Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Jakie Przewody, Co Na Zewnątrz Pomiędzy Budynkami


mirojet

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, Panowie mam dwa budynki oddzielnie wybudowane, czyli dom i obok 5 metrów dalej budynek gospodarczy, dom opalam węglem, grzejniki panelowe, powierzchnia, 200m2, chciałbym poprowadzić przewody do ogrzewania, do budynku gospodarczego, od domu z kotłowni,  ze względu na to że mam plac, do brukowania i będzie okazja, te inwestycje wykonać. Moje pytanie od domu do garażu potrzebuję także przewody, wodne na wodę zimną oraz ciepłą oraz przewody jak wcześniej wspomniałem od kotłowni domu do bud. gosp. także dwa wlot i wylot wody, do pieca, jakie powinny być przewody, do ogrzewania a jakie do wody, czy to są te same przewody  jakie zastosować, czy muszą być w otulinie, oraz czy wszystkie przewody, puścić w jakiejś rurze odpływowej co będą osłonięte, czy nie ma takiej potrzeby, jeżeli będą zakopane ok. 80 cm pod ziemią. Z góry dzięki za odpowiedz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

proponuje do CO rurę tece flex 25 lub 32 jesli bedziesz tam potrzebował duzo ciepła albo szykuje sie rozbudowa ,to wszytko w izolację 28/30 i rura arota 110  do kazdej rury a co do wody to tez rura 25 tece flex i otulina jak wuzej i tez w rure arota i to masz narawde spokój na dłuuugie lata ,a jesli bedzie w gospodarczym miał tylko jeden grzjenik to mozesz dac ruce mniejszą np 20 co CO ale to juz twój wybór

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kolego nie szalej jesli ma tam grzac to wystraczy 60cm ,boo wczesniej mu buda zamarznie niz  rury w ziemi ,ja tak mam na 50cm i jeszcze sie nie zdazyło

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tu nie rozchodzi się o zamarzniecie ale o straty ciepła.

W załączniku zalecenia jednego z producentów takich rur, wraz podaniem ew strat ciepła.

Więc po co grzać glebę jak można trochę głębiej i jest spokojniej.

 

Pozdr.

 

PS Raz awaryjnie taką rurę trzymałem na zewnątrz całą zimę , gdyż babka nie zgodziła się na kopanie i oczywiście rura nie zamarzła, ale różnica przy 10m była ponad 10C.

pomimo prawie 0,5m wełny i drewnianych stojaków na rurę.

systemy_gietkie.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tu nie rozchodzi się o zamarzniecie ale o straty ciepła

no im głebiej tym gorzej bo wilgoć  zobacz na jakich głębokościach się węzły kładzie  na 70cm max ,jedynie wodę zimna kładziesz poniżej przemarzania

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie kolega w pierwszym poście pisze też o doprowadzenie zimnej wody,powinien więc to zrobić na odpowiedniej głębokości.Skoro wywali dół na 1,2 czy 1,5 to połozy wszysko razem na zdrowy rozum.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jesli bedzie grzał to moze wszytko dac na 60cm i napwno bedzie dobrze wszytkie rury obik siebie ,ale jak chce kopac to nie robi jak uwaza ,jesli tego budynku nie bedzie grzał w zimie to musi zakopac na 1m przynajmniej jesli bezie grzał to 60cm więcej bym sie nie pastwił, ja mam na 60cm a że prowadzone ze spadkiem to przy budynku mam 50cm i zawsze jak przestawałem grzać to szybciej mi w budynku zamarzło niż w ziemi a w ziemi jeszcze nigdy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie mam już wykopany dół na głębokość metra, pomiędzy budynkami dodam że ogrzewany ma być budynek gospodarczy powierzchnia 40 m2, który miał służyć jako garaż, itp. natomiast chcę zrobić aktualnie tam pokój. Budynek murowany 35 lat temu na jeden pustak ocieplony od środka watą i na to płytka K-G. Zakupiłem rury PCV w których puszczę, przewody wodne i do ogrzewania, moje pytanie tych do ogrzewania ile muszę mieć u góry gdzie chcę zrobić pokój mieszkalny myślałem o dwóch grzejnikach, 3m długie i metr wysokie na powierzchnię 40m2 natomiast w dolnej części powierzchnia ok. 25 m2 dwa mniejsze grzejniki, czy wystarczy położyć jeden przewód wlotowy i wylotowy, do tych czterech grzejników czy muszę na jedno piętro mieć wlot i wylot oraz na drugie piętro kolejny na następne te dwa grzejniki wlot wylot, po przemyśleniu zakupię rury pex 25 w otulinie i moje pytanie czy są te rury pex 25 różne modele chodzi o firmę, itd. czy po prostu pex to pex każda ma to samo zadanie nie zależnie od firmy dodam że nie chcę przepłacać a zrobić to w rozsądnych pieniądzach.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Każdy producent jest dobry,- Wavin, Uponor, Tece  to jedna półka jakościowa, tylko tu trzeba zaznaczyć że warto kupić tak aby nie łączyć w ziemi - standardowo sztanga ma  5m długości ,  a ty masz ponoć 5 m pomiędzy budynkami.

Czyli może z kręgu 25m  wywinąć  2x CO , CWU i ZW co razem  powinno wydać na taki odcinek.

Ew niektórzy sprzedają na metry  takie rury.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no mysle że tece na dzień dzisiejszy jest najlepszy na kładzenie w ziemię ale tece flex  rury zwijane sa do 32mm a później sztangi ,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a znasz technologie tece flex czy tylko drwisz??? sprawdź zobacz zapoznaj się ,bo pex to każdy jest dobry aż się nie rozleci nie ważne jakiej firmy a zapoznaj się z produktem ... może wtedy się ockniesz o czym pisze

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.