Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Gelmet 17Kw Eco Gt + Expert


Dyzio767

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Czytam już dłuuugo forum, wątki. Kombinuję z ustawieniami drugi miesiąc- ciągle coś nie tak. Spieki, niedopałki, duże ilości opału itd...

 

Piec z obrotową retortą. Sterownik Expert.

 

Groszek z jakiegoś składu- deklarowane   28000 

Aktualne ustawienia :

 

Użytkownik

- moc kotła 50%

-powietrze 35% 

 

Przysłona otwarta na połowie

 

Instalator

-max dmuchawa 50% (1-100)

-min dmuchawa 18% (1-25)

 

Serwisant 

-moc max 9/27

moc min 9/240

 

Aktualna powierzchnia grzewcza TYLKO 45m2- tyle, że kotłownia oddalona ok 25 metrów- magistrala 120cm pod ziemią- pex 20 i szara pianka ok 1cm na każdej rurze i wpakowana całość w kanalizę 100mm. Dom z bala 7.5cm ocieplony dobrą wełną 10cm plus sufit 15cm. Podłoga niedocieplona, podwójne deskowanie wiszące nad piachem.

 

Zasobnik 120l.

 

Piec- kombinuję z dużą ilością powietrza, małą.. ogólnie zbytniej różnicy nie widzę. Koszmarne ilości popiołu, czasem spieczony, czasem niedopalony.

Spalanie minimalne gdy na zewnątrz ok +10+12 ok 14-15kg/doba, aktualnie ok 20k/doba. W domu  22stC, zawory term na dwóch grzejnikach- na dwóch nie. Zaworu trójdrogowego nie mam, chwilowo mnie nie stać. Zamiast -dorobiony zwykły kulowy zawór -redukuję przepływ ręcznie-więcej  wody wraca przez zasobnik (podgrzewa mi powrót. Temp zadana 60,na  powrocie 50st.

 

 

 

 

 

Mieszkam w kotłowni, nienawidzę swego pieca i boje się co będzie przy -20...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sterownik to nie jest jakieś magiczne pudełko które sprawi że piec będzie spalał mniej. Po pierwsze to trzeba wiedzieć jakie jest zapotrzebowanie Twojego domu na ciepło.

Jaka jest jego pow. całkowita. Te 45m2 które ogrzewasz izolujesz w jakiś sposób od reszty domu ?

 

Tak z ciekawości ten piach sypałeś na jakiej glębokości ? Sypałeś go suchego ? Skąd pomysł na mieszkanie w domu o takiej konstrukcji ? Sciana domu 7,5cm plus ocieplenie wełna 10cm jeśli dobrze zrozumiałem tak ?

 

Jak będzie -20 to zamów sobie inspekcję kamerą termowizyjną to wtedy będziesz mógł zobaczyć jak dobrze został wykonany ten dom i ociepleine

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kup innego węgla, takiego 24 do max.26MJ, najlepiej z węgla typ 31.2 i najlepiej, aby RI<15 (spiekalność)

 

Te tzw na danych składach bardzo dobre, są dobre na papierze w domach o stałym odbiorze ciepła, małym zapotrzebowaniu i dla wprawnego operatora... te wszystkie 28-30MJ jak nie jesteś "szpecem" odpuść sobie na starcie. daruj sobie wesołe, chwałowice, bobrki.. to węgle na wyższe progi wtajemniczenia.... dla amatorów to są te 24-26MJ, czyli taki prawdziwy retopal, jakiś jaret-plus, jakiś anmag i ewentualnie jakiś ruski albo tzw kazach, one często są podobne w spalaniu do naszego retopalu (mało kłopotliwe) a są od niego często tańsze a nawet lepsze... byle nie trafić na oszukanego ruska z kamieniami...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Kolego Dyzio767 nie wiem czy dobrze napisałeś ale tę magistralę w ziemi to masz słabo ocieploną 1cm to prawie nic więc i splanie musi pokryć straty, sterownika nie znam więc nie pomogę, a czy palnik poprawnie złożony?

 

pozdrawiam RedEd

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Panowie

 

Odpowiem  w kolejności:

 

deredas, aktualna całkowita powierzchnia domu to 45m2. Jest jeszcze drugi budynek podłączony pod piec- wolnostojący 35m2- stoi niezamieszkany, aktualnie nie ogrzewany. 

Piachu nie sypałem. Wyraziłem się nieprecyzyjnie. Jest to podłoga na legarach. Piach, cegły- na nich legary i podwójne deskowanie. Całość otoczona płytkim fundamentem z nawierconymi otworami wentylacyjnymi. Pomysł na zamieszkanie...hm- po prostu jest to mój dom. Dociepliłem  wełną od środka 2x5cm.

Do czerwca był niedocieplony w ogóle. Mieszkała tam pewna starsza Pani przez ostatnie 90 lat i jakoś przetrwała wszystkie te zimy przy samych balach o grubości 7.5cm. 

Jest to stary 114 letni drewniak- chata wiejska. Zmodernizowana lekko przez docieplenie stropu luźno rzuconą na strych wełną 15cm plus te ściany 2x5cm.

 

W zeszłym tyg zakupiłem agregat do wdmuchiwania materiałów sypkich typu wełna, celuloza itp- jak uzbieram trochę grosza, wdmuchnę pod podłogę ok 40cm celulozy (mniej więcej taką mam wolną przestrzeń pod podłogą)

 

Pieklorz, z tym węglem to faktycznie zauważyłem, ale myślałem że mnie wyobraźnia zwodzi. W pierwszej fazie zakupowałem gdziekolwiek i cokolwiek po dwa worki. Doświadczenia wielkiego nie nabyłem, ale zauważyłem iż pali się ładnie, spieków niemal nie mam- jedynie grudki które w palcach się same rozpadają. Kupiłem lepszy....spieki, niedopalenia, jeszcze lepszy- cóż.. postanowiłem napisać i się poradzić, ponieważ przestałem kontrolować w jakikolwiek sposób to co się dzieje na palenisku.

 

redek, magistrala wiem że nie jest rewelacja. Palnik myślę że dobrze złożony. Piec zakupiłem używany. Z początku na słabym węglu spalał mi mniej niż teraz na dobrym, stąd mój post. Wiem, że piec mimo małego metrażu pomieszczeń ogrzewanych weźmie sporo opału- ok. 

Nie potrafię jednak ustawić sterownika na takie parametry by popiół przypominał popiół a nie szlakę pomieszaną z niedopalonym węglem.

 

Gdy wypalę to co aktualnie mam, zgodnie z radą Pieklorza spróbuję zakupić węgiel słabszej jakości jak z początków palenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.