Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Co


liv7

Rekomendowane odpowiedzi

Nie jest konieczna, ale wtedy cwu będzie miała temperaturę zasilania np.70*C i należało by w takim układzie zamontować zawór termostatyczny (np. http://www.esbe.pl/subpage.php?id=2&x=1 ) na instalacji cwu żeby uniknąć poparzenia. Osobiście uważam że opcja z pompą jest lepsza o ile sterownik kotła ma możliwość sterowania pompą cwu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Muszę stwierdzić, że lenistwo na forum się szerzy :)

 

Panowie, zawór 4d ma 1 standardowe połączenie w układzie c.o. i każdy producent i niezliczone ilości poradników to podają. Wszyscy tak samo!

 

Niestety nie są to schematy przedstawione powyżej.

Do realu proponuję standard.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Muszę stwierdzić, że lenistwo na forum się szerzy :)

 

Panowie, zawór 4d ma 1 standardowe połączenie w układzie c.o. i każdy producent i niezliczone ilości poradników to podają. Wszyscy tak samo!

 

Niestety nie są to schematy przedstawione powyżej.

Do realu proponuję standard.

 

Pozdrawiam.

 

Kolego może w tej sytuacji napiszesz czym się różni schemat który ja pokazałem od schematu producenta, bo wydaje mi się że nie do końca się przyjrzałeś.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie jest konieczna, ale wtedy cwu będzie miała temperaturę zasilania np.70*C i należało by w takim układzie zamontować zawór termostatyczny (np. http://www.esbe.pl/subpage.php?id=2&x=1 ) na instalacji cwu żeby uniknąć poparzenia. Osobiście uważam że opcja z pompą jest lepsza o ile sterownik kotła ma możliwość sterowania pompą cwu

 

Jeszcze tu muszę dodać, że brak pompy cwu powoduje często inny, znacznie bardziej dokuczliwy efekt - jak ktoś wyleje całą ciepłą wodę, to na ponowne podgrzanie trzeba bardzo długo czekać (dotyczy szczególnie małych zbiorników).

Potrzebny jest też zawór zwrotny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze tu muszę dodać, że brak pompy cwu powoduje często inny, znacznie bardziej dokuczliwy efekt - jak ktoś wyleje całą ciepłą wodę, to na ponowne podgrzanie trzeba bardzo długo czekać (dotyczy szczególnie małych zbiorników).

Potrzebny jest też zawór zwrotny.

 

 

Ale ten dokuczliwy efekt, który opisujesz to chyba dotyczy wymiennika z tradycyjną (mało wydajną) wężownicą typu "U" ?

 

Wymiennik dwu płaszczowy lub z wężownicą spiralną jest przecież dużo wydajniejszy.

Np. W galmetowskim zbiorniku 80L pow. wymiennika to 0,6 m2, co przekłada się na moc 16kW przy 70/10/45st C i przerób 390L h

 

Przy zbiorniku 120 L, powierzchnia wymiennika to już 0,95 m2, moc 23kW przy 70/10/45st C i przerób 560L h

 

PS. U mojego brata wymiennik z wężownicą spiralną wisi w pobliżu kotła i elegancko hula na samej grawitacji :) - i ja też robię bez pompy, z tym większym zbiornikiem.

 

 

 

Pozdrawiam dolnych i górnych palaczy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego Vernal wiem już co miałeś na myśli, faktycznie zrobiłem błąd w powrocie, dołączam poprawiony schemat i przepraszam za zamieszanie.

 

Mati.bmp

 

Spoko, nic sie nie dzieje.

 

Twój poprzedni układ był na tyle rogaty, że jednego z Kolegów pozbawił snu tej nocy. :)

Rzeczywiście takie połączenie nie wydaje się wiele zmieniać w pracy układu.

Nie wiem do czego doszedł Baca, ale mi się wydaje, że te rogi siedzą w sercu czyli zaworze 4d - będzie wtedy źle pracował (niestabilnie).

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale ten dokuczliwy efekt, który opisujesz to chyba dotyczy wymiennika z tradycyjną (mało wydajną) wężownicą typu "U" ?

 

Wymiennik dwu płaszczowy lub z wężownicą spiralną jest przecież dużo wydajniejszy.

Np. W galmetowskim zbiorniku 80L pow. wymiennika to 0,6 m2, co przekłada się na moc 16kW przy 70/10/45st C i przerób 390L h

 

Przy zbiorniku 120 L, powierzchnia wymiennika to już 0,95 m2, moc 23kW przy 70/10/45st C i przerób 560L h

 

PS. U mojego brata wymiennik z wężownicą spiralną wisi w pobliżu kotła i elegancko hula na samej grawitacji :) - i ja też robię bez pompy, z tym większym zbiornikiem.

 

 

 

Pozdrawiam dolnych i górnych palaczy

 

Moja uwaga dotyczyła wszyskich typów wymienników CWU.

 

Fajne wyliczenia.

Nie wiem tylko czy brałeś pod uwagę przepływ czynnika przez wymiennik.

Zauważ, że jak włączysz pompę c.o., to woda przez CWU przestanie płynąć :)

No i wtedy nawet 350! kW nie wystarczy do ogrzania wody choćby o 1 stopień.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.