Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Jak Palić W Kotle Z Palnikiem Rynnowym Defro Duo Uni


thepablo

Rekomendowane odpowiedzi

Zrobiłem dzisiaj pomiary czasów pracy i podtrzymania przy dwóch temp. zadanych mojego pieca DDU 25 kW : 55 st. i 70 st.

 

Testy odbywały się w ciągu 3 godzin miedzy godziną 14 a 17 - temperatura na dworze stabilna ok. 0 stopni

 

Dogrzewanie bojlera wyłączyłem żeby podczas testów piec miał podobne warunki pracy.

 

Zawór 4 drożny z siłownikiem i sterownikiem pilnował tej  samej temp. na grzejniki 38 stopni.

 

Nagrywałem kamerą w smartfonie ekran sterownika kociołka więc mogłem póżniej wszystko zanalizować i obliczyć.

 

Ustawienia pieca :

 

Czas pracy : 10 sek.

Czas przerwy : 35 sek.

Wentylator : 27 %

Klapka na wenylatorze uchylona na 2 cm.

Praca podtrzymania: 10 s

Przerwa podtrzymania : 10 min

Wentylator w podtrzymaniu 10 sek. co 5 min.

Histereza kotła : 3 stopnie.

 

 

Na pierwszy ogień poszła temp. 70 stopni

Więc podkręciłem zadaną poczekałem aż dobije i po 30 min zacząłem nagrywać kilka cykli

Wyniki:

Pracował do zadanej :

za pierwszym razem 9 min i odpoczywał 17 min

za drugim pracował 7,5 min odpoczywał 19 min

za trzecim pracował 6 min odpoczywał 21,5 min

 

Zmierzyłem także czas spadku temp. o 1 stopień w podtrzymaniu i wyszło za każdym razem w granicach 3 - 4 min

 

Drugi test na 55 stopni.

 

Odczekałem aż kociołek ostygnie do 55 i po 30 min zacząłem nagranie kilku cykli.

 

Wyniki:

Pracował do zadanej:

za pierwszym razem 8 min. odpoczywał 17 min

za drugim 8,5 odpoczywał 18 min

za trzecim 8 min odpoczywał 18,5 min

 

Czas Spadku temp. o jeden stopień w podtrzymaniu wynosił też ok. 3-4 min

 

Ciekawe wyniki . Myślałem że przy 70 st. piecyk dłużej bedzie pracował zanim dojdzie do zadanej i szybciej bedzie stygł w podtrzymaniu.

A tu widać że dwa testy są niemal identyczne.

 

Zauważyłem także że przy zadanej 70 st. siłownik bardziej zamknął zawór 4 drożny niż w w przypadku zadanej 55 st. 

Różnica położenia tarczy zaworu miedzy pierwszym a drugim testem wynosiła ok. 2 jednostek (w skali od 0 - 10 )

Przy 55 st. zawór był otwarty na ok. 4  a przy 70 st. otwarty był tylko na 2 .

Tak jak wyżej pisałem sterownik z siłownikiem w obu testach pilnował tej samej temp. wychodzącej na grzejniki.

 

Co o tym sądzicie ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dudus 1234

 

mysle ze lepiej ustawic wyzsza temp np 65 st niz 55 st. Calym ogrzewanie steruje zawor 4D ( silownik) ktory puszcza na instalacje temp jaka chcemy miec na grzejnikach. Reszta to obieg wody w kociolku. Ja mam ustawione 65 st i obserwujac uzycie wegla  miedzy 65 a 55 jest niemalze identyczne. Zreszta tak jak producent podaje zeby ustawic min temp kotla na 65 st, nie mowie tutaj o 70 czy 75 ale te 65 warto miec no i dobry eko ktory nie zasyfia kociolka tak jak retopal no i jest mniej popiolku.

 

Ja tez mam DDU25KW i jakos smiga kociolek no i cieplo jest w chalupie, jeszcze tylko musze dokupic regulator pokojowy i silownik na zawor4D.

 

Mam jeszcze pytanie a mianowicie czy w sterowniku od pieca DEFRO AG LUX mozna ustawic na ekranie aby wyswietlal temp wody na powrocie zaraz przed kotlem za pomoca czujnika oczywiscie i czy idzie go podlaczyc do tegoz sterownika ???

 

Jak sprawdzic jaka  jest temp wody powracajacej ( wody juz zmieszanej czesciowo z woda w kotle) za zaworem 4D ? Cchcialbym wiedzie faktycznie ile ta woda ma temp.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Walek chcesz sprawdzić chwilowo czy cały czas mieć podgląd. 

 

Duduś bardzo ciekawe statystyki wyszły, tylke teraz jak je odnieść do wszystkiego, a jeszcze fajnie by było gdyby dało sie mniej więcej sprawdzić ile opału zużywa w tych dwóch różnych temp. 

 

Teraz pytanie z innej beczki w swoich palnikach macie krótki te rogi czy zakręcone. Ja mam u siebie zakręcone i tak mysle czy ich nie skrócić. Bo te krótkie dmuchają w bok a nie w dół na zar. a widze u siebie ze płomień wali w deflektor a raczej w jego bok słabo go rozbija po całości i może te krótkie dysze by powodowały to iż płomień by sie bardziej przesówał na srodek deflektora co by go lepiej obmiatał. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

caly czas chce miec podglad tej temperatury powrotu.

 

Ja mam te rogi krotkie obciete i jak patrze na plomien to faktycznie widac ze probuja dmuchac w ogien w kierunku pod deflektor aczkolwiek wydaje mi  sie ze to nie wiele daje , to zalezy ile zaru jest na rynience, jezeli go bedziesz mial malo to i tak plomien bedzie walil przed deflektor. Przez te dysze powietrze musialo by mocniej dmuchac nie przez otwory w rynience

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

caly czas chce miec podglad tej temperatury powrotu.

 

 

 

Zadzwoń do techa i coś ci powiedzą, ale wydaje mi sie ze wątpie aby było to możliwe, chyba ze jesli masz czujnik temp. podajnika i pokazuje tobie temp. to przepnij go i po ptokach. 

 

 

Duduś a jakie masz mniej wiecej zużycie dobowe eko teraz??? 

 

Tak mysle nad tym twoim testem, i nasuwa sie pytanie czy sprawdzałeś na otwartych na full głowicach termostatycznych czy na poustawianych wzgledem pomieszczeń?? bo też beda inne czasy napewno. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zużycie dobowe mam teraz lekko ponad worek ekogroszku .26-27 kg

 

Głowice mam na nowych grzejnikach panelowych tylko na piętrze a parter ma stare kaloryfery żeliwne bez termostatów.

 

Głowice mam otwarte na full w łazience i na strychu. W sypialni na 2,5 . W pozostałych pomieszczeniach na lekko ponad 3 tak aby nie przegrzać .

 

Do tego mam w salonie regulator pokojowy auraton bezprzewodowy i też nim pilnuje aby temp. w pokoju nie przekraczała 22 st. bo to dla mnie za ciepło.

 

 

Do WalekDDU25 : kup sobie siłownik i sterownik techa do zaworu 4 drogowego i tam w komplecie masz czujniki temp. wody wychodzącej na grzejniki który monujesz dociskowo do rury za pompą C.O , czujnik powrotu który montujesz na samym dole przy wejściu do kotła , czujnik kotła ktory montujesz zaraz przy wujściu kotła i czujnik pogodowy który monujesz 1,5 m nad ziemia na scianie domu od strony północnej tak żeby w ciągu dnia nie świeciło na niego słońce bo wskazania temp. zewnętrznej będą zawyżone. 

 

Na sterowniku techa który steruje siłownikiem zaworu masz pokazane wszystkie cztery tempertury z czujników na bierząco.

 

Do sterownika można kablem sieciowym podłączyć sterownik panelowy który bedziesz miał w domu na ścianie i tam bedziesz miał podgląd i możliwość sterowania.

 

Tak jak pisał Balzak ja też dzwoniłem do serwisu firmy tech i wszystko mi powiedzieli co mam kupić i jak podłączyć.

 

Co roku wychodzą nowe sterowniki i inne gadzety do niego więc napewno coś dopasujesz.

 

I co najlepsze są dużo tańsze niż sterowniki produkowane pod firmę naszego kociołka gdzie też w nich siedzą bebechy TECHa .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dymi sie , czasami swieczka sie robi, rogi mam krotkie na rynience

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Test robiłem na wyłączonym regulatorze bo mógłby zgłośić dogrzanie czy też opuszczenie temp. na grzejniki i wtedy za bardzo zmieniły by się warunki pracy pieca.

 

U mnie tez powstaje świeczka po przejściu w stan podtrzymania. Która wędzi na maksa (bez udziału powietrza bo wentylator stoi i klapka zpada i odcina jaki kolwiek jego dopływ) ścianę pieca od strony podajnika gdzie powstaje mega smoła i warstwa ciężko usuwalnej szklistej utwardzonej cholernej smoły.

 

W tamtym sezonie zamontowałem dopasowany metalowy 5 mm płaskownik między ostatnia rurę dziadowskiego rusztu wodnego a ową scianę pieca.

Rezultat : czysto i bez smoły nad rusztem wodnym.

 

W tym ciągu tygodnia montuje na wymiar cegłę szamotową nad rogami palnika tak aby ta świeczka okopcała szamot który długo trzyma temp. a czasie pracy płomień smołe ładnie rozpuści.

 

Wykonanie: cegła szamotowa docięta pod wymiar między ścianką nad rogami a oryginalnym okrągłym żeliwnym deflektorem.

Przewiercę ją po środku wprowadzę śrubę z gwintem z jednej strony a z od góry zagiętą w hak . Skręcę z dwóch stron nakrętkami z podkładkami .

Taki gotowy szmotowy deflektor powieszę za pomocą dobranego w miare małego łańcucha ( do kupienia w markecie budowlanym ) na najbliższej ścianki rurze dziadowskiego rusztu wodnego.

 

Zrubcie taki eksperyment jak ja : wsuncie podczas pracy kociołka tą oryginalną szufelke do węgla nad rogi palnika.

Zauwarzycie że płomień mocno przesunie sie w stronę przeciwnej ściany kotła w w ten sposób rociągnie sie na szerokości.

 

Retorty są umiejscowione po środku i centralnie nad nimi wisi deflektor więc jeśli i tam powstaje świeczka po przejściu w podtrzymanie to wędzi tylko deflektor i tam głównie powstaje smoła którą i tak podczas pracy płomień wypali.

 

A u nas wszystko dzieje się za blisko sciany kotła a deflektor wisi dalej po środku bo producent nie zmienił konstrukcji zmiany podwieszenia tego krążka .

 

Defro DUO z retortą ma taki sam w budowie wkład wewnetrzny .

 

Dzwoniłem do serwisu i to potwierdzili . Różnica jest tylko miedzy podajnikiem , innego umiejscowienia wentylatora , palnikiem , jego mocowania i montażu i długością ślimaka . 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Duduś masz całkowitą racje co piszesz z tym deflektorem,tak samo to u mnie wygląda. Ja myslełem zeby może kupić troche mniejszy albo więszkszy deflektor ceramiczny, ciekawe jak on by sie zachowywał .

 

 

Powiem wam tak kolega ma Defro Duo, palimy tym samym eko itp. i mimo tego ze tamten kocioł ma ruszt wodny to inna bajka w środku czyściutko tylko pyłek na sciankach, zadne dymienie. ciekawe ile by kosztowała wymiana palnika??? bo kosz przekładnia itp pewnie by pasowała. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a jak by tak normalnie polozyc na te nasze rogi cegle szamotowa bez docinania jak to pisze dudus1234. Mozna tez probowac z nadmuchem np zwiekszyc na 40% i wtedy przerwe podawania nalezalo by zmniejszyc, piec by szybciej dochodzil i mniej by bylo tej smoly. 

 

 

Ciekawy jestem co na to konstruktorzy w DEFRO i specjalisci od piecow CO, co by zrobilii zeby nie bylo tego zasmalania kociolka???  I ciekawe czy opal ma cos z tym wspolnego ?? Choc uzywam suchutkiego , najdrozszego eko to i tak jest smolista substancja na sciankach, nawet przy temp zadanej 65st, hmm

 

Co na to powiecie??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Walek własnie ta smoła powstaje jak piec długo stoi bo wtedy jest spalanie w warunkach beztlenowych, i nie dopalają sie części lotne i osiadają na wymienniku. 

 

Wkładałem u siebie cegłe szamotową ale nie mieściła sie, na siłę ją wkładałem i kiepsko to wychodziło. 

 

 

Im mocniejszy opał tym bardziej sie syfi, na retopalu mniej mi syfiło, teraz mam mieszankę pół na pół retopal z wesołą. i juz widać więcej osadu na wymienniku i na drzwiczkach. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a mi odwrotnie

 

na retopalu strasznie syfi kociolek no i ten wymiennik ciepla u samej gory te 3 rury normalnie zarosniete do polowy  i duzo popiolu , natomiast na groszku o wyzszej cenie , mozna powiedziec ze to najlepszy groszek jest duzo lepiej tzn. malo popiolu, czyszczenie pieca co 3 tyg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wróbel pieklorz z Bobrka??? Jesli tak to w tym sezonie jest spiekający, jakaś zmiana pokładu itp. niektóre firmy wycofały co z oferty ze względu na spiekalność w zeszłym sezonie miał on RI do 20 w tym ma RI 20-40. tylko jakie masz te spieki żużlowe czy koksowe?? Wrzuć najlepiej foto. Dopala sie czy nie. 

 

 

Walek a jaki to ten najlepszy eko który masz?? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mialem eko z kopalni julian , wiem bo nigdzie go nie ma , a jak juz jest to natychmiast go kupuja . Byl drogi bo 800 za tonke luzem, a teraz mam pieklorza z bobrka , no zobaczymy jak sie spala , mysle ze jutro juz cos bede wiedzial bo jescze mam koncowke retopalu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

WAlek oczywiscie ze mozesz stale monitorowac temp powrotu tylko  musisz troche elektroniki dokupic.W menu pieca wlacz menu  widok ekranu ekran zaworow i wszystko bedziesz mial.Ja mam dodatkowy sterownik techa sterujacy silownikiem na zaworze 4 dr.Widac temp idaca na grzejniki temp powrotu stopien otwarcia zaworu 4dr i temp zewnetrzna..

A jesli chodzi o cegly szamotowe nad czy pod rusztem wodnym tez o tym myslalem tylko jakos nie moge sie za to zabrac.Ogolnie im mniej plomienie dochodza do tego rusztu tym mniej syfu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a jak kupie np. sam regulator pokojowy ( sterownik pokojowy) to czy tez bede widzial te temp co podales?  Narazie silownika do zaworu 4D bym nie kupowal tylko raz ustawie na nim jedno ustawienie i pojade przez cala zime.

 

Co myslisz?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wracając do rogów zagiętych to krótsze są po to by nie rozdmuchiwać pelletu lub miału przy ekogroszku lepiej jak są bardziej zagięte i skierowane na rynnę (tak twierdzi serwis defro)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja tez miałem dylemat co zrobić z rogami, więc po informację zadzwoniłem do serwisu Defro i oni powiedzielli ze zmiana na cięte rogi została wprowadzona po to by ograniczyć rozdmuchiwanie opału typu pellet, owiec i miał, a jezeli ja pale tylko ekogroszkiem to lepiej sprawdzają się rogi bardziej zagięte skierowane na palnik. Moze ktoś jeszcze zadzoni do nich, ciekawe czy odpowiedź będzie taka sama.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam !!!!

 

Czytam i czytam i kombinuje u siebie i lipa

 

Posaiadam DEFRO AKM UNI 22kW

 

Dom ok. 140 m (piwnica, parter piętro) instalacja miedź

 

czas podawania 15

 

przerwa podawania  60

 

nadmuch 30%

 

robią się potrworne spieki spalanie zasobnik ok. 1,5 dnia być może dlatego że dom jest niedogrzany jeszcze nie mieszkam ale planuje sprowadzić się w przyszłym tygodniu i potrzebuje mieć już stabilną temperature

 

w domu mam ok 15 stopni...

 

jakieś pomysły

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.