Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Efektywne Palenie W Piecu


lukemeng

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Kolejny temat założony przez laika. Posiadam kocioł Galmet 22 KWRUz. Niestety tylko taki byłem w stanie wynegocjować, a historia kupna w temacie JAKI KOCIOŁ DO 220m.

 

Ale do rzeczy. Palę węglem kamiennym, ale mam sporo do spalenia resztek z przyciętych drzewek i żywopłotu. Mam sterownik ST-32. W jaki sposób podtrzymywać temp. w piecu, żeby było jak najbardziej wydajnie? Póki co, to do kotła lądują te śmieci (gałęzie i odpady z żywopłotu) i do tego dorzucam parę kostek węgla. Piec spala to bardzo szybko, więc stanie przy nim wskazane.

 

Z racji tego, że jestem zupełnym laikiem w tym temacie, zaobserwowałem zależność taką, iż temp. spalin jest poniżej 200 stopni to załącza się wentylator. Jak otworze górne drzwiczki, to temperatura spalin wzrasta do 300, wtedy zamykam drzwiczki i stopniowo spada. W tym samym czasie przy otwartych drzwiczkach temp. CO spada. Po zamknięciu drzwiczek rośnie. I tak w kółko. Zadana temp. CO jest 60 stopni i maksymalnie doszła do 63. Teściu ma zwyczaj otwierać drzwi popielnika bo wtedy "jest większy ciąg". Ja jestem zdania, że powinny być cały czas zamknięte, gdyż po to jest wentylator, żeby mu dawać życiodajny tlen.

 

Podsumowując, w jaki sposób i co robić, żeby to paliwo jak najbardziej efektywnie się paliło. Dodam, że narazie palimy, jak tego sytuacja wymaga, czyli na wieczór zapala się i do rana wszystko wygasa. Ale w końcu nadejdzie taki czas, że trzeba będzie na okrągło palić.

 

Ile wrzucać węgla do tego typu pieca i na ile to starczy bez podchodzenia do niego. Czy palenie sprowadza się do zasypania i następnego wsypu, czy też trzeba coś "manewrować" drzwiczkami ;). Wiem, że doświadczenie pokaże ile co i jak długo to będzie się spalać, ale może jakieś bezcenne wskazówki przekażecie "świeżakowi" w tym temacie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oj kolego widzę z Twojego opisu że jeszcze daleka droga przed Tobą . Dobrze że już zauważyłeś ile paliwa marnujesz . Otwarcie drzwiczek zasypowych to dodatkowa porcja powietrza która pozwala się dopalić temu co się na ruszcie nie spaliło . Dla tego rośnie ci temperatura spalin a przy okazji sprawność kotła . Twój kocioł to właściwie miałowiec z otworami nadmuchu po bokach i pod ruszt . Musisz zmienić technikę palenia bo marnujesz opał a ten kocioł niestety do palenia ciągłego się nie nadaje . Nie będę Ci tu kopiował całego forum W skrucie węgiel syp na ruszt na taką wysokość żeby nie zasłonić najwyższego rzędu otworów powietrza w palenisku ( będą robiły za powietrze wtórne ) Na to trochę grubego drewna i te twoję śmieci drewniane . To teraz trzeba podpalić od góry i przymknąć drzwiczki zasypowe ale nie całkiem niech trochę powietrza przez nie wlatuje . Jak się już ta górka dobrze rozpali to zamknij zasypowe i popielnik i uruchom dmuchawę . Jak się wszystko wypali to trening z rozpalania od nowa .

To właśnie dla tego koledzy polecali dolniaka żeby nie trenowac rozpalania po dwa razy na dzień . Teścia jak nauczysz tej techniki to przynajmniej chłop będzie miał zajęcie .

Edytowane przez mac65
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tego co się doczytałem u producenta to wskazany kocioł jest typowym górniakiem. W takiej sytuacji ładujemy kocioł do pełna (lub w ilości potrzebnej w danej sytuacji) na to kładziemy rozpałkę i rozpalamy przez drzwi załadunkowe. Zamykamy wszystkie drzwiczki i włączamy dmuchawę. Reszta nie powinna nas interesować bo kocioł sam powinien sterować procesem spalania. Po wypaleniu opału czyścimy komorę załadowczą i od nowa ładujemy opał, na to rozpałka itd... .Przy pracującej dmuchawie wszystkie drzwiczki mają być zamknięte.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.