Skocz do zawartości

carinus

Stały forumowicz
  • Postów

    4 816
  • Dołączył

  • Ostatnia wizyta

  • Wygrane w rankingu

    123

Ostatnia wygrana carinus w dniu 11 Listopada

Użytkownicy przyznają carinus punkty reputacji!

1 obserwujący

Informacje o ogrzewaniu

  • Co ogrzewam?
    180m2 domek bliźniak, stare budownictwo, dobrze docieplony
  • Instalacja
    60m2 podłogówki, reszta na panelach z termostatami
  • Kocioł
    PC Panasonic monoblok 5kW, awaryjnie MPM 10kW 2015r

O sobie

  • Płeć
    Mężczyzna
  • Lokalizacja
    lubuskie
  • Zainteresowania
    mechanika pojazdowa,automatyka

Ostatnie wizyty

25 189 wyświetleń profilu

Osiągnięcia carinus

  1. Jaki zawór 2,5bara? Pisałeś że masz naczynie otwarte.
  2. Minimum to 6/4'' i jakiś zawór klapkowy wystarczy. By-pas z pompką tez trzeba zrobić do poprawy ładowania bufora i wyciągania resztek ciepła z kotła.
  3. Mam generator 3,5kW przystosowany do benzyny, LPG, gaz ziemny i jak by pogrzebać w warsztacie to jeszcze na HG z szyszek da się napędzić. Na razie myślę jak się dobrać do pakietu akumulatorów w samochodzie, żeby mieć 2w1. Fabryczny zestaw ładowarki dwukierunkowej jest w zaporowej cenie. Najsensowniej wyjdzie jakiś kogenerator, bo najwięcej korzyści wyciśnie ze spalonego paliwa.
  4. Dziwi mnie też stwierdzenie serwisantów że wszystko jest dobrze, jedynie po odczytach ciśnienia. Ciśnienia mogą być wytwarzane przez np. połowę czynnika w układzie, ale nie będzie czym transportować ciepła na wymianę. Po co masz zastosowany i jaki jest ten bufor w Twojej instalacji?
  5. @CezarCs W Twoim przypadku to nie zadziała z powodu zbyt dużych oporów hydraulicznych na rurach, masz za małe przekroje. Coś tam ruszy, ale przy dużych różnicach temperatury i w małym zakresie przepływu, co nie uchroni przed zagotowaniem. Na Twoim miejscu żeby nie pruć tej instalacji, pomyśl nad tanim UPS-em do zasilania pompki. Może być z padniętym aku, które spokojnie zastąpisz dowolnym akumulatorem. To nie musi wyglądać tylko działać na dowolnym podłączonym akumulatorze. Na pewno coś znajdziesz na akumulatorach żelowych. Jeżeli boisz się o uszkodzenia pompy, to zainwestuj w cos sprawdzonego z niewielkim poborem energii. Ja zrobiłem u siebie obieg grawitacyjny z założenia; im prościej tym lepiej i dlatego że nie przebywam w domu przez kilka tygodni z rzędu, a moje kobiety musiały to obsługiwać.
  6. @arturmietekPobaw się z ustawieniami mniejszej delty dla cwu i zmniejszeniem nieprzerwanego czasu pracy dla c.o. Pompa będzie częściej dogrzewać cwu, ale nie zdąży wychłodzić instalacji i bojler będzie szybciej dogrzany. Można zrobić tez w harmonogramie grzanie cwu tylko w dzień, itp. Tutaj trzeba obserwować i dobierać nastawy do swoich potrzeb, bo nie da się tego kopiować od innych użytkowników.
  7. To COP masz chyba znacznie zaniżone. Moje są bardzo zbliżone do tego co wychodzi u @Kordjano. Samo cwu wychodziło SCOP ok.4,7.
  8. @marcus312 Jak Bozia da, to jeszcze 11 lat mam spokój z magazynem w domu i korzystać będę z opustu na net-meteringu. Problemem dla mnie w tej chwili jest moc z jaką mogę oddawać energię do sieci. Przejście na moce >10kWp to już 1/3 w plecy zamiast obecnej 1/5, a to już robi sporą różnicę. Dlatego trzeba myśleć jak korzystając np. z pompy ciepła, zasilać ją jak najmniejszym kosztem. Na razie mam pompę powietrzną, ale czas powoli rozglądać się za typem woda-woda.
  9. Mamy szczęście że ceny paneli są dosyć niskie, ale pecha że klimat w naszym kraju nie sprzyja produkcji energii w okresie, kiedy jej najbardziej potrzebujemy. Jak oglądałem materiał pewnego eko-niezależnego, to jak dobrze pamiętam, potrzebuje 100-150kWp instalacji żeby zapewnić sobie całkowite zasilanie z paneli. O pojemności magazynu już nawet nie wspominam. To trochę przerasta możliwości większości z nas i jest to raczej kaprys niż sensowne rozwiązanie, ale kto bogatemu zabroni.
  10. carinus

    Kocioł DS MPM

    @AO49 Klasyfikacja paliwa na dobre i pozostałe w większości naszych przypadków to kwestia przekalkulowania wszystkich zalet i wad, podzielonych przez cenę i każdemu wyjdzie inny wynik. Jednemu drewno wychodzi najtaniej, bo najtańsze w zakupie, drugiemu już niekoniecznie jak, pomyśli ile trzeba się narobić, albo zapłacić tym co się za niego narobią.
  11. Gdybym miał do wyboru miejsce montażu paneli, niezaprzeczalnie stawiałbym tylko i wyłącznie na gruncie, tylko takie miejsce zapewnia względne bezpieczeństwo przed ewentualnym pożarem złącza, oraz ułatwia nawet prozaiczne czynności jak odśnieżenie paneli.
  12. carinus

    Kocioł DS MPM

    Wszystko z umiarem. Nie siedzimy w branży aptekarskiej i nie będziemy się wykłócać o miligramy spalonego paliwa. Na końcu nasz portfel i tak prawdę nam powie.
  13. @szpenioTemat trakerów znam od strony bardziej technicznej, gdyż pomagałem koledze z pracy w budowie takiej zabawki. Robiłem na obrabiarkach różne detale do montażu obrotowej głowicy i układów nadążnych. Niezaprzeczalnie zyski całoroczne z takiej instalacji są, latem większe, zimą niestety proporcjonalnie mniejsze. Gdyby na tym trakerze wisiały panele o łącznej mocy 15-20kWp i dodatkowym zysku nawet tych 45%, to jest o co walczyć, ale jego 5kWp to raptem koszt dołożenia kilku dodatkowych paneli żeby uzysk był porównywalny. Nie wspomnę kosztów materiału, robocizny i teraz konserwacji mechanizmów, żeby to sprawnie funkcjonowało. Ja położyłem dodatkową instalację na garażu i śpię spokojnie, bez obawy ze cokolwiek może zagrozić konstrukcji. Wyszło bardziej na to że chciał pokazać że ma coś takiego, co bardziej psuje widok na jego ładny dom, niż dodaje uroku. Ale to już kwestia osobista właściciela. Większe zapotrzebowanie na prąd wymusza na mnie wykonanie dodatkowych instalacji. W planach jest ładowanie kolejnych samochodów i większa prądożerna obrabiarka. Myślę nawet o przebudowie dachu na budynku gospodarczym, żeby pochylić to z północy na południe i tam będzie miejsce na dodatkowe 15kWp.
  14. @PioBin Jakakolwiek instalacja o większym stopniu skomplikowania generuje dodatkowe niepotrzebne koszty i potencjalne problemy. Traker lub jakakolwiek regulacja, to wyjście dla kogoś nie mającego przestrzeni na dołożenie dodatkowych paneli. To się najzwyczajniej nie spina.
  15. Miałem w planach zrobienie ściany paneli jako ogrodzenie, lecz okazało się że będzie zbyt duży cień rzucany przez budynek. Na mikro inwerterach by poszło, ale ekonomicznie to słaby pomysł. Kąt padania promieni słonecznych zimą na pionowe panele jest prawie idealny.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.