Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Pomoc, Uwagi Przy Wyborze Kotła Na 60M2.


darko9

Rekomendowane odpowiedzi

nie paliłem w żadnym z tych piecy ,ale na tym forum już się koledzy rozpisywali na temat per-eko i Heiztechnika, a patrzałeś na zębca .

 

Do małego Zębca KU6 nie udało mi się niestety dotrzeć, a jedynie tylko tyle ile udalo się w necie wyszukać. Poza tym juz odradzano mi ten model z uwagi na brak PW i małą komorę zasypową. Z PW można jakoś sobie poradzić, ale jednak jest to jakaś ingerencja w konstrukcję kotła i kłóci się to z gwarancją.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja też mam podobny dylemat.

Mam 66m parter. Sciana żużel+cegła+10cm styro. Pod sobą zimna piwnica, u góry sąsiad. Przyjąłem 80w/m +100l bojler i wyszło mi 7-8kw. Zdecydowany byłem na ogniwo 8kw lecz teraz przeczytalem ten wątek i zacząłem zastanawiać sie nad per-eko 5kw które tu poleciliście choc wydaje się za mały.

 

Myślę ze dla nas nalepsze będzie ogniwo, ewentualnie per-eko. Defro i Heiztechnik trzeba przerabiać - brak PW - czy jest sens sie bawic?

 

Znalazlem jeszcze http://allegro.pl/uniwersalny-kociol-stalowy-7-kw-na-wegiel-drewno-i3150871421.html

tani, brak PW i facet nie odpisał na e-mail choć prosiłem o przekrój kotła. Ojciec ma od niego kociol, pali słomą ale on nie ma wielkich wymagań :)

 

 

tu jest moj temat jeśli nie czytałes.

https://forum.info-ogrzewanie.pl/topic/13616-kociol-mieszkanie-66m-jaki/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli jest, bo z tego co napisałeś wyżej można było odnieść wrażenie, że nie go nie ma.

Tu jest dość dobrze opisane palenie w tym kotle o mocy 15 kW i koncepcje dodatkowego podania PW:

http://forum.muratordom.pl/showthread.php?100061-Ekonomiczne-spalanie-w%C4%99gla-kamiennego&p=5735910&viewfull=1#post5735910

Osobiście uważam rozwiązanie zastosowane w kotłach Heiztechnik za bardzo dobre i sam mam zamiar je zastosować w przyszłym sezonie, wspomagając się z powodu spalania węgli typu 33 i 32.2 dodatkowo powietrzem wtórnym z rozetki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Słuchajcie zakładając 70W/m2 wychodzi z rachunku 4200W zapotrzebowania na energię. Nie wiem tylko dla jakich warunków pogodowych i właściwości budynku jest dobierany ten współczynnik, dlatego zastanawiam się, który z kociołków (przypomnę Heiztechnik Q HIT 7Kw oraz PER EKO KSW5kW) będzie najbardziej optymalnym rozwiązaniem. Czy podane moce 5 oraz 7kW są nominalnymi (czytaj optymalna praca), czy maksymalnymi. Q HIT wygląda na fajny kociołek, ale nie wiem czy te 2KW nie za duży! A może się mylę i będzie pracował bardziej stabilnie.

Wyjaśnijcie mi te pytania, coraz bardziej mnie to ciekawi.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chciałbym zauważyć że przelicznik mocy na m2 pomieszczenia nie jest zbyt miarodajny .

Lepiej było by przeliczyć straty ciepła przez przegrody (ściany,strop, podłogę, okna, wentylacje itd.) i przeliczyć to x dt po obu stronach przegrody. wówczas wyniki wychodzą zupełnie inne i MOIM zdaniem są bardziej miarodajne.

 

Moc kotła podana a przez producenta to moc nominalna gdzie kocioł pracuje z najwyższą sprawnością obliczeniową a moc maksymalna może wypaść na 105 lub 140% mocy nominalnej. Kiedyś byłem świadkiem badania gdzie kocioł z mocą nominalną 16kW wyciągnął 23kW na mocy max. jednak sprawność obliczeniowa spadła do 58%

 

Kotły GS to troszkę inne konstrukcje niż DS pod względem osiąganej mocy toteż trudno mi to ocenić albowiem nie wiem dla którego momentu producent przyjął te 7kW albowiem wraz z "schodzeniem" żaru moc takiego kotła rośnie.

 

Jednak tak jak to kiedyś pisał kol @łysy kocioł idzie trochę oszukać i podłożyć mu zamiast paliwa deklarowanego coś o mniejszej kaloryczności np węgiel od naszych wschodnich sąsiadów z domieszką gruzu ;) lub "czecha" wówczas moc kotła się zmieni

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Da się oszukać. Sam teraz jadę na słabym węglu 21 Mj/kg, temperatura zadana 55 stopni, mały zasyp, kociołek pracuje swobodnie, a domu da się wytrzymać, nie jest za gorąco.

Takie manipulowanie fajnie wychodzi na węglu płomiennym i w wypadku małych kotłów pracujących na granicy przewymiarowania najlepiej kupować właśnie ten typ węgla - mała ilość sadzy, zmniejszenie ryzyka smołowania, swobodniejsza praca kotła spowodowana niższą kalorycznością.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

.......czyli będzie dobrze tak jak kolega @lysy1l doradził na samym początku Per eko KSW5 maksymalnie! Trochę to musiało potrwać, trochę trzeba było poczytać, poszukać, aby samemu się do tego przekonać. Przy tym rozwiązaniu pewnie uzyskam w miarę najlepszą stało palność, przy zachowaniu w miarę czystego i ekonomicznego spalania, no i komin też będzie zadowolony. ;)

Szkoda, że producent skąpi na podaniu np wymiarów otworu zasypowego, czy samej komory o przekroju do tego typu nie wspomnę.

Może ktoś użytkuje takiego śmieciucha?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to nie śmieciuch tylko kocioł z górnym spalaniem, śmieciuchem potocznie zwie się kotły z a'la dolnym spalaniem z szczeliną nad pierwszym wymiennikiem lub inne konstrukcje np. oparte na opłomkach ,odpalane od dołu, dumnie nazywane przez producentów kotłami wszystko -spalającymi stąd nazwa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Otrzymałem odpowiedź z działu konstrukcyjnego Per eko odnośnie wymiarów KSW5, o to co napisano (może ktoś kiedyś skorzysta):

 

 

 

Otwór zasypowy: 212x165 mm

 

Wymiary komory paleniska: szer 250 mm x gleb 290 mm x wys 320 mm

 

Przekrój KSW 5 jest taki sam jak KSW 9 z tą różnicą że dolna kieszeń z wodą jest zastąpiona blachą stalową 8 mm.

Blacha ta służy do wydłużenia obiegu spalin, ale równie dobrze można z niej zrezygnować kosztem zwiększenia komory spalania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 lata później...

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.