Skocz do zawartości

1mps

Stały forumowicz
  • Postów

    1 136
  • Dołączył

  • Ostatnia wizyta

  • Wygrane w rankingu

    7

Odpowiedzi opublikowane przez 1mps

  1. Oj widzę kolego że instrukcji nie czytałeś. Wszystkie sterowniki Techa obsługują 4 pompy.pompa c.o, zaworu mieszającego cwu, i dodatkowa. Tu jest mylące pomiędzy pompa c.o a zaworu mieszajacegoIMG_20240529_193122.thumb.jpg.496102d07209bc076d3c7c4bdd747ab3.jpg

    Na listwie przyłączeniowej powinny być opisane wszystkie.

     

    • Przydało się 1
  2. Pompa kotłowa czy powrotu, różnie ja nazywają  chodzi cały cza, czy to w trybie lato czy grzanie domu. Więc tu prosta sprawa z podłączeniem- bezpośrednio do gniazdka. Co do całości, pomyśl dają schemat z pompą na powrocie i wkładają sterownik który obsługuje 2, no mistrzostwo świata. Tak w ogóle pochwal się jaki to piec i sterownik.

  3. Oczywiście. To ma być tak od zworu 4d w dół 1 zawór kulowy z sitkiem,2 pompa,3 zawór zwrotny, 4 zawór kulowy zwykły. Następnie dopiero połączenie powrotu z bojlera. 

    Zawór zwrotny przed zaworem kulowym zwykłym dlatego że w przypadku jego uszkodzenia jest możliwość odcięcia dopływu wody na krótkim odcinku i jego wymianie bez konieczności spuszczania wody z układu.

    Coś takiego.IMG_20231206_122453.thumb.jpg.2e3d87cbd1e452e8a05a23e837ba6910.jpg

  4. Energooszczędna a elektroniczna to to samo, no prawie zależy jak kto widzi. A zmienna prędkość obrotowa kotłowej w przypadku załączenia się pozostałych będzie skutkowało obniżeniem jej mocy a tym samym większy spodek temperatury wody powrotnej.  Zawór zwrotny stosuje się do ukierunkowania przepływu czynnika. Nie wiem o jaki zawór ci chodzi pisałem a 4d i prawidłowym podłączeniu patrz rys. Co do stosowania zaworu zwrotnego przed każdą pompa to raczej oczywistość. Co do ustawienia mocy pomp przy zaworze 4d to z reguły stosuje się że suma mocy pomp c.o i cwu nie powinna być większa niż kotłowej. Walka o wodę odbywa się w zaworze 4d kiedy wszystkie pompy pracują. Albo będzie zbyt gorąca na kaloryfery- przy braku siłownika zaworu to tym bardziej a tym samym zimna. Ustawienie mocy poszczególnych pomp ma podstawowe znaczenie, ale to wyjdzie w praktyce chyba że jest to projekt fachowca z konkretnymi obliczeniami a nie pana Józka na zasadzie "będzie pan zadowolony"

    Wszystkie projekty instalacji w instrukcji są projektami poglądowymi. Nikt tam nie pisze że jest to obowiązkowe lub wymagane i projekty te nie rzadko są obarczone błędami o czym tu na forum było wiele tematów więc weź to również pod uwagę.

    • Zgadzam się 1
  5. Impulsator. Można samemu o ile środek się nie rozsypał. Całość składa się z kilku elementów spiętych metalowa aluminiowa obudowa i zagiętymi "wąsami" od tyłu. I te wąsy trzeba dogiąć do obudowy aby zlikwidować luz.  To co odbija to mosiężna sprężynująca blaszka. To skutek zbyt mocnego naciskania.

    Screenshot_2024-04-26-22-54-15-69_a038fdda0361bc57fee075193df50ddc.thumb.jpg.4cb7c6f6641032e8e46b33d93d2a649b.jpg

  6. @faker196 Tutaj problemem może być przysłona dmuchawy, zbyt mocno przysłonięta ,robi się podciśnienie a skutek jest taki zmniejszanie % niewiele daje. Dmucha mocno  środkiem a nie całą  powierzchnią sąd spieki. Spróbuj odsłonić przynajmniej 1/2 ( chociaż jestem zwolennikiem całkowitej odsłony) i dopiero reguluj procentowo moc dmuchawy. Ja to określam efektem węża z wodą. Po zaciśnięciu końcówki przy stałym ciśnieniu woda leci wolniej czy szybciej ? Chyba to jasne.

  7. Za duży nadmuch i za duża przerwa i za bardzo przysłonięta dmuchawa. Te trzy elementy do zmiany. Przy podawaniu 5s przerwą 35-40. Wentylator 30-35%. Przesłona otwarta min 1/2 a najlepiej całkowicie i dopiero regulacja siły nadmuchu, wtedy być może wystarczy 25%. Ogień ma być pełny i łagodny. Odnośnie obecnych ustawień dużo by pisać dlaczego to porażka.

  8. Nie wiem dałem pewne sugestie, sprawdzić musisz sam. Tj ustawienie temperatur,minimalnego otwarcia, pracy pompy kotłowej. Instalator powinien cię poinformować o zastosowanych rozwiązaniach i sposobie regulacji i sterowania instalacją, bo może się okazać że problem leży gdzie indziej.

  9. Nie wiem czy jest sens aby była załączona ochrona powrotu skoro temperaturę powrotu realizuje siłownik zaworu.( Czy to są osobne funkcje, czy siłownikiem steruje ta ochrona powrotu). Wyłącz tą funkcję i sprawdź jak się będzie zachowywać instalacja.

    Nie rozumiem tego odcięcia na 0 . Pompa kotłowa powinna chodzić cały czas. Odcięcie na 0 powoduje brak mieszania temperatury od dołu i skutek tego taki że temperatura kotła nadmiernie rośnie. Przecież im wyższa temperatura powrotu ten lepiej.

    Wychodzi na to że jest określona min i max temperatura powrotu więc max powrotu to powinien być max kotła .

  10. Pomiar temperatury co 1 minuta jest jak najbardziej odpowiedni( przynajmniej u mnie) skok jednostkowy przy takich temperaturach może zostać fabryczny chyba 5% aby jeszcze bardziej spowolnić  można i 3%. A chyba najważniejsze to minimalne otwarcie i znowu fabryczne 5% jest za małe min 15% do 20% w zależności jak temperatura na instalacje. Nie zachodzi prawie całkowite zamknięcie a później nadrabianie .

  11. @Mkmk Razem z c.o., ta pompa na zdjęciu bedzie też dobra. Przy ustawieniu pompy powrotu moc musi być większa jak c.o. i najlepiej zastosować tryb ciśnienia stałego. Natomiast pompa c.o. jerzeli na grzejnikach są termostaty to polecam Tryb ciśnienia proporcionalnego.https://hydromet.net.pl/images/calpeda/NCE H/Tryb pracy.JPGhttps://hydromet.net.pl/images/calpeda/NCE%20H/Tryb%20pracy.JPG

    4 godziny temu, Mkmk napisał(a):

     

     

    Nie zapomnij o zaworze zwrotnym.

    • Przydało się 1
  12. Kolego @Mkmk zanim zdecydujesz się na pompę kotłowa coś mi się wydaje że montaż zaworu do poprawy. Jeżeli zasilanie na grzejniki mamy z lewej strony to odnoga zaworu z prawej powinien być powrót do kotła. Dalej w pionie Screenshot_2023-12-01-17-03-06-13_40deb401b9ffe8e1df2f1cc5ba480b12.thumb.jpg.7f7d8ac1b44907f05bef7f39a5368968.jpgna przeciwko wyjścia z pieca powinien być powrót z instalacji. Obróć sobie zdjęcie i porównaj. Z tego co widzę mną twoich zdjęciach to zamienione są powroty ale mogę się mylić bo nie widać całości.

    • Lubię to 2
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.