Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Groszek A Ekogroszek


ignacy28

Rekomendowane odpowiedzi

Ignacy Polska to ciekawy kraj, w którym dla jednych groszek znaczy coś zupełnie innego niż dla drugich i trzecich. Jaka jest różnica to raczej musi Ci wyjaśnić sprzedawca tego co nazywa groszkiem :P . Dowiedz się jaka jest jego granulacja, czy mieści się w zaleceniach Twojego producenta kotła. Jeżeli jest w normie, to proponuję wypróbować, wtedy będziesz sam wiedział najlepiej jaka jest różnica. Czy może to coś co dla innych jest po prostu eko groszkiem o innej kaloryczności (jeżeli tańszy to z pewnością niższej).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Eko groszek - jest również poddawany drobnym modyfikacjom (mniej smoły, siarki i takie-tam....).

Ile w tym prawdy? Przychylam się do postu powyżej :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mam jedno pytanie jaka jest różnica między tzw. groszkiem (sprzedwanym u mnie po 550 zł) a tzw. ekogroszkiem (cena 750zł)? czy można tym pierwszym spokojnie palić w piecu na eko, jakie ma właściwości, jak się spala? jednym słowem czy to się opłaca?

Witam,

kopalnie na swoich stronach internetowych podają, że groszek posiada granulację do 31,5 mm, a ekogroszek do 25mm. Tak więc w groszku mogą znajdować się naprawdę spore kawałki węgla i podajnik ślimakowy przystosowany do eko może mieć problemy z ich podawaniem (blokowanie podajnika i zrywanie zawleczki). Sam palę tzw. groszkiem i trafiają się tam kawałki węgla o długości nawet 80mm. Ponieważ popyt na ekogroszek jest bardzo duży ze względu na dużą ilość kotłów retortowych, a podaż jest ograniczona poprzez możliwości produkcyjne kopalń, cena ma się nijak do jakości oferowanego towaru.

Jeżeli DTR-ce Twojego kotła pisze, że paliwem może być węgiel o granulacji do 25 mm to nie radziłbym próbować palić groszkiem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 7 miesięcy temu...
Witam,

kopalnie na swoich stronach internetowych podają, że groszek posiada granulację do 31,5 mm, a ekogroszek do 25mm. Tak więc w groszku mogą znajdować się naprawdę spore kawałki węgla i podajnik ślimakowy przystosowany do eko może mieć problemy z ich podawaniem (blokowanie podajnika i zrywanie zawleczki). Sam palę tzw. groszkiem i trafiają się tam kawałki węgla o długości nawet 80mm. Ponieważ popyt na ekogroszek jest bardzo duży ze względu na dużą ilość kotłów retortowych, a podaż jest ograniczona poprzez możliwości produkcyjne kopalń, cena ma się nijak do jakości oferowanego towaru.

Jeżeli DTR-ce Twojego kotła pisze, że paliwem może być węgiel o granulacji do 25 mm to nie radziłbym próbować palić groszkiem.

 

Dla węgla kamiennego wszystkich typów i klas oraz celów przeznaczenia, rozróżnia się zależnie od wymiarów ziarn 11 sortymentów zasadniczych oraz 13 sortymentów połączonych

 

Sortymenty zasadnicze Grupa Nazwa Symbol Wymiar ziarna mm

 

Grube Kęsy Ks ponad 200 mm

Grube Kostka I Ko I 200-120 mm

Grube Kostka II Ko II 120-60 mm

Grube Orzech I O I 80-40 mm

Grube Orzech II O II 50-25 mm

Średnie Groszek I Gk I 30-16 mm

Średnie Groszek II Gk II 20-8 mm

Średnie Grysik Gs 10-5 mm

Miałowe Miał M 6-0 mm

Inne Pył P 1-0 mm

Inne Muł Mu 1-0 mm

 

 

Jak widac powyzej sortyment groszek 1 i 2 to 8 -30 mm . w moim groszku zdarzaja sie wieksze powiedzmy 40 - 50 mm ale slimak je wciąga bez problemu i bardzo ladnie wypala. przez ponad tydzien palenia nie zerwal zawleczki ani sie nie zaklinowal... chociaz tez mam watpliwosci czy cos sie nei stanie. no ale skoro dziala przez tydzien i nie zrywa zawleczki to znaczy ze nie blokuje slimaka.... na logike nic nie powino sie stac...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mam jedno pytanie jaka jest różnica między tzw. groszkiem (sprzedwanym u mnie po 550 zł) a tzw. ekogroszkiem (cena 750zł)?

 

Podstawowa różnica to dodatkowe odsiarczenie ekogorszku. Jeśli otrzymałeś kocioł z programu odgraniczania niskiej emisji to zobowiązałeś się w umowie na kupowanie właśnie takiego paliwa. I jeśli nie masz faktury z zakupem to operator programu ma prawo zażądać od ciebie zwrotu dopłaty do kotła.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jeżeli nie otrzymałem kotła z programu ograniczania ( a nie odgraniczania ) nieskiej emisji - czyli nie skorzystalem z dopłaty to co ? mam prawo palic czym chce. Wydaje mi się ze mecenas troszeczke nie na temat rozwinąłeś ten wątek... Większość użytkowników piecow nie skorzystało z żadnych dopłat ,,,, Pytanie o to odsiarczanie. Jaka jest zawartośc siarki w groszku a jaka w ekogroszku. moze ktos dysponuje jakimis danymi. Jak sie poszuka w necie roznic miedzy eko a groszkiem to wynika tylko roznica w rozmiarze ziarna,,,, nic wiecej nie udalo mi sie znalezc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.