by trzeba rozpalać co 3godz, na kanapkę też hu...owo, teraz palę tak że drewno od strony palnika a zrębka od strony drzwiczek i jest ok. Jestem świeżakiem na mpmie mam 18kw I bufor 1000l testowałem wiele ustawień PW I jednak u mnie najlepiej gada na max otwartych obu otworach z jednej strony pieca za śrubą 7mm w zasypie zakręconą, słychać jak gada palnik aż czasem gra jak na piszczałkach, wtedy słychać jak by falowo gaz zasilał palnik(bramka ori jest za mała) I cała robota jest w palniku, może kol Lucjan92 spróbuję. Uwaga!!! Należy także pamiętać o dostarczaniu świeżego powietrza do kotłowni, tym bardziej jak ktoś korzysta z RCK za czopuchem.
  23. Tak, firma Prond, Łęka Opatowska zadzwonić i się dogadać. Musi mieć w nazwie "+" ART+ZW tego bez plusa nie można przeprogramować, jak byłem u nich to mówili że mają puścić do sprzedaży już przeprogramowane, ale nie wiem z jaką nazwą.
  24. Dzięki za info, fajna sprawa, przynajmniej nie ma się co popsuć, tylko cena z kosmosu jak za tak proste urządzenie.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.