Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Niedogrzany Boiler Przez Zawór Zwrotny Klapowy


daweed

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich,

 

Otóż miałem problem z wychładzaniem wody w boilerze CWU przez piec i instalacje CO.

Całość instalacji opiera sie grawitacji, żadnych pompek nie ma tylko zawory kulowe. Poniżej zdjęcie

post-20104-1287300008_thumb.jpg

 

Latem zawory na grzejniki są zamykane po to by grzać tylko wode w boilerze. Po całej nocy w boilerze nie było ciepłej wody.

Przeglądając forum znalazłem temat o zaworze zwrotnym klapowym i założyłem go na zasilaniu boilera. tak jak na rysunku.

Zawór działa ok ale teraz jest problem bo gdy pale w piecu i zawory na grzejniki są otwarte to boiler nie jest wystarczająco dogrzewany.

Wydaje sie ze całe ciepło ucieka na grzejniki.

Rura zasilająca boiler 5/4" jest gorąca ale powrót z boilera jest chłodny.

Mam tylko jeden pomysł żeby ten zawór przełożyć na powrót z boilera ale czy to coś da? Może wtedy rura powrotna z boilera będzie gorętsza więc więcej wody się nagrzeje?

 

Doradźcie co zrobić.

Dziękuje i pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Woda w instalacji idzie tam gdzie ma lżej. Po założeniu zaworu klapowego na boilerze wzrósł opór hydrauliczny i woda idzie do grzejników. Spróbuj poprzykręcać trochę zawory na grzejnikach.

Jeśli nie to pewnie trzeba będzie założyć pompkę obiegową.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze jedno pytanie czy ten zawór klapowy powinien być na zasilaniu czy na powrocie lepiej ? Jakie są wasze spostrzeżenia? Gdzie lepiej?

Pozdro

 

Klapa powinna być lekko uchylona w położeniu 'na sucho'.

Czyli musisz go tak wpiąć, żeby był nieco pochylony w kierunku spływu, więc wypada założyć go na powrocie z bojlera. Wtedy dla grawitacji klapa nie będzie przeszkodą, a przy powstaniu 'termicznego pływu powrotnego' przy zimniejszym kotle - zamknie się samoczynnie jak ZZ.

 

Pomimo polecania tych wielce reklamowanych klapowców, ja preferuję znacznie tańsze ZZ bez sprężynki - z lekkim grzybkiem poliamidowym i neoprenową uszczelką, uchylanym łatwo przez samą grawitę, w przeciwieństwie do ciężkiej mosiężnej klapy...

 

Tak jakoś wychodzi na chłopski rozum :)

PozdrA.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jest własnie ten typ - i nie spotkałem gościa, który miałby z nim problem :) A sprężynkę usunąć, to żadna fatyga: płaskoszczypy do ręki i wyciągasz drucik bez rozkładania zaworka!

I montujesz to w pionie (podobno poziomo też działa) strzałką do góry (czyli na zasilaniu) - grawita sobie radzi z takim lekkim grzybkiem. A jak chce z powrotem, to nie ma ... lekko :) Ale dałbym ZZ oczko większy - 5/4" i redukcje to i opór przepływu będzie mniejszy (wyższe Kv)!

PozdrA.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No tak, ja mam podajnikowca - ale są wersje tego ZZ z mosiężnym grzybkiem. Tylko jest on cięższy czyli coś kole klapowego.

Wracamy więc do położenia klapowca!

PozdrA.

 

Przerabiam podobny temat i podsunięto mi taka to oto propozycje:

 

http://allegro.pl/zawor-zwrotny-ocynk-1-1-...1273600446.html

 

Pozdrawiam K.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zawór w końcu działa jak należy. Zostawiłem go na zasilaniu do boilera ale obróciłem go względem własnej osi. Tzn górna część zaworu jest pochylona. Grawitacja ma lżej żeby go otworzyć więc boiler jest cały dogrzany mimo otwartych zaworów na grzejniki i w dalszym ciągu chroni przed stygnięciem boilera po wygaśnięciu w piecu.

 

Problem rozwiązany :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.