Skocz do zawartości

CIHYMUR

Stały forumowicz
  • Postów

    388
  • Dołączył

  • Ostatnia wizyta

  • Wygrane w rankingu

    2

Ostatnia wygrana CIHYMUR w dniu 28 Października 2020

Użytkownicy przyznają CIHYMUR punkty reputacji!

Informacje o ogrzewaniu

  • Co ogrzewam?
    Mieszkanie w domu dwupiętrowym na poddaszu ,częściowo ocieplony tylko strop wełną 20 cm, okna dwuszybowe . 117m2.
  • Instalacja
    Własnoręcznie wykonana 3 Pompy ( CO, CWU , KOTŁOWA.) Rury MIEDŹ+PEX . Zawór 3D /10 grzejników+termostaty , bojler 100 litrów ,
  • Kocioł
    Sztoker+ 12kW w piwnicy. Komin z wkładem z kwasoodpornej 17m+RCK nad wyczystką

O sobie

  • Płeć
    Mężczyzna
  • Lokalizacja
    Warmińsko -Mazurskie

Ostatnie wizyty

3 763 wyświetleń profilu

Osiągnięcia CIHYMUR

  1. Najlepiej wg. Danych od producenta . 15/50/80-10% dane dla PID. 15 czas podawania ekogroszku 50 pauza -czyli czas między podawaniem 10% -80% Parametry w jakim zakresie pracuje dmuchawa Dla PID. Ps. Kocioł 24kW jest dwukrotnie za mocny dla Twojego domu 😞 . Powinnaś posiadać kocioł o mocy 12 kW. 🙂
  2. Wszystko co jest spalane nie jest eko. Najważniejsze to spalać tak żeby nie było dymu. Każdy dym to niespalone części lotne. Każdy dym powinien przejść przez drugą warstwę żaru aby się dopalić. Spokojnie , nie spalam płyt jak Kowalski w kotle zasypowym .
  3. Pewnego dnia mi się nudziło i pociąłem płytę wiórową z odpadów w kostke 20x20x18mm ,zmieszałem wiaderko około 5l z węglem . Wartość energetyczna przypuszczam na 19MJ podobnie jak pelet. Poszło przez palnik i mało popiołu z tego , tak na testy. Potem naciąłem tego cały worek i fakt oszczędność jest ale czas pracy nieadekwatny do oszczędności. Zrębkę też trzeba przepuścić przez rębak. Jeśli ktoś ma czas i lubi takie zabiegi to na pewno odciąży budżet . Zrębka to materiał odnawialny lecz problematyczne suszenie jest tego i magazynowanie . Mieszanie zrębki, peletu, pestek owoców wiśni .owsa czy nawet takiej opcji jak ja wykonałem z płytą wiórową prasowaną jest jak najbardziej wskazane . Są dni ciepłe np. wiosną kiedy mamy małe straty cieplne budynku ,wtedy możemy używać domieszki niskoenergetycznej biomasy. To wykorzystanie biomasy zaoszczędzi nasze pieniążki które wydalibyśmy na ekogroszek. Proporcje dowolne wg. Życzeń. Wtedy trzeba zrobić korekcję ustawień w sterowniku aby nie wygasło, gdyż jest to opał o niższej wartości energetycznej niż pseudo eko.
  4. Poleciłbym taką która współpracuje najlepiej z Twoim sterownikiem. Zadaj pytanie w temacie skzp.
  5. Podczas wietrzenia możemy zaobserwować zachodzące zjawisko fizyczne w postaci pary na szybie (oknie). Po pełnej wymianie powietrza z pomieszczenia para znika i wtedy zamykamy okno . I cieszymy się czystym powietrzem.
  6. Witam. Mam zamiar założyć ogrzewanie w warsztacie, ponieważ męczy mnie codzienne rozpalanie w kozie. Chcę skuć posadzkę , i wykonać ogrzewanie podłogowe tak jak to powinno być. Ocieplić ściany i dach warsztatu. I nasuwa mi się pomysł aby dostawić do piwnicy bufor 1500l lub dwa po 1500l tylko do podłogówki. Podpiąć to do drugiego króćca w kotle. Kocioł jak w opisie. Reszta instalacji zostaje bez zmian, bo działa perfekcyjnie z naddatkiem. Warsztat to garaż z przybudówką jakieś 30m2.Jest oddalony od kotłowni 4m od budynku. Czyli przekop pod ziemią. Wszystko jest do ogarnięcia bo bufory 2x 1500l to nie problem. Tylko czy to aby nie przesada? Kociołek i tak pracuje w PID i sobie moduluje Może wystarczy bufor 50-100L aby kocioł nie taktował i płynnie pracował z minimalną sprawnością bez odstawiania z prostą linią na wykresie. Lub bez bufora tylko zawór 3D i podpiąć to do rozdzielacza. Głównie chodzi mi o to aby mieć stałą temperaturę w pracy np. +16*C +18*C. I koniecznie izolację od podłogi. Proszę o jakieś wsparcie. Co zrobić ? Intuicja mi podpowiada że duży zład wody o stałym przepływie nie pozwoli na wyższe zużycie opału i stabilną temperaturę. W kotłowni ,(piwnica) zawsze panuje około 19-21*C. Nawet w mrozy gdybym odciął bufory od kotła i puszczał taki 1.5 tyś litrów wody na stałym przepływie ,to zawsze będzie to plusowa temperatura ? Bo posadzkę planuję wylać anhydrytową i na to płytki.
  7. Każdy ma prawo wyboru. Jedni wolą pelet bo im pachnie a inni wolą czarny brud . A w tytule tematu jest : Jaki sposób grzania CWU lepszy? Co człowiek to inna opinia i inne wymagania . Jeśli ktoś posiada solary to bufor z wężownicą. Jeśli posiada podłogówkę to bufor i bojler oddzielnie a najlepiej z grzałką na lato ot tyle.
  8. Celuj w kocioł o mocy 12 Kw. 5klasa. Też miałem kocioł i kupowałem kilka ton węgla i parę metrów drewna. Teraz tylko ekogroszek . Zadnej roboty przy drewnie, układania , rąbania, itp. Nadal spalam 3-4t. Ale żadnego drewna dodatkowo. Nowsze kotły mają lepszą sprawność. Zobacz w profilu co ogrzewam i czym. Do nowego kociołka będziesz potrzebował zabezpieczenia powrotu.
  9. Jeśli można to wtrącę parę przydatnych słów. Jak zdecydujesz się i odetniesz kocioł to ponowne jego podłączenie zrób na śrubunkach. Ponadto dla własnego spokoju i komfortu w postaci spokojnych nocy , zalecam wymianę palnika z przesuwem prostym a nie wypiętrzającym opał ku górze(retorta) . Są mniejsze opory przesuwu opału i nie ma zrywania zawleczek. Przynajmniej mi nie zerwało nigdy jak do tej pory. Jeśli konstrukcja kotła na to pozwala to przemyśl ten temat.
  10. Żywotność kotła jest dłuższa gdy instalacja jest wykonana prawidłowo. I odpowiednia temperatura wody powracającej i szybkość jej przepływu przez wymiennik. Zajrzyj tu na instalacje przed wymianą kotła aby podłączyć go zgodnie ze sztuką. Nazwa firmy nieistotna. Raczej sposób podawania paliwa. Prosty - a nie kątowy i wypiętrzany do góry. Chodzi o opory przesuwu i tarcie . Im mniejsze opory tam dłuższa żywotność podzespołów, typu ślimak, zawleczka, motoreduktor. Kocioł jak kocioł , kawał blachy i to nie kotłowej jak niektórzy sądzą. Sterownik kotła który prowadzi proces spalania jest najważniejszy i palnik który z nim współpracuje.
  11. Mam wkład z kwasówki 1.4404 gr. 0.8 mm. za 4200 pln z robocizna. I po 3 latach komin fi 130 wsadzony przez fachowca , trochę od dołu i trochę od góry bo krzywizna komina na 17 metrach jest , łączenie kielichowe . Zużycie stali niezauważalne. Jak zamawiałem cały ten system , to zaznaczyłem dla kominiarza ze nad wyczystka musi się znajdować dodatkowe przyłącze , czyli trójnik na (RCK) regulator ciągu kominowego. I to był strzał w dziesiątkę . Posiadam kocioł 5klasy na ekogroszek o mocy 12 Kw. Spaliny są tak chłodne ze czopuch mogę dotykać ręką . Sam czopuch jest z czarnej stali bodajże 2-2,5mm gr.i połączenie w mur tak jak powinno być zgodnie ze sztuką.Zaprawa nie ma styczności ze stalą kwasodporną tylko z czarną. RCK robi robotę , działa jak zawór trójdrożny , dopuszcza suche powietrze i wentyluje przewód kominowy , bez zakłócania ciągu. I wykroplin. To recepta na długie lata. Wkładu nie czyściłem bo nie mam z czego. Tylko czopuch co sezon czyszczę, bo jest prawie poziomo i tam się odkłada .
  12. Nawet czopuch jest w poziomie??? To pierwszy błąd. Ten przedłużacz przy czopuchu wtf... o instalacji nie wspomnę. Póki odbiera telefon to grzać z tematem, bo instalacja jest źle wykonana i niezgodna z przepisami , to bomba . Do poprawy .I pompy do wymiany na energooszczędne .zwrócą się w dwa lata. Nie odpuszczaj i pomóż koledze , pokaż mu posty co o tym piszą .
  13. Tak. Masz zrobioną zetkę?Poprawia ciąg i jest lepsze dopalanie. Masz szczelną kotłownie z oknami plastik?
  14. Każdy ma inny komin (średnice i wysokość ) Przy dużym ciągu należy zamontować RCK i wtedy decydujemy czy dodmuchać w podtrzymaniu czy nie. Jeśli nie mamy regulatora ciągu kominowego (RCK) to samo się wypali i przedmuchy nie musza być tak częste , to jest właśnie ta zależność . Każdy ma indywidualny przypadek i nie można jednoznacznie stwierdzić na odległość co lepsze . Można stwierdzić tylko na podstawie obserwacji . Jeśli zarasta sadzą to zbyt mało powietrza i trzeba wykonać (zetkę) .
  15. Po każdym sezonie czyszczę czopuch i mam podobnie. Kocioł ma zbyt mały odbiór stały i przechodzi w tryb podtrzymania. Chyba jedyna opcja aby to zniwelować ( nie wyeliminować ) to bufor na ciepłe dni . Za zimno żeby nie palić , za ciepło żeby palić z minimalną sprawnością. Już rozważam bufor w swojej instalacji.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.