Skocz do zawartości

Piecuch19

Stały forumowicz
  • Postów

    3 199
  • Dołączył

  • Ostatnia wizyta

  • Wygrane w rankingu

    75

Ostatnia wygrana Piecuch19 w dniu 26 Listopada

Użytkownicy przyznają Piecuch19 punkty reputacji!

2 obserwujących

Informacje o ogrzewaniu

  • Co ogrzewam?
    Budynek po obrysie 16,5x11,5=189,7x2 kondygnacje =379,5m' + niska 170 cm piwnica ok 170m' ogrzewana od kotłowni i rur idących pod sufitem piwnicy. Budynek przedwojenny z cegły ocieplony 8cm styropianu Ściany zewnętrzne z pustką zasypaną plewami. Stropy oci
  • Instalacja
    MPM 18 Kw zasobnik CO 120 litrów Pompa na powrocie włączająca się przy 60' Zład wody ok. 450l
  • Kocioł
    MPM 18 Kw 5 klasa - bez bufora - zmodyfikowany: https://forum.info-ogrzewanie.pl/topic/28788-mpm-ds-5-klasa-%E2%80%93-przer%C3%B3bki-%E2%80%93-modyfikacje-do-palenia-ci%C4%85g%C5%82ego-bez-bufora/#comments

O sobie

  • Płeć
    Mężczyzna
  • Lokalizacja
    Okolice Wrocławia

Ostatnie wizyty

24 023 wyświetleń profilu

Osiągnięcia Piecuch19

  1. Smoła jest pod blachami. Blachy są gorące to na nich nie osiada tylko pod nimi. Widać to obok tej blachy. W MPM na blasze zmniejszającej objętość zasypu też nie ma smoły bo jest za gorąca. W komorze spalania na szamotach sadza i to na filmiku reklamowym. Wizjer płomienia okopcony sadzą/smołą że płomienia nie wiele co widać. Nie świadczy to o czystości spalania w komorze spalania. Płomień strasznie lichy ( zgroza) - nie widziałem takiego w MPM-ie. Tyle widzę z tego filmu. Natomiast nie kumaty klient zwróci uwagę na łatwość ustawiania temperatury na wyświetlaczu i kolor obudowy pasujący do kotłowni.
  2. Jeżeli się nie ma odpowiedniego ciągu w kominie to nie kupuje się kotła, który wymaga dobrego ciągu tylko dlatego że jest tani.
  3. Trzeba uświadomić kowala że jak będzie mocniej dmuchał od dołu w żar to nie będzie mu się mocniej hajcować.
  4. Kotły HG to kotły dolnego spalania tylko z wymuszonym wentylatorem przepływem gazów ( bez nadmuchu nie pójdzie). Powiększenie otworu przegrody powoduje lepszy przepływ gazów i większą modulację na naturalnym ciągu, który każdy ma różny ( nie taki jak na badaniach - mechanicznie regulowany). W HG modulacja mocy to większe lub mniejsze obroty wentylatora. Dlatego otwór może być mniejszy, bo wentylator zrobi większy przepływ. Wysokość komina czy wartość ciągu naturalnego nie ma znaczenia przy HG z wentylatorem. W WOOD-zie za mały otwór przegrody to problemy z zadymieniem kotłowni, osiągnięciem temperatury zadanej z powodu za słabego ciągu ( ograniczenia przekroju przepływu gazów ). Do tego sytuację pogłębia za dużo PW w nie odpowiednim miejscu i z niezależnego źrodła, które ma priorytet w kolejce do komina i wymiennika ( dlatego w WOOD- zie nie chce się palić). Analogicznie do sytuacji przy paleniu w kotłach górnospalających ( śmieciuchach w których większość paliła) przy przymknięciu szybra w czopuchu nie należy się spodziewać że kocioł będzie osiągał większą moc, a ciąg będzie większy. Przy zrobieniu kilku dziur w czopuchu z powietrzem z niezależnego źrodła też nie należy się spodziewać zwiększenia siły ciągu, która ma wpływ na wyciąganie spalin z komory zasypowej np. przy dokładaniu opału.
  5. Nie palnik z boku jest problemem tylko za mały otwór przegrody.
  6. Dobry szamot z dodatkiem do 20% cyrkonu i przy węglu daje radę ( palę węglem i drewnem). Wcześniej słabsze materiały nie wytrzymywały - padały przeważnie w szczycie sezonu grzewczego. Teraz jest z tym spokój.
  7. @AO49 możesz też zastosować zamiast magnesu zwykły spinacz do bielizny na końcu łańcuszka. Miarkownik mocniej uchyla klapkę do ogranicznika i wtedy spinacz się wypina - klapka opada i się zamyka - czekając na nowy załadunek, a kocioł nie jest wychłodzony.
  8. Kiełbasa/Mięso w wędzarce musi być suche. Jak się poci mięso w wędzarce to się nie uwędzi tylko okopci i smak do d.py. Temperatura wędzenia 55-65' ( do uzyskania właściwego koloru) - przy parzeniu Przy podpiekaniu na końcówce ok pół godziny ( w zależności jaki przekrój wędzonek) temp. do 85-90' ( do uzyskania w środku wędzonki temperatury 68-70'C) - wtedy będzie dobre i soczyste.
  9. @miklo Drewniana lepsza od metalowej szczególnie zimą ( nie ma kondensacji na ściankach). Możesz zrobić z desek podłogowych na felc ( ten felc jest ważny bo jak deski się rozeschną to bez niego będą szpary). Można też z boazerii skrzynkę zrobić, ale to trochę cienkie, może się wypaczać. Od wewnątrz można przykręcić jakąś cienka blachę - dla zachowania czystości). Na dole grzałka od piekarnika kuchenki np. Amiki z termoregulatorem temperatury i do tego dymogenerator na zrębkę. Wtedy masz automat i nie musisz przy niej siedzieć Jakiś wentylator też można zamontować ( np z starego komputera) do przesuszenia wędlin przed wędzeniem. To taka opcja po taniości. Filozofii tam nie ma - ma być ustawiona określona temperatura i właściwa gestość dymu Można też kupić gotowca, ale mniejsza fraida.
  10. @AO49 cudów nie ma. Dom musi wziąć tyle ile potrzebuje kWh. Kwestia po ile mamy tą kWh/zł, a każdy opał ma inną kaloryczność i cenę. Wystarczy przeliczyć z kg. Jak sprawnie palisz drewnem to pójdzie tyle kg ile byś spalił kg sosny. Tylko cena tony sosny nie jest taka sama jak pelletu z sosny ( sucha sosna to ok 550 kg/M3, a układanej w stosy tzw metr przestrzenny to ok 60% sześciennego czyli ok 330 kg). Na równowartość kaloryczną tony pelletu musisz liczyć 3 metry przestrzenne sosny ( lub ok 2 metry sześcienne sosny) i porównać cenę jednego i drugiego w stosunku do zapotrzebowania na ciepło Twojego domu. A potem podjąć decyzję: pellet, czy drewno?
  11. A dodatki do węgla nie były z tego samego budżetu? Poczekajmy jak będą doliczać pełną stawkę ETS-u i po ile będzie wtedy kWh prądu ( np. dla PC), ogrzewania w blokach? i po ile węgiel? Decydenci jak nic nie zrobią to się nie utrzymają przy korytach. Ja obstawiam że tak straszą żeby jak najwięcej osób przeszło na inne źródła ogrzewania, bo z tego mają kasę do budżetu. Z każdej nowej kotłowni - gadżety i robocizna - połowa idzie do budżetu, a potem pieją że wzrost gospodarczy mamy jak wszystko leży i firmy produkcyjne uciekają poza granice unii - bo za wysokie koszty, miedzy innymi prądu. Zresztą u nas absurd goni absurd. A ten ETS to mistrzostwo świata w robieniu kasy z niczego. Dlaczego unia uzurpuje sobie prawo do powietrza? - i zbierania kasy. Opłaty z ETS powinny zasilać modernizację domów czy źródeł ogrzewania, a nie zasilać kasą zielonych ekooszołomów. Ciekawe co jeszcze wymyślą w kreowaniu pustego pieniądza? - żeby wycisnąć na maksa kasę z ludzi.
  12. Ty przetrwałeś, a ja z dodatkiem 3 tys do węgla sezon grzewczy miałem praktycznie za darmo i liczę na następne dodatki po wprowadzeniu ETS-ów, bo większość kotłowni np. w blokach wykończyła by mieszkańców cenami za ogrzewanie. Cena węgla kształtuje ceny innych nośników energii jak np. prąd, który jest z węgla. Jeśli cena węgla będzie np. po 5 tys/tona to ile będzie kosztować kwh prądu? ile będzie kosztować pellet ? do którego produkcji potrzebny jest prąd.
  13. Dokumentacja swoje, a realia swoje. Ważne są realia, a nie reklama.
  14. Przecież to chodzi cały czas na dmuchawie. Komin byłby istotny jak by chodził na naturalnym ciągu.
  15. Tak o 50% za duży ( modulacji brak). Tak jak u Ciebie - trzeba doinwestować bufor przy przewymiarowanych kotłach.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.