Skocz do zawartości

tomii1

Stały forumowicz
  • Postów

    105
  • Dołączył

  • Ostatnia wizyta

Informacje o ogrzewaniu

  • Co ogrzewam?
    Dom ok 200m2
  • Instalacja
    Grzejniki żeliwne pół domu i Alu drugie pol
  • Kocioł
    Sas nwg 29 kw

O sobie

  • Płeć
    Mężczyzna
  • Lokalizacja
    Rybnik

Ostatnie wizyty

856 wyświetleń profilu

Osiągnięcia tomii1

Współtwórca

Współtwórca (7/14)

  • Oddany Unikat
  • Pierwszy post
  • Współtwórca
  • Tydzień pierwszy zaliczony
  • Miesiąc później

Najnowsze odznaki

2

Reputacja

  1. Witam ma ktoś kody do tego sterownika? 1992 to serwisowy 4096 wybór palnika 1000 pogląd jak serwis ale bez edycji 6776 kasowanie liczników ... ma ktoś kod do ustawień mapy palnika wczoraj u mnie był serwis i koleś pozmieniał parametry obrotów ślimaka i coś tam jeszcze i piec nie dochodzi do zadanej... po jaka cholerę grzebią w takich ustawieniach nawet nie wiedział jaki mam palnik ja mu że pellasa M a on się upiera że hybrid. Zmienił bo palnik miał dużo peletu nasypanie i nie pomogło tłumaczenie że wziąłem PELlet z innej palety i muszę na nowo przeważyć. Zmienił obroty ślimaka w palniku by szybciej PELlet się wypalał. Na teraz przy mocy 16 kw mam pełny obrót ślimaka w 15 sekund a wydaje mi się ze było mniej. Kod tajny bo podać nie może. Grzebał w parametrach wentylatora w tym tajnym menu, No i widzę że obroty się zmieniły przy tych samych korektach, w rozpalaniu ustawione jakieś nadmuchy na których ja normalnie pale bo grzałka ceramiczna ma się chłodzić czas nagrzewania był 30 zmiana na 7 sekund.. Skoro serwis może modyfikować takie ustawienia od tak bo im się coś wydaje to ciekawe jest bo plum twierdzi ze ustawienia mapy za zaszyte na stałe i nie da się ich zmienić z panelu. Zna ktoś ten kod? Może być na Priv skoro taki tajny, ciekawe czy jak dam reset do fabrycznych to przywróci wszystko łącznie z tymi nastawami? Resztę sobie ustawie. Proszę pomóżcie ... siedziałem godzinami w kotłowni a tu przyjeżdzają grzebią i nie słuchają że jest ok...
  2. No powiem że jest czyściutki . U mnie się zrobił na początku taki czarny ale suchy pył. Być może przez ustawienie pieca bo był i wymiennik czarny od sadzy w środku. u znajomego wkład i piec sas ok regulacji nie daje już czarnej sadzy, wyglada ze jest ok.
  3. To lepiej na sprzęgle pompa ładująca na powrocie czy na zasilaniu? czy ktoś testował czy ma to jakieś znaczenie ? Czy nie ? Przy zaworze 3 do do ochrony kotła ma być na powrocie? przy zaworze atv 55 stopni jaki start pomp sambor pisał ze 45 stopni.
  4. Samo sprzęgło bez ochrony powrotu ok 3000 brutto sprzedaje to ich dystrybutor na Allegro. Ochrona z pompa ładująca chyba 1290 brutto. Bez separatorow plus 1000 za separatory wiec to tak da ok 5300 brutto. Kamen ma sprzęgła z Terwat tam jest cena kosmos.
  5. kult5 ok ja w tym miejscu mam zawór zwrotny o niskim oporze. Mogę go wyjąc i dać tam kulowy, ale zwrotny tez powinien tam być żeby powrót nie podciągnął wody z powrotem do 3D. Chyba ze mogę zwrotny przełożyć przed zawór niebieski? Bo jeśli nie to całość jest do rozebrania i przeróbki a jest kłopot z miejscem...🙀 Chyba to zrobię tak:
  6. Dziękuje za info ale w zasadzie każde małe sprzęgło to produkt który może przenieś moc 50-70 kw ale w ścisłe określonych warunkach. Czy to afriso typu blh czy Terwat czy jakieś inne one są w zasadzie takie same. Montaż sprzęgła z pojemnością wodna 1.2 litra to tez nieporozumienie. To sprzęgło ma 70 kw przy przepływie 3.8 m3/h. Pompa sprzęgła ma chodzić na max i moja tak pracuje mając przepływ ok 3.6 m3/h. Mam zawór po stronie powrotu do sprzęgła i mogę go przykręcić i zdławić przepływ tylko co to da? Pompa chodzi na 2 biegu jak skrzyzuje powrót to pompa nie da rady przepchać czynnika i wypchnąć go na drugie piętro. Poza tym już to testowałem i wcale to nie podnosi powrotu a jedynie skutkuje tym że kaloryfery są letnie na gorze a na dole ciepłe. Instalacja wolniej się nagrzewa a ilość zimnej wody z powrotu co prawda jest mniejsza bo skręcony jest zawór ale tez i wymiana wody w grzejnikach jest mniejsza i wolniejsza wiec nagrzewanie trwa 2 razy dłużej a kocioł i tak chodzi. Jak mam rozumieć że na sprzęgle mam zawór na zasilaniu a przydał by się na powrocie ? poparz na fotkę wszystkie czerwone to zasilania i to są zawory kulowe a niebieskie powroty i tez kulowe mogę je przymykać jak chce. Ustawienie pompki na 1 bieg tez nic nie daje bo efekt jest taki sam jak po skręceniu zaworu z powrotu, woda idzie wolno i trwa to ze 2 h zanim woda się obróci z pare razy aby kaloryfery zrobiły się ciepłe. Dam mocniejsza pompę a zasilaniu sprzęgła i zobaczę ck się dzieje. jak mam rozumieć małe opory od grzejników? Mam na nich zwykle zawory kulowe tez mogę je podkręcać by zmniejszyć przepływ - efekt ten sam wolny przepływ wody i dluuugie nagrzewanie instalacji i praca kotła 2 h . robilem test który zalecił producent sprzęgła pompa na 40 stopni start i zawór 3 d ręcznie na max - wtedy od zera kocioł grzał cały zład wody wymieniając ja na bieżąco i powoli ogrzewając wtedy chyba szło mu najszybciej i bez wyłączenia pomp bo była nisko ustawiona - wszystko się zagrzało w ok 1 h. Byłem pogmerac zaworem na powrocie sprzęgła z grzejników powrót urósł o 1 stopień ale zmienia się ciśnienie na manometrze z 0.65-0.7 do 0.5 czyli przepływ maleje. Zostawię i poobserwuje . Skręcenie zaworu powrotu do sprzęgła skutkuje tez innym stopniem otwarcia zaworu 3D mniejszy przepływ czynnika do podmieszania i schładzania zaworu powoduje jego większe otwarci.
  7. @gersik Producent sprzęgła ma różne wersje bo są i takie co są przystosowane do kotłów kondensacyjnych i to one wlasnie dbają o niski powrót. @kult5 nie da się ograniczyć nic w sterowniku, pompa ładująca chodzi na 4 a grzejników na 2. Duży zład wody czyli jaki? Bo 300 l wody gdzie kocioł na 65 to nie jest nic wielkiego. Producent sterownika a w zasadzie pellas tak go ograniczył że tam ustawić się nie da nic. Nie sadze abym coś uzyskał zamieniając sprzęgło na zawór 4d bo efekt przymykania i upuszczania wody będzie taki sam. co do skrzyżowania grzejników to testowałem skręcanie zaworami i efekt nie jest taki jakbym oczekiwał , a nawet wydaje mi się gorzej było z nagrzewaniem bo skrzyżowany grzejnik odbierał ciepło a oddawał bardzo długo powrotem zimna wodę powolutku .... jak jest otwarty to zimna przejdzie dosyć szybko i powrót się dość szybko nagrzewa. Producent proponuje założyć atv między sprzęgłem a kotłem ok mogę to zrobić ale nam dylemat jaki wstawić. Np regulują tsvb ma początek otwarcia 52 a koniec otwarcia 58 gdzie żeby to nastąpiło to temp zasilania musi być na poziomie aż 63 stopni. Strasznie wysoko jak ma utrzymywać 55 stopni to jest duży rozrzut . Nie lepszy byłby 50 stopni wtedy pewnie otwarcie będzie analogiczne pełen otwarcie ok 53 przy zasilaniu ok 58. Jak zawór się otworzy musi dać wodę do sprzęgła a start pompy wtedy na ile ustawić? Przypominam że start co daje start pompy mieszacza a zawór bez obiegu pompa co się przecież nie otworzy wiec skoro będzie działać pompa kotłowa to będzie i działać pompa mieszacza który się otworzy na max bo będzie chciał zasilać grzejniki. To pytanie jest czym? Zimna wodą przecież w sprzęgle będzie tylko zimna woda bo będzie krążyć przez atv aż do 58 stopni minimum. Co za ludzie projektują te sterowania..... I niestety ponoć jest tak w każdym sterze start pompy Co powoduje start pompy mieszacza stop Co oznacza stop pompy mieszacza i tak to działa w pello, plum, pellas .... pytanie co da atv....
  8. Nie mama termostatów na grzejnikach wiec przepływy nie maja wpływu na prace instalacji. Mieszacz i pompa mieszacza musi chodzić na 2 biegu inaczej nie dopcha wody do grzejników. 2 bieg to optimum. zaworu 3 d nie da się ustawić w jakim zakresie na pracować pracuje od 0-100% i koniec nie ma takie opcji w sterowniku pellasx. Poza tym to nie zawór 4d gdzie takie opcje są w ochronie powrotu. dynamika zaworu została zmieniona jest ciut lepiej, sterownik pokojowy jest i steruje praca mieszAcza jako pompa stop i praca kotła by się nie odpalał jak jest dobra temp w pomieszczeniu. Tak histereza pompy jest stała 2 stopnie i koniec nie ma zmian czy na kotle jest ustawione 60 czy 80 stopni. 60 np załączenie i 58 wyłączenie obu pomp. Jak ta woda ma się obrócić przez kocioł? Jak te pompy wiecznie stoją? otwarłem 3D na max start co od 40 stopni i kocioł grzejąc cały Zalas wody nagrzał się w ok 1 h gdzie obie pompy pracowały. Pellas ma tak ponoć od 5 lat z ta mała histerezą i zalecają wsadzanie zaworu atv czy to coś da nie wiem ale jak kocioł nagrzewa się 3 h i nie może dojść do zadanej to ja lepiej dam niski start pompy i niech się grzeje od zera przynajmniej idzie mu to w h i od tego zera grzeje. nie wiem czy atv załatwi sprawę żeby nie było tak ze grzeje sam siebie a w sprzęgło nic, to już lepiej to wymontować j dać 4d z pompa co jako krótki obieg.
  9. Panowie sprzęgło jest do kotłów stałopalnych. Nie mam opcji pompa co jako pompa krótkiego obiegu bo nie występuje tu coś takiego jako przewalowa w sterowniku. jest pompa co, pompa cwu i pompa mieszacza, naturalnym jest ze pompa co to pompa kocioł sprzęgło a pompa mieszacza to pompa za zaworem 3 d która podaje na grzejniki. Cwu wiadomo i koniec nic więcej w sterowaniu nie ma. danie pompy co czyli kocioł sprzęgło na najśmielszymi bieg nie ma sensu bo pompa mieszacza chodzi na 2 biegu wiec sprzęgło na 1 nie wysoki dostarczać wody. Autoadapt tez nic nie zmienia. Za mieszaczem mam tylko grzejniki żadnych podłogowego ani nic. silownik ustawiałem na różne sposoby niewiele to zmienia. Musi być start pompy na 60 stopni ale nie wyłączenie jej po spadku o 2 stopnie! Jak będzie o histerezy kotła to wszystko byłoby ok. tak samo postój jak kocioł dojdzie do zadanej to się wygasza ale ze względu na niskie ustawienie pompy co chodzi pompa mieszacza ciagle podając czynnik grzewczy na kaloryfery z kotła po jego wyłączeniu błyskawicznie go wychładzając w 20 minut i znowu start i rozpalanie. Gdyby pompa co miała regulowana histereze albo pompa mieszacza się wyłączał po nagrzaniu kotła to kocioł stoi kilka godzin aż spadnie do 50 stopni aktualnie już 3h i ma 54 stopnie. InacEj jak chodzą oby dwie co i mieszacza to nie ma siły by kocioł stał godzinę lub dwie przecież mieszacz jest otwarty i podaje medium non stop na grzejniki a one oddają ciepło i wychloda szybko kocioł - przecież nie pracuje a odda tyle ile w sobie m energii. No i w kółko ......
  10. @gersik pompę kotłowa czyli CO mam wpięta jako ładująca sprzęgło czyli wprost jako pompa krótkiego obiegu. W tym sterowniku S Control który mam jest taki babol że ona ma stała histerezy 2 stopnie a nie wyłączenie od histerezy kotła czyli start na 60 stop na 58 i tak w kółko. Zawór 3D się zamyka i otwiera pompa mieszacza ciagle startuje wiec trwa to 2 h zanim ślad się ogrzeje i pozwoli na normalna prace kotła. Jak ustawiłem start pompy na 40 stopni i dałem 3D na pełne otwarcie bez podmieszania tak żeby zimny powrót z instalacji mieszał się w sprzęgle to kocioł startując od 55 spadł do 42 a powrót do 36. Ale w ciągu 45 minut nagrzał się do 60 stopni grzejąc non stop cała wodę a bieżąco. Powrót wtedy ma na sprzęgle 62-54 stopnie wiec nie jest źle. Nie wiem co za osioł wymyślił takie zachowanie pompy bo to jest nielogiczne. Każdy kocioł jak dostanie innej wody to z temp spadnie ale jak się wiecznie pompa wyłącza i zawór zamyka to nie ma szans na nagrzanie się bo co 2-3 min go zalewa zimna woda zamiast raz pozwolić mu pracować i po sprawie. Rozmawialem już z pellasx i tam siedzi stary Soft oni nie wiedza sami co maja i czy mogą zrobić aktualizacje. co pozostaje mogę dać atv ale to moim zdaniem nie wiele da przy takim sterowaniu pompa kotłowa bo atv tez ma ok 8 stopni histerezy. Przeważnie otwiera się przy 52 kończy w okolicach 58-60 ma pełny przepływ. Wiec jak dostanie trochę zimnej wody z grzejników o tem 30 stopni to i tak pompa się wyłączy i kółko się zamknie. Co mi pozostaje? Wymiana sterownika moim zdaniem na inny? wymiana softu ale na to nie liczę że się coś zmieni. Co nieco się dowiedziałem od pellasa nt. Współpracy z MFach sterownik był zrobiony pod nich i oni go już dawno nie stosują, na dodatek nie robią już kotłów z tymi palnikami. Ja akurat kupiłem kocioł od dystrybutora z produkcji 2019/20 oczywiście fabrycznie nowy itd. w grudniu 2020 jak oglądałem kotły to stały na magazynach z datami nawet 2018/19 a dziś kocioł nie wyprodukowany ale sprzedany. znaczenia to nie ma dla mnie bo producent powinien przez 10 lat zapewniać części zamienne a skoro tych sterowników nie robi to ma problem co zrobi jak sterownik się zepsuje. Na ta chwile ja nie jestem w stanie tego kotła używać tak jak być powinno walczę z nim od 4 dni po nocy i zachwiały go zdemontuje i wywalę na złom. A zbiornik ma 200 l Kospel wężownicą 1.1 m2. Ile wiem co przemawia żeby cwu była sprzed a nie zza sprzęgła. Nie ma to żadnego znaczenia bo kocioł i ładuje i grzeje co warunek jak jest w miarę wygrzany powrót z grzejników to działa. Na grzejniki 42 powrót z instalacji 38-39, wiec ok.
  11. Cwu ma być po sprzęgle stad obieg bezpośredni atv wstawić mogę ale powrót jest zimny do momentu aż nie będzie na kotle ok 65 wtedy powrót jest ok 56-58. ja mam opcje wymiennik ciepła wiec cwu wolałbym zostawić na sprzęgle. to czemu innym działa bez atv? Obejrz sobie pana Łukasza z Karlukhydro tam nie ma krzty atv a powrót ma po 60 i więcej przy zadanej 65.... jestes pewny ze atv załatwi sprawę? Ja nie do końca bo będzie grzać kocioł....z grzejników jak idzie 40 to powrót mam 36 wiec dt jest 4 stopnie ale to wręcz lodowata woda która jest wprost podciągana do powrotu. Stad sprzęgło Klaudiusza ma powrót w połowie aby takiej sytuacji nie było.
  12. Mam ten sam problem tyle ze ja mam sprzęgło hydrauliczne pompę ładująca sprzęgła kazano mi ustawić na najwyższy bieg pompę mieszacza na 2 biegu a pompę cwu na 1. U mnie piec dochodzi do zadanej jak włączę grzanie cwu bo podbija mu gorąca woda powrót. Inaczej godzinami próbuje dojść do ustawionej temperatury. Dodam że jak ustawie nisko mieszacz na np 30 stopni to dochodzi powoli ale nawet w nadzór wejdzie po jakimś czasie np ok h. Mam sprzęgło które ma max 70 kw wiec nie jest za małe. U mnie wyglada to tak, że kocioł dostaje ciagle zimna wodę z powrotu jednak sprzęgło powinno to załatwić a tego nie robi. Efekt kocioł mimo ustawienia temp 65 stopni i startu pomp na 60 ma dziwny sterownik pellasax gdzie pompa co włącza się przy 60 a wyłącza przy 58 bo ma 2 stopnie histerezy, która nie zależy od histerezy kotła. Debilizm nad debilizmem kto to tak zaprojektował bo pompa non stop się włącza i wyłącza oczywiście wyłączając również pompę mieszacza. Efekt kolejny jest taki, ze za cholerę jasna nie da się przepchnąć zładu przez sprzęgło by go ogrzać i żeby zimny powrót nie chłodził ciagle sprzęgła które to podciąga zimna wodę do powrotu pieca i go wychładza nie pozwalając mu się podnieść. Co ciekawe już myślałem ze kocioł jest zbyt słaby, ale jak włączę cwu to mimo że grzeje obieg co i cwu to wstaje i idzie do zadanej nawet dosyć szybko. Dlaczego ? Przecież sprzęgło to nie jest prom kosmiczny żeby miało coś zepsute bo tam się nie ma co popsuć. Wyglada to tak jakby pompa kotłowa nie umiała przeciągnąć gorącej wody na dolni obieg bo pompa w sprzęgle siedzi na powrocie i wodę musi ściągać. Zamiast tego ciągnie wodę z zimnego powrotu a dodatkowo automatyka kotła zachowuje się jakby to jakiś idiota zaprojektował . Rozmawiałem z Plum który jest producentem sterownika Pellasx i oni kazali dać histerezy pompy 2 stopnie a nie ustawiona minus histereza kotła. Gdyby było tak start co na 60 i pompa powiedzmy trzyma się do 45 i chodzi co i mieszacza to woda się powoli będzie ogrzewać podnosić powrót itd...a jak spadnie na chwile do 45 to nic się nie stanie, kocioł miałby czas na podniesienie się a nie w koło wlacz wyłącz pompę zamknij otwórz mieszacz Masakra. Spróbuj włączyć rownolegle grze je cwu na jakimś niskim biegu i zobacz czy nie dojdzie szybciej do zadanej. Jak ktoś ma jakiś pomysł to co mogę zrobić to: Wywalić sprzęgło i przerobić na zawór 4D - wiem wiem niby nie do pelletu, sprzęgło lepsze - posłuchałem i narazie lipa na całej linii. Zmienić pompę ładująca na mocniejsza mam pompę 3.6 m3 na max przepływie i reszta odp. ustawionych żeby nie walczyły z sobą o wodę stad sprzęgło bo wpięte to jest w stara Instalcje ale wody łącznie z kotłem jest ok 330 litrów wiec nie tak dużo. wpiąć na krótko kocioł na obieg bezpośrednio ustawić start tej durnej pompy na 60 i czekać jak długo zajmie kotłowni nagrzanie całej wody w instalacji wiem wiem - powrót się pewnie zwali na 35-40 stopni i powoli kocioł wstanie. zostawic jak jest a pompa CO sterować zewnętrznie albo wywalić sterownik z kotła i wstawić inny jakiś R. Kontrol pellasa aby była gwarancja a w nowych maja już sterowanie od histerezy lub histereza jest stała chyba 15 stopni od zadanej załączenia CO... wywalic z piwnicy kocioł I kupić inny ....a ten na żyletki. wstwić bufor??? Mam już sprzęgło które miało wszystko rozwiązać gorący powrót mieszanie wody walki pomp dopasowanie do obiegu i co wielkie nic. Na starym kotle tydzień temu wszystko grzało ... na bufor nie mam miejsca a jak już to wiszący 100-120 l więcej mie ma szans efekt będzie ten sam co bez bufora dlaczego? Bo tak samo wodę z kiego wyciągnie i zamiast 3 minut to 10 to potrwa i po sprawie . Moze ktoś ma pomysł bo jak nie to kocioł z piwnicy wyleci i wstawię ekogroszek. Mam wkład w komin odp średnicy i długości mam RCK , grzejniki żeliwne i cześć Alu. zdjecie sprzęgła poniżej
  13. tomii1

    Ciekawa sprawa - pellet!

    Zapytałem kilku producentów pelletu i tak PELlet jest bardziej sprasowany i cięższy jeśli jest robiony na pierścieniowych matrycach dużych pelleciarek tam trocina jest inaczej prasowana niż w małych maszynach lokalnych producentów na matrycy plus rolki poziome. Dodatkowo Olimp czy lava dodają ok 2% lepiszcza ligninowego. Stad Olimp tak szybko pije wodę bo ma w sobie bibułę😁 barlinek tez ma mniejsze worki niż kiedyś należy przyjąć ze te pellety z dużych firm maja gęstość ok 650-700 kg/m3 a z mniejszych ok 620kg. popatrzcie na badania w necie jak są gęstości nasypów w raportach z badań to tam wszystko się wyjaśnia. Małe ale dbające firmy badają i gęstość i sprasowanie (wytrzymałość mechaniczna) bo ona mówi o tym jaka klasę spełnia PELlet np klasę A1.
  14. Ok czyli może to być kłopot złych ustawień sambor gdzieś pisał w którymś temacie o Kominach ktoś miał smołe i to w dodatku lepką bo prawdopodobnie miał słaby pellet, niby opału nie kisił bo na piecu było 70... Ciekawe czy to nie aby z pelletu?
  15. Cześć mam do was pytanie czy macie czyste wkłady z nierdzewki przy paleniu pelletem? Czy jednak jest sadza? Czytałem tez inne tematy i ludzie maja nawet smołę w kominie przy pellecie? Może ktoś wrzuci zdjęcie jak wyglada wkład kominowy . Pytam bo widziałem u znajomego taki szaro czarny nalot jakby żywiczny szklisty ale suchy i jak się go zdrapie to schodzi. Co prawda od góry na wylocie komin jest okopcony ale firma montująca uprzedzała że będzie żywiczny nalot po pellecie iglastym. Pewnie nie ma to wpływu ale pellet to olczyk i A2 bez mdfu spalany w kotle sas. Tam jest dość wysoka temp spalin bo widziałem ze na max mocy pod 200 dochodzi . Kolega pali 2 miesiące czy to jakoś czyścić czy jak? Jak się wylot potraktowało środkiem do czyszczenie grila to ten czarny żywiczny nalot schodzi i blacha jest czysta. pytanie 2 jeśli czyścić to szczotka nierdzewna ? Mechanicznie ? Wkład jest owalny wiec czyszczenie jest trudniejsze. Wkład 1.4404 T600 1 mm. Nie wiem czy to nie przez złe ustawienia pieca ale każde rozpalanie to idzie sporo dymu z komina. Może ktoś wrzucić fotkę z wnętrza komina po piecu pelletowym? dziekuje
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.