Skocz do zawartości

Martinoss

Forumowicz
  • Postów

    84
  • Dołączył

  • Ostatnia wizyta

  • Wygrane w rankingu

    1

Ostatnia wygrana Martinoss w dniu 3 Sierpnia 2024

Użytkownicy przyznają Martinoss punkty reputacji!

Ostatnie wizyty

1 737 wyświetleń profilu

Osiągnięcia Martinoss

Entuzjasta

Entuzjasta (6/14)

  • Oddany Unikat
  • Reacting Well Unikat
  • Pierwszy post
  • Współtwórca
  • Tydzień pierwszy zaliczony

Najnowsze odznaki

2

Reputacja

  1. W instrukcji Kotła znalazłem taki schemat z zaworem 4D. Większość jak u mnie tylko kwestia pomiany 3D na 4D. Ale pytanie odnośnie tej dodatkowej pompy na powrocie. Ona jest konieczna? Sterownik pokojowy u mnie włącza lub wyłącza kociołek. A czym steruje pogodówka w takim układzie? Decyduje o temperaturze wudy wychodzacej z 4D na grzejniki czy (jednoczśsnie) czymś jeszcze?
  2. 1. Czy odczyt temperatury na palniku ma wpływ na pracę kotła czy to tylko dodatkowa informacja? 2. Policzyłem worki. Spalanie średnie jest na poziomie 25-28 kg na dobę. Ogrzewanie i CWU. Licząc od poczatku paździrnika. Teraz przy temperaturze ~minus 3 w nocy to chyba przekracza 30kg. Wygląda, że nie chodzi często ale podawanie ma prawie non stop jak chodzi. Sterownik podaje coś takiego jak strumień paliwa. Przy CWU to jest 1,75kg/h a jak grzeje dom to 3,75kg/h. 3. Znalazłem w sterowniku opcje ochrony powrotu. Mogę zmienić temperaturę lub w ogóle tę funkcję wyłączyć. 4. Poczytałem wasze uwagi oraz inne wątki. I teraz tak: jeśli w to miejsce zamiast 3D dam 4D wykorzystując ten sam siłownik to będę miał możliwość sterowania temperaturą wychodząca na grzejniki i powrót? To da większy komfort pracy i sterowalność systemu? Teraz mam też podłączoną pogodówkę. Ale wg mnie przy zaworze 3D w tej konfiguracji z pompa jaka jest u mnie to raczej nie będzie działać, prawda? Instalator mi powiedział, że pogodówka bedzie wpływać na temperaturę wychodzacą na grzejniki. Ale już wiem, że tej temperatury nie da się kontrolować. Dlatego chwilowo odłączyłem. Tak jak pisałem jeszcze latem. Założenie było takie aby wszystko było zatomatyzowane i nie było potrzeby kręcenia przy kotle, bo to dom moich rodziców w sile wieku. No i wygląda, że instalator wykorzystał fakt, że nie było mnie na miejscu. Odwalił robotę i naopowiadał bajek.
  3. nie zauwazyłem wczesniej. chyba czujnik odłączony, bo tak mniej wiecej wskazuje i przy pracy.
  4. To co w moim wypadku decyduje o otwarciu zaworu 3D i to jak bardzo się otworzy?
  5. Z kablami od siłownika itp. to sam robić nie będę. Az takim fachowcem nie jestem a nie chcę zostac bez ogrzewania na Sylwestra. 😉 Ale chyba jest coś z tym "priorytetem" powrotu. Czujnik powrotu miał wpięty przy samym kotle. Przeniosłem go na powrót ale tuż przy zaworze 3D (rura jest bardziej gorąca). I zawór po chwili otworzył się na 9 a gorąca woda poszła na grzejniki. Wcześniej zaworu nie widziałem nigdy powyżej 3. Tylko to skutkuje tym, że wszystko idzie na grzejniki i na kotle z 60 nagle zrobiło się 38 stopni... Ale ogrzewanie wreszcie zadziałało... 🙂 Tylko te skoki, bo zawór otwiera się na max i zamyka do zera. I znowu czeka aż kociołek się nagrzeje.
  6. chyba jest OK, bo jak jest na 0 to wyjście na grzejniki jest zamkniete.
  7. OK, a jaką tempereaturę mam w tej sytuacji ustawić na mieszaczu?
  8. Powrót z grzejników łaczy z powrotem z CWU tuż przed kotłem. Schemat instalacji wg wtycznych producenta i zatwierdzony przez serwis przy odbiorze. Choć pierwotnir miał być 4D ale instalator sam zmienił na 3D bez konsultacji i zobaczyłem to już po fakcie. 😞 Własnie tak to wygląda, jakby był priorytet na powrót i dlatego nie pozwala puszczać wody na grzejniki. Tylko nigdzie tego nie widzę na sterowniku - nie ma ani opcji priorytetu dla powrotu ani ustawienia temperatury na powrocie.
  9. Witam! Prawie koniec ale Wesołych Świąt dla wszystkich! Kociołek zamontowany w pażdzierniku. Kostrzewa EEI Pellets, 16kw. To jest u Rodziców wiec nie miałem z nim za bardzo do czynienia jedynie na odległość. Przyjechałem na Święta no i nie jest tak jak miało być. Może ktoś zerknie i podpowie. 1. Dom piętrowy. Około 200m2. Grzejniki na obu kondygnacjach (17 szt.) w tym 5 żeliwnych. Stara instalacja, grubsze rury, sporo wody a pompę CO wstawił taką: https://perfexim.pl/wp-content/uploads/Karty_katalogowe/Armatura_co/Karta_katalogowa_PHA-402.pdf Pytanie: Czy to nie za mała? Bo mam wrażenie, że grzejniki nie jest w stanie obsłużyć. 2. Jest zawór 3D + siłownik. Na kotle temperatura OK ale grzejniki letnie. Zawór 3d otwarty na 1 a porywach 2. I zaraz się zamyka. Na kotle 58. Ustawiłem na mieszaczu 43 stopnie na grzejniki. Tylko letnie. 48stopni delikatna poprawa. Przykładowo dziś u nas -2 na zewnątrz więc kociołek na 62 stopnie a na mieszaczu ustawiłem 58(!). Dopiero wtedy siłownik otworzył zawór na 3-4 i poszła gorąca woda. Co nie zmienia faktu, że te najdalsze grzejniki mocno letnie. Co trzeba zrobić aby siłownik otworzył zawór np. na 6? A na powrocie cały czas 53-58 stopni. tak jaby grzał tylko się siebie na krótkim obiegu. Nigdzie nie mogę znaleźć opcji ustawienia temperatury powrotu na mieszaczu. Efekt jest taki, że pellet idzie jak woda a kociołeek nie jest w stanie zagrzać na 21 stopni zadane na pokojówce. Pytanie czy to kwestia ustawień czy jakiś błąd w instalacji? Jeśli pomogą zdjecia lub screeny ze sterownika to jestem do dyspozycji.
  10. Witam, niech to będzie kontynuacja tematu: Kociołek już działa w kotłowni. Na razie bez większych problemów. Choć było parę niespodzianek jak choćby fakt, że producent wymaga (aby utrzymać gwarancję) formalny rozruch (rozpalenie) przez serwis, za które trzeba zapłacić kilka stówek plus fakt, że mimo bycia właścicielem kotła nie ma się dostępu do ustawień serwisowych i pewnie chcąc coś zmienić trzeba znowu wyskoczyć z kilku stówek. 🙃 Na chwilę obecną mam wrażenie, że nie dopilnowałem jednej rzeczy. Mam regulator pokojowy + pogodówkę ale zamiast zaworu 4D instalator wsadził 3D. Mam zabezpieczenie powrotu ale 4D chyba dałby również możliwość kontroli temperatury wody zasilającej grzejniki, mam rację? P.S. Są tu jacyś użytkownicy kotłów Kostrzewa i mogą podzielić się swoimi doświadczeniami?
  11. Witam! Jestem w trakcie przejscia z ekogroszku na pellet. Problem pojawił się przy instalacji wkładu kominowego. Okazało sie, że komin na całej długości ma kształt kwadratu oraz zwęża się wraz z wysokoscią. Wysokosc komina około 8m. na dole jest ~35x35 cm ale na samej górze już tylko ~16x16cm. Kominiarz stwierdził, że "klasycznie" nie da sie tego zrobić i trzeba pomyśleć na wkładem rękawowym itp. Ktoś miał podobną sytuację? Jak w tej sytuacji najlepiej wykonać wkład?
  12. Dziś sobie pogadałem z doradcą odnośnie dotacji w ramach "Czyste Powietrze" i wychodzi na to, że jeśli człowiek prowadzi działalność to progi dla niego wyznaczane są wg przychodów bez uwzględnienia kosztów ich uzyskania. Także tu na osobę wychodzą kosmiczne kwoty niemające nic wspólnego z rzeczywistością. Dobrze to zrozumiałem?
  13. Głowice to dam na 100%. Pytanie czy wymiana grzejników coś polepszy? Względy estetyczne nie są najważniejsze, bo to pomieszczenia gospodarcze i drugiego planu. 😉 Mam też 2 grzejniki łazienkowe. Nowe ale w ogóle bez zaworu zamykajacego. One są w jednym pionie przy głównej rurze zasialającej. Lata temu tłumaczyli mi, że na tych grzejnikach nie daje się zaworów, że względów bezpieczeństwa...
  14. Mam nadzieję. 😉 Dom 2 piętra. W sumie 20 grzejników. Ale 4 to stare żeliwniaki bez głowic. Myslicie, że dodanie głowic albo wymiana grzejników na nowe może mieć pozytywny wpływ na całość?
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.