Skocz do zawartości

wojtas85

Stały forumowicz
  • Postów

    151
  • Dołączył

  • Ostatnia wizyta

Odpowiedzi opublikowane przez wojtas85

  1. Wiem że żar musi być z tyłu przy tej przegrodzie. Tylko w tym bio jest tak że środkiem jest małe okienko centralnie na środku + ten skośny "serek" , a boki są pełne do samego rusztu. Wydaje mi się, że przez to tłumi spalanie. Powinno być tak samo jak w classicu., czyli duża przerwa od góry do dołu.

    Gdzie mam dołożyć przegrodę ? Jeszcze przed tym co jest ? to wogóle nie będzie cugu, nawet na drewnie.

    Powietrze jest w kotłowni. Klapkami też było regulowane i bocznymi i klapką skrótu i nic się nie poprawia.

     

    Jak bym wiedział ze tak będzię to wziąłbym classica. Człowiek z ogniwa wprowadził w błąd.

  2. Zakupiony został Ogniwo BIO 8 kW, ale na węglu to porażka, brak cugu, nie chce się palić itd... na drewnie działa dobrze.

    Jak można przerobić ten kocioł do spalania węgla - usunąć ten trójkąt z dziurkami "serek", żeby zwiększyć powierzchnię ?

    A jeszcze przed zakupem rozmawiałem z kimś z Ogniwa (jakiś konstruktor niby) i zapewniał, że na węglu również będzie się palić. W czym tkwi problem ?

    W załączeniu przekrój ogniwo BIO i classic DS.

     

     

    Przekroj-i-obieg-spalin-BIO-724x1024.png

    Classic-DS-obieg-spalin-z-rusztem-i-opisem.jpg

  3. Ale jakich fusów ? Wystarczy podać zalety i wady i resztę sobie sam rozkminie....

    Nie ciężko, ale to nie mój budynek, dlatego na chwilę obecną to pomijam....skup sięna tym co piszę a nie na wymyślaniu...

    A jak nie masz nic ciekawego do napisania w w/w temacie to proszę nie zabieraj już głosu.

    • Lubię to 1
  4. Który kocioł będzie lepszy - spalanie głównie węgiel, ale też trafia się drewno kawałkowe. Na oku mam OGNIWO Classic DS 10 kW, oraz OGNIWO BIO 8 kW. Niby ten drugi przystosowany tylko do drewna, ale węglem chyba też można w nim palić ?  Poza tym ma większy wymiennik  1,8 m2 w porównaniu do classic-a 1,3 m2, większą komorę zasypową i drzwi załadunkowe. Wydaje się być nowszej konstrukcji.

    A może jeszcze jakiś inny o podobnej budowie i mocy ?

     

  5. @sambor jeśli chodzi o CWU to jest bojler poziomy podwieszony pod sufitem, zasilany z głównej nitki i powrót do kotła, bez pompy, z zaworem klapowym zwrotnym na zasilaniu.  Gdzie ewentualnie umieśćić 4D ?

    Pompa CO jest jedna na zasilaniu z kotła (wraz z bypassem i zaworem różnicowym), średnica na wyjściu  jest duża bo 2"

    Kilka zdjęć dla zobrazowania sytuacji poniżej.

    PS. Dodam, że obsługuje to osoba starsza i im mniej zaworów do kręcenia i elektroniki tym lepiej. Część instalacji (na dole grube rury) działa grawitacyjnie przy zaniku prądu. Poddasze było adaptowane i modernizowane więc tam już jest pex na grzejniki.

    Budynek stary poniemiecki

    1.jpg

    2.jpg

    3.jpg

    4.jpg

  6. Cześć,

    Będzie przerabiana instalacja, kocioł się rozciekł, jeżeli nie uda się pospawać to wymiana na nowy.  Przy okazji planowana jest przeróbka podłączenia instalacji.

    Czy można zastosować 2 zawory, mianowicie :

    1 - stałotemperaturowy zawór termostatyczny (VTC) z wkładką powiedzmy 55 st. C na obiegu kotłowym

    2- zawór 3D (na razie ręczny) na wyjściu z kotła (regulacja temp. na instalację)\

    Gdzie wtedy umieścić pompę CO  ?  - na powrocie za zaworami a przed kotłem ?

    W domu same grzejniki, kocioł był źle dobrany (23 kW na ok. 120m2) i po rozhajcowaniu była sauna, albo palenie na niskiej temp.

    Planowany kocioł Ogniwo DS classic 10 kW.

     

  7. W dniu 24.01.2024 o 15:13, olekjaw napisał(a):

    https://biospal.pl/produkt/komora-nadmuchowa-palnika-kipi/

    Raczej tylko tu kupisz, ewentualnie pisz prosto do producenta, mi zawsze odpisywali z aktualnymi cenami i czasem było taniej.

    ok, jednak byla rura paleniskowa z dziurkami do wymiany, tak ja zezarlo ze nie chciala za nic wyjsc...

    IMG_20240125_213732611.jpg

    IMG_20240125_213723742.jpg

    IMG_20240125_213716189.jpg

    IMG_20240125_213732611.jpg

    IMG_20240125_213723742.jpg

    IMG_20240125_213716189.jpg

  8. Cześć,

    Mam zamiar dołożyć do obecnej instalacji CO pompę ciepła monoblok np. Haier 8 kW.

    Opis instalacji :

     - układ otwarty z naczyniem przelewowym na poddaszu, ciśnienie statyczne 0,9 bar

    - źródłem zasilania jest kocioł DS 20 kW + palnik na pellet KIPI (można palić i drewnem i pelletem)

    - w układ jest wpięty równolegle bufor ciepła 4 wyjściowy o pojemności 1000 l

    - za wyjściem z bufora w kierunku grzejników jest zawór 3D z siłownikiem, temp. przez cały okres grzewczy oscyluje w granicach 40-45 st.C)

    - woda  użytkowa jest grzana w zasobniku CWU 200 l bezpośrednio z kotła, lub za pomocą grzałki 2 kW,

    - w instalacji są w większości grzejniki stalowe (2 płytowe - 10 szt.) + drabinka i 2 pętle podłogówki na zaworach RTL (około 130mb )

     

     

    Chciałbym grzać pompą ciepłą możliwie jak najwięcej, a gdyby nie wyrabiała / mroźne dni  , to wtedy odpalam kocioł.

    Pompa ma pracować na jednym obiegu z cała instalacją w ukł. otwartym -> ciśnienie 0,9 bar

    Nie chcę glikolu, wymienników ciepła i zaworów antyzamrożeniowych, PC będzie zabezpieczona UPS + pompa obiegowa na bypassie

    Jakie podłączenie do istniejącej instalacji będzie odpowiednie ? ( bufor zostaje ze względu na kocioł CO).

    schemat nr 2 czy nr 3 , czy może inne rozwiązanie ?

     

    image.thumb.png.76cd3e790d86adceb480010da9557c16.png

     

    image.thumb.png.c27bd406967fed52bc6460029fb92462.png

    image.thumb.png.15f26bf26b9cabf7d1de7bcabc3ebb45.png

     

  9.  

    Witajcie

    posiadam instalację składającą się z :

    1. kocioł zasypowy DS - 20 kW

    2. Bufor ciepła 1000l

    3. zasobnik 200 l (pionowy)

    Wszystko działa poprawnie, podłączenie podobne jak na  schemacie które zapożyczyłem z internetu. Chciałbym dostawić drugi bufor, pojemność ok. 1200 - 1500 l. W jakim układzie podłączyć bufory i kocioł, biorąc pod uwagę , że  ten nowy bufor będzie miał prawdopodobnie przyłączą i odejścia inne niż obecny (na innych wysokościach) ? Czy zastosować w takim przypadku układ szeregowy ? Jeśli tak to który ma się grzać jako pierwszy patrząc od kotła, ten obecny 1000l czy ten nowy ?

     

     

     

    schemat bufor_1.jpg

  10. 5 godzin temu, daromega napisał:

    Kolega ma 5KW na dachu. Latem dołożył 5KW na trakery obrotowe. Te na trakerach robią prawie jeszcze raz tyle te co te na dachu. Następnym ruchem chce wywalić te z dachu na trakrey obrotowe. Trzeba mieć do tego miejsce, ale jeśli jest to miejsce tylko na ziemię. Poza tym czyszczenie na ziemi na 10 metrów w górze na skośnym dachu to jest różnica. Czyste panele choćby bez kurzu, dużo lepiej pracują. Dochodzi jeszcze kwestia chłodzenia. Te na trakerach z racji lepszego chłodzenia są wydajniejsze.

    A ile te trakery go wyniosły ? - moim zdaniem zamiast inwestować w trakera i solidną konstrukcję do niego (ciągłe naprężenia paneli podczas obracania w te i z powrotem) lepiej dołożyć paneli na stałej konstrukcji (jeśli jest miejsce na działce)

  11. Nawyki, nawykami, ale nawet to zdaje się nie daje gwarancji nie dymienia na kotłownię. Musi być chyba naprawdę solidny ciąg, żeby przez taki długi wymiennik przechodziło i nie dymiło przy dokładaniu.

    Co do cen palnika w Tekli - poszczególne kształtki to koszt ok. 200-300 zł / szt. - komplet (5szt.) ok. 1500 zł - info od producenta.

     

     

  12. Czyli dalej nie wiemy nic tak naprawdę. Moim skromnym zdaniem, ta konstrukcja jest o tyle dobra, że nie wymaga mega dużego ciągu kominowego, wentylatora wyciągowego i właśnie jest klasycznym kotłem DS. Natomiast te z dolną dyszą mają już dużo większe wymagania. I tutaj można spalać drewno / węgiel.

    Brakuje konkretnych opinii od użytkowników a nie tylko teoretyków.

    Atmos kilka lat i się rozcieka...dużo takich opinii czytałem, więc nie jest to jakaś technologia kosmiczna jak twierdzą niektórzy.

     

  13. 9 godzin temu, Outsider napisał:

    No nie wiem. A jak się ma do tego moc przyłączeniowa? Bo jeżeli masz np. 8 kW a sobie nawalisz 50 to raczej nie dostaniesz żadnych papierów na prosumenta. O bezpieczeństwie instalacji to już nie wspominam.

    No. Zwłaszcza jak się naczytali szamanów na forum.

    Przecież to logiczne, że jak masz np. 12 kW mocy przyłączeniowej to nie podłączysz 50 kW PV. Najpierw musisz wystąpić do ZE o zwiększenie mocy (o ile jest taka możliwość w danej lokalizacji) a dopiero potem inwestować w panele. A o jakie bezpieczeństwo się rozchodzi ? Robisz wszystko wg sztuki jak powinno być jeśli chodzi o instalacje elektryczną. Nie wiem w czym widzisz problem ?

  14. Godzinę temu, daromega napisał:

    @berthold

    Już Tobie pisałem. Te kotły jeść nie wołają. Zostaw, zabezpiecz i przechowaj. Będziesz decydował co dalej jak przyjdzie czas.

    @PioBin

    Zgadza się. Sztuczka polega na tym żeby wyprodukować i zmagazynować tyle, żeby nie korzystać z państwowego prądu wcale. Więc jak ktoś ma za mało to dołożyć tyle paneli, aby wystarczało. Jak ktoś mam max czyli 10 i brakuje no to nie ma ruchu bo więcej nie dołoży.

    Dlaczego nie dołoży ? do 50 kW możesz montować bez żadnych zgłoszeń, tylko ciut gorsze rozliczanie.

  15. Ktoś już ma i używa ? Z wymiarów wynika że kocioł 18kW i 24 kW to te same kotły, więc ciekawe gdzie jest haczyk. Co do palnika to nie jest ceramiczny tylko betonowy i składa się z 4 części.

    image.png.04c61051070f7b81766b454ed0e16c40.png

    wygląda znajomo ?  kocioł Viaflames

    ciekawe... kto dla kogo produkuje czy Tekla dla nich czy oni dla Tekli.

     

  16. Off grid moim zdaniem jest nieopłacalny na dzisiaj, za mała wydajność w porównaniu do kosztów, dodatkowo nikt nic nie napisał na temat bezpieczeństwa trzymania baterii czy to kwasowo - ołowiowych czy LiFePo w większej ilości pod ciągłym rozładowaniem i ładowaniem, trzeba mieć przystosowane pomieszczenie z pochłaniaczami oparów...  to już chyba lepiej pomyśleć o generatorze prądu na gaz ziemny.

     

     

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.