Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Spawać Czy Skręcać?


sybiga

Rekomendowane odpowiedzi

Witam:)

Planuję zbudować instalację c.o Nowa kotłownia...

Posiadam już kocioł c.o ma wyjścia 2 cale (mufowe)

kocioł 24Kw stalowy.

urządzenia odbiorcze to :

14 grzejników stalowych...(średnio 600/1200)

boiler 140l

instalacja jaką zamierzam zrobić ma być "kombinowana"...

stal "czarna"

Rura PP

Rura Alu-pex

Chodzi mi o część ze stali,zaraz od kotła..

pomysł mam taki:

redukcja instalacji z 2 cale na 5/4 zarazza kotłem...

tam pompy,filtry itp.

Pytanie czy to pospawać czy skręcić?

Dodam tylko że rura jaką zamieżam robić tąinstalację to:

5/4 2,9mm

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak myślisz dlaczego producent kotła wstawił mufę 2" a nie 5/4? Narysuj jak to chcesz poskładać , bo coś możesz namącić. Chodzi mi o wpis;

redukcja instalacji z 2 cale na 5/4 zarazza kotłem...

tam pompy,filtry itp.A gdzie bezpieczeństwo twoje i twojej rodziny?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam:)

 

Taki schemat uproszczony

przedstawiam poniżej:

Tak to sobie wymarzyłem :)

Będzie działać?

czy muszę coś jeszcze poprawić?

post-50116-0-27186000-1365340179_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poco ci obejście na C.O skoro i tak grawitacyjnie nie zagrzeje? Zawór bezpieczeństwa ma być na kotle. Zawór termostatyczny 3d . Zawory zwrotne i filtry przy pompach.

Tu masz schematy;

http://www.kotly-witkowski.pl/schematy-podlaczen

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli nie robić obejścia na C.O ?

A zawór zwrotny przed pompą czy za?

zawór bezpieczeństwa dać zaraz przy kotle? na zasilaniu czy powrocie?

nie będzie zaworu termostatycznego 3d.

tylko pompa cyrkulacyjna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zawór bezpieczeństwa najlepiej na kotle. Zawory zwrotne za pompą. Jeśli będziesz miał bojler na pompie to nie musisz robić obiegu kotłowego bo zrobi się obieg na bojlerze. Pierwszy schemat.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam zamiar do tego zestawu zamontować sterownik ( Bruli.pl)

Ma on wyjścia na 3 pompy

1.C.W

2.C.W.U

3.Pompy cyrkulacyjnej.

Więc tak to narysowałem wstępnie...

Mam jeszcze pytanie czy za każdą z pomp muszę dać zawór zwrotny?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za pomoc :)

Jednak chyba poskręcam instalacje

może wyjdzie trochę drożej ale przynajmniej sam to zrobię :blink:

teraz będzie ok?

post-50116-0-74282800-1365358898_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 6 miesięcy temu...

Oczywiście wszystkie zawory kulowe za i przed zamontowałem.

zawory zwrotne za pompami też.

Z tym że za pompą CO zawór różnicowy .

czy to dobrze?

czy powinien być zwrotny??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co z zaworem zawrotnym na powrocie?

jeżeli mamy pompę mieszającą...?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nic takiego tam nie ma...

w pście11

jest tylko zwrotny na pompie mieszającej... jakt kto woli na baypasie...

tylko pytanie?

jak ta pompa zadziała... to gdzie idzie gorąca woda z zasilania CO ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W jakim celu mają być zamontowane dwie pompy na c.o.? Ta na powrocie ma zastąpić zawór trójdrożny? Jak ona będzie sterowana. Zazwyczaj sterowniki mają przy c.o. dolną temperaturę załączenia i wyłączenia z niewielką histerezą. Przy jakiej temperaturze załączy się pompa do c.w.u. (cyrkulacja). Czy nie będzie konfliktu z pompą na powrocie c.o.

Montaż zaworu zwrotnego za pompą zasilającą instalację c.o. spowoduje w przypadku np.braku prądu zablokowanie przepływu wody i zagotowanie wody w układzie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

pompa na bypasie powinnabyc wysterowana z czujnika temp powrotu kotla,pompa malej mocy

zasada dzialania

czujnik sprawdza temp powrotu na kotle gdy za niska włacza pompe,wtedy pompa pobiera sobie z pieca trochę mocy cieplnej i miesza goraca ciecz z zimnym powrotem (takie dzialanie ma zapewnic ochrone kotla)

u mnie pompa bypassu jest dodatkowo wysterowana impulsem z pompy kotłowej tzn pompa kotłowa i bypassu pracuja w tym samym czasie (tyle ze pompa bypassu jest ponadto wysterowana czujnikiem temp powrotu na kotle)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W jakim celu mają być zamontowane dwie pompy na c.o.? Ta na powrocie ma zastąpić zawór trójdrożny? Jak ona będzie sterowana. Zazwyczaj sterowniki mają przy c.o. dolną temperaturę załączenia i wyłączenia z niewielką histerezą. Przy jakiej temperaturze załączy się pompa do c.w.u. (cyrkulacja). Czy nie będzie konfliktu z pompą na powrocie c.o.

Montaż zaworu zwrotnego za pompą zasilającą instalację c.o. spowoduje w przypadku np.braku prądu zablokowanie przepływu wody i zagotowanie wody w układzie.

wszystko zalezy od sterownika

pompa kotłowa to ta pompa która kreci ciecz grzewcza w c.o.wysterowana przez sterownik kotla

pompa c.w.u. ta pompa moze byc wysterowana przez sterownik przy kotle( o ile sterownik ma taka mozliwość) lub osobny sterownik np euroster 1100b

pompa bypass sterowana przez steronik z czujnikiem temp na powrocie przy kotle (pompa powinna byc dodatkowo byc wysterowana przez pompe kotłowa tzn praca równolegla pomp ,poniewaz nie ma potrzeby aby ta pompa pracowała kiedy w piecu nie palimy)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W jakim celu mają być zamontowane dwie pompy na c.o.? Ta na powrocie ma zastąpić zawór trójdrożny? Jak ona będzie sterowana. Zazwyczaj sterowniki mają przy c.o. dolną temperaturę załączenia i wyłączenia z niewielką histerezą. Przy jakiej temperaturze załączy się pompa do c.w.u. (cyrkulacja). Czy nie będzie konfliktu z pompą na powrocie c.o.

Montaż zaworu zwrotnego za pompą zasilającą instalację c.o. spowoduje w przypadku np.braku prądu zablokowanie przepływu wody i zagotowanie wody w układzie.

 

jak wczesniej zostało napisane przy takim ukladzie rozdziału odbiorów ciepla grawitacyjnie ciepło nie pójdzie dlatego dla zabezpieczenia mamy naczynie otwarte i dodatkowo zawór bezpieczenstwa

druga rzecz to jesli mamy kocioł sterowany to w czasie zaniku pradu powinen kocioł samoczynnie sie wygaszac

 

jesli chodzi o cyrkulacje cwu to takiej pompy na schemacie nie ma ,jest to pompa ładujaca i jest sterowana ze sterownika kotła lub innego sterownika (napisałem to wyzej)

 

pompa cyrkulacji cwu jest to pompa ktora miesza nam wode ciepla od wymiennika do kranu ,tak aby przy odkreceniu kranu natychmiast wypłynela ciepla woda

taka pompa powinna byc wysterowana czujnikiem przepływu wody ,który ma na zadanie sprawdzic czy otwarleś kran z ciepła woda w np kuchni i uruchomic pompe cyrkulacji aby zwiekszyc przepływ wody ciepłej wychłodzonej i dostarczyc Ci ciepłą wode z zasabnika

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przepraszam nie sprecyzowałem.

Kocioł jest z podajnikiem automatycznym (miał węglowy)

sterowanym przez sterownik "Bruli"

Tutaj jeszcze zamieszczę jedną grafikę. post-50116-0-41835700-1381922421_thumb.jpg

Tam w kółku zaznaczony jest zawór zwrotny na powrocie.

czy powinien tam być?

I jeszcze na zasilaniu CO.

jest różnicowy... czy taki ma być ? czy powinien być zwrotny?

bo oba różnią się trochę od siebie..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.