Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Coś Mi Tu Nie Gra


Radex04

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich. Proszę o zerknięcie na zarys mojej instalacji c.o. i c.w.u zrobionej jak twierdzą przez "specjalistę". Coś wydaje się być nie tak. Proszę pisać co?

 

Kocioł jest w układzie otwartym zaś grzejniki i bojler w układzie zamkniętym. 10 grzejników 2 kondygnacje ale to mało ważne, Na kotle temp 60 st C a wody c.w.u nie moge dobic do 55 st C

 

Dziekuje z góry za opinię

post-26721-0-25381200-1300023937_thumb.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bojler powinien być wpięty w układ otwarty (chyba że masz niską kotłownię i nie można było zamocować go poniżej naczynia wzbiorczego), ten zawór zwrotny i połączenie niepotrzebne w układzie otwartym

Przy tym układzie brak zaworów zwrotnych za pompami (układ zamknięty)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bojler powinien być wpięty zaraz za kotłem, aby bez problemów osiągał temperaturę. Zawór zwrotny mocno wskazany. Od biedy, nawet jak jest blisko kotła, to zadziała na grawitacji. Problemem może być grzanie wody latem bez pompy, bo kocioł może się łatwiej zagotować. Układ zamknięty ma uzasadnienie takie np., aby chronić kaloryfery i instalację przed dostępem powietrza atmosferycznego , a tym samym przyspieszoną korozją. Ale na to są tez inne sposoby, troszkę tańsze :-). Ciut zakombinowana ta instalacja, niepotrzebnie. Np. w jakim celu jest zastosowany zawór trójdrogowy przy kotle w tej aplikacji? To już raczej za wymiennikiem i wtedy można sterować temp. na instalacji za pomocą np. sterownika pogodowego i termostatu pokojowego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim skromnym zdaniem Orzech1976 - chyba wykończył temat.

 

Rozumiem, że "sprzęgło" to wymiennik płytowy? Zabiera kilka % sprawności (podobno około 2 do 5), u mnie to około 3*C przy temp. kotła 66*C.

Jeżeli na twojej instalacji jest podobnie z 60 na kotle robi się około 57 - będzie ciężko uzyskać na zasobniku 55*C.

 

Było już o tym na forum, poszukaj. Generalnie polecałbym zwiększenie różnicy temperatur, przy tak niewielkiej, wiecznie będziesz się irytował niedogrzewaniem CWU.

Jak wspomniałem na kotle mam 66 na zasobniku 45-50*C, bez wymiennika płytowego czas nagrzania 140l z około 20*C zajmuje około 20-25minut. Pompa na minimalnych obrotach, zasobnik z podwójną spiralą.

 

pozdro

j

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.