Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Zmiana Instalacji Trójnikowej Na Rozdzielaczową

amroczek1990
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

W projekcie budowlanym mam zaprojektowaną instalacje w układzie trójnikowym (teraz układ otwarty), ale będzie zmieniona na układ rozdzielaczowy (układ będzie zamknięty).

Majster od ogrzewania zaproponował mi taki schemat nowej instalacji (rysunek w załączeniu). Czy według Was, fachowców na tym schemacie wszystko jest OK ? Schemat jest trochę uproszczony - nie wrysowane zawory, filtry, naczynie przeponowe itp - ale w instalacji będą :)

Nurtują mnie takie pytania:

1) Czy dobrane są prawidłowe średnice rur - fi25 do rozdzielaczy + pion oraz fi16 do grzejników

2) Czy do zasilania rozdzielaczy może iść rura PEX ?

3) Czy do takiego układu (13 grzejników + 200 mb podłogówka) wystarczy jedna pompa obiegowa (nie jest wrysowana na schemacie) - czy to nie za dużo na jedną pompę ?

4) Gdzie powinna być umieszczona pompa obiegowa C.O. - majster mówi, że w zasadzie to wszystko jedno czy na zasilaniu (tuż za wymiennikiem) czy na powrocie (tuż przed wymiennikiem) - z tego z zrozumiałem czytając forum, lepiej jak pompa jest na powrocie

Kilka dodatkowych informacji:

- Kocioł będzie na ekogroszek (z podajnikiem) 25kW

- Wymiennik płytowy 30kW

- Dom ma parter + piętro (obie kondygnacje po 2,8 m wysokości), w sumie 200 m2 pow. użytkowej (projekt "Majorka" a biura projektowego "Domowe klimaty" - Białystok)

- Wszystkie grzejniki to stalowe Purmo - panelowe Ventil Compact

Pozdrawiam

Adam

post-28671-0-38404000-1303899455_thumb.jpg

1.Ktoś tak zaprojektował więc pewnie wystarczy , ja zakładam rurę innego producenta fi 26 w 99% przypadków wystarcza ta średnica , do grzejników fi 16

2.Między wymiennikiem płytowym a rozdzielaczami jak najbardziej

3.Ja ten układ zrobiłbym na trzech pompach ,Pierwsza pompa kotłowa a wiec kocioł wymiennik ,druga C.O. wymiennik grzejniki oczywiście po drodze rozdzielacze , trzecia podłogowe za zaworem mieszającym przed rozdzielaczem do podłogówki którego na rysunku nie widzę ?????

4.Myślę ,że majster ma racje według mnie jest to nieistotne

nie wiem dlaczego chcesz zamykać układ nie polepsza ani nie pogarsza to sprawności instalacji a tylko ja podraża i komplikuje. W układzie otwartym wystarczają ci 2 pompy do tej instalacji w zamkniętym 3 . Dodatkowo musisz mieć wymiennik rozdzielający układ otwarty w którym będzie pracował kocioł i zamknięty którym będą grzejniki i podłogówka.

Witam

Poczytaj, pooglądaj schematy jakie są na tym szanownym forum, a na pewno znajdziesz złoty lub co najmniej dobry środek na instalacje, wymiennik płytowy chyba nie jest złotym środkiem - miałem = zrezygnowałem.

Bez wymiennika jedna pompa odpada więc jakaś oszczędność, przynajmniej piwka w kotłowni będzie więcej, a kotłownia je lubi.

Przejrzyj w necie zawór Regulus dbv1, może się okazać że rozwiąże twoje bolączki

Pozdrawiam