Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Jak Palić W Kotle Z Palnikiem Rynnowym Defro Duo Uni


thepablo

Rekomendowane odpowiedzi

190m2 po podłodze + 30m2 garaż, oraz ogrzewany w największe mrozy ściany. 20 pustak, 7 szczelina, 12 cegła + 8 styropian. Płyta 8 kratówka, 10 płyta, 5 styropian, 5 wylewka, po remoncie dachu 8 styropian, siatka, klej. Okna plastikowe, wszystkie grzejniki żeliwne, mam nadzieję że 20 kW Defro Eko Komfort wystarczy na mrozy. Pierwszy rok użytkowania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie jesli chodzi o ta przeslone to nie wiem o co chodzi ale podpatrze jak chodzi wen czy cos tam sie domyka i odmyka:)

jesli chodzi o spalanie to nie przekonacie mnie ze w podtrzymaniu idzie wiecej eko. W ciagu tych 79 min podaje eko przez 60 sek bo mam co 20 min praca przez 20 sek.

Panowie jest jeszcze jedna sprawa, ja nie mam zaworow cztero czy trzy drogowych tylko mam wymiennik ciepla płytowy. Mam jedna pompe pierwotna i wtorna, przed i za wymiennikiem.

Chodza non stop kiedy na piecu po rozpaleniu pojawi sie 30 st.

Co prawa biora na pierwszym biegu tylko 4 w wiec o energie tu mi nie chodzi ale jak zrobic zeby bez regulatora pokojowego bo takiego nie posiadam, ustalic sobie jakoas temperature i i grzec mniej wiecej w jej granicach?? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

balzak pompki mi chodza na 1 biegu , mam pompki wilo smart w klasie energet B.

 

Yogi440 mam wrazenie ze ta pompka bedzie pracowala ciezej bo jak pozamykam te grzejniki to dodatkowy opor bedzie na pompke tak mi sie wydaje, tylko grzejniki drabinkowe beda mialy pelny obieg, no i wiecej pradu beda zuzywaly, prawda? 

 

wrobel21 pisze ze pompki mu zuzywaja 4W pradu :)

 

Dodam ze mam zawor 4D ustawiony na 45 % otwarcia i temp zadana na piecu 65st

 

Myslalem o regulatorze SPK LUX z DEFRO co o nim sadzicie i czy tez posiada mozliwosc rozlaczania pompy , czy kazdy regulator posiada mozliwosc rozlaczania pomp?????

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Każdy regulator pokojowy posiada możliwość rozłączenia pompy C.O taka jego rola,tylko musicie w sterowniku jedną opcje przestawić, sprawdze którą i wam napiszę. 

 

Regulatorów na rynku jest masa wiec każdy sobie coś dobierze, a te z defro może i fajne i ładne ale SPK LUX ok 500zł kosztuje pewnie więc nie wiem czy warto. 

 

Ja u siebie mam bezprzewodowego Auratona 2005Tx plus czy jakoś tak.i na moje potrzeby w zupełności wystarcza, w tych z defro masz możliwość regulacji parametrów na piecu i widzisz aktualne temp. na sterowniku.

 

Walek masz podgląd jaką temp. masz za zaworem tzn. jaka idzie na grzejniki?? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie jesli chodzi o ta przeslone to nie wiem o co chodzi ale podpatrze jak chodzi wen czy cos tam sie domyka i odmyka:)

jesli chodzi o spalanie to nie przekonacie mnie ze w podtrzymaniu idzie wiecej eko. W ciagu tych 79 min podaje eko przez 60 sek bo mam co 20 min praca przez 20 sek.

Panowie jest jeszcze jedna sprawa, ja nie mam zaworow cztero czy trzy drogowych tylko mam wymiennik ciepla płytowy. Mam jedna pompe pierwotna i wtorna, przed i za wymiennikiem.

Chodza non stop kiedy na piecu po rozpaleniu pojawi sie 30 st.

Co prawa biora na pierwszym biegu tylko 4 w wiec o energie tu mi nie chodzi ale jak zrobic zeby bez regulatora pokojowego bo takiego nie posiadam, ustalic sobie jakoas temperature i i grzec mniej wiecej w jej granicach?? 

 

Nie masz regulatora to może masz głowice termostatyczne na grzejnikach jesli tak to nimi sobie wyreguluj temp. w pomieszczeniach. chyba najbardziej komfortowy system. 

 

Co do podtrzymania to sprawdz jak sie spaliła ta dawka w ciągu tych 79min.  Wrzuć fotę popielnika to zobaczymy jak to wygląda. 

 

 

Ja uważam tak im krótsze podtrzymania tym praca kotła jest bardziej stabilniejsza, spalanie jest z więszą sprawnością, Lepiej kociół jest wygrzany mniej zarasta syfem. Wiadomo są okresy kiedy sie nia da zeby długo pracował a mało stał. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przyznam, jeszcze nie udało mi się przebrnąć do końca tematu. Jestem lekko za połową - w dalszym ciągu będę kontynułował lekturę, ale już chciał bym napisać  co mnie przyciągneło do tego tematu.

 

Ostatnio uruchomiłem piecyk Defro Agro Uni 25 kW, piec z palnikiem rynnowym.

Od razu podam parametry:
Paliwo: Ekogroszek kupiony luzem o kaloryczności około 27 kJ/kg

Ustawienia Pieca:
PRACA:
CO 55 +/- 2

CWU 43 +/- 4

nawiew na 30% (przesłona jak na zdjęciu otwarta na około 1,5 cm)

czas pracy/przerwy podajnika: 10s/50s

PODTRZYMANIE:

czas pracy/przerwy podajnika: 20s/16min

czas pracy/przerwy nadmuchu: 10s/5min

Piecyk ogrzewa 240m2 (w tym 120m2 na ~ciepło oraz piętro również 120 kaloryfery jedynie na "1" w celu przełamania)+300l zbiornik CWU (raz zagrzana woda trzyma się praktycznie przez 48h
Mur domu to 36cm Porothermu - obecnie bez ocieplenia, dach ocieplony 28cm Rockwoolem

 

Przy obceniej nastawie pieca, powstają duże ilości popiołu - na ktróy składają się niedopalone kawałki węgla, spieki koksownicze oraz spieki żużlowe - po lekkiej korekcie udało mi się ograczniczyć ilość popiołu i ilość spieków koksowniczych. Piec spala dziennie około 30kg ekogroszuku dziennie - co wydaje mi się dość sporo - gdy na dworze jest dodatnia temeratura, a w domu jest nie więcej jak 20 stopni (parter).

PS: Pompki ustawione kolejno:
Grzenijki na 2 biegu
Podłogówka na 1 biegu
CWU na 1 biegu

Załączam schemat oraz zdjęcia kotłowni, proszę o propozycję jak zmiejszyć spalanie.

Pozdrawiam,
rrott

 

ps: Sterowanie zaworem 3D jak na schemacie oraz głowicami termostatycznymi na grzejnikach.

post-56315-0-46477700-1385284057_thumb.jpg

post-56315-0-12949700-1385284061_thumb.jpg

post-56315-0-97796500-1385284064_thumb.jpg

post-56315-0-98831500-1385284066_thumb.jpg

post-56315-0-15890600-1385284070_thumb.jpg

post-56315-0-65356600-1385284083_thumb.jpg

post-56315-0-27180600-1385284085_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pierwsza sprawa fajnie by było wiedzieć konkretnie z jakiej kopalni pochodzi ten opał. 

 

Rozumiem ze zaworem 3d regulujesz temp. wyjścia na grzejniki, jeśli tak to nie masz funkcji ochrony powrotu co jest wymagane u producenta. Ale mniejsza o to

 

Napisz jeszcze jak wygląda praca i podtrzymanie ile stoi w podtrzymaniu ile dochodzi potem do zadanej i jakie masz histerezy na C.O. a jeszcze zaobserwuj co sie dzieje z temp. C.O jak kocioł sie odstawia czyt. przechodzi w podtrzymanie czy przebija jeśli tak to ile. 

 

Wrzuć fotki palnika w pracy i jak jest w podtrzymaniu. możesz tez jakiś filmik strzelić. popatrzymy i coś pomożemy.

 

Ale widzę ze masz dość bogate nastawy stosunek przerwy do pracy 1:5. Podtrzymanie tez bedzie do poprawy. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

RROTT

Jak dla mnie troche za bogato idziesz z parametrami. Zmniejszyl bym czas podawania podtrzymanie tez troche za duze.

JA mam tak

podawanie 6s

przerwa     50 s

praca podtrzymania 20 s

przerwa podtrz        30 min

went 25% ale przeslonke zdjelem cala bo mi brzeczala

Przy tych ustawieniach wszytko ladnie smiga worek 25 kg na dwa dni wystarcza  Ale powierzchnia 120 metrow i piec 15 kw.Wegiel ma niby 25 26mj ale to kupiony na allegro wiec nawet nie wiem z jakiej to kopalni.W moim przypadku lepiej sprawdza sie palenie  zmniejsza moca. NIe chodzi o to ze piec ma jak najszybciej dojsc do zadanej tylko zeby sie wegiel ladnie wypalal.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To są moje ustawienia, jeszcze sprzed rozpoczęcia lektury. Teraz doszedlem do wniosku, że zadaniem podtrzymania jest utrzymanie żaru w celu przyśpieszenia ponownego rozpalenia podczas pracy, a nie utrzymywanie zadanej temperatury. Dlatego po lekturze ustaliłem nowe parametry - również bardziej oszczędnie:
Temp zadana: 55 stopni
Parametry pracy: 15s/75s
histereza CO 2 stopnie
nawiew: 32% przesłona bez zmian.
Parametry podtrzymania:
podajnik: 20s/18min
nadmuch: 22s/18min45s

Zmierzyłem co 30 sekund dwa cykle, w tym zdaje mi się, że szczególnie pierszy pomiar był nie do końca prawidłowy - może ze względu na wstępny wygląd paleniska.
Poszczególne czasy:
Podtrzymanie I: 51min; temperatura rosla przez 18 min i maksymalnie osiagnela 61 stopni; utrzymywała się przez 13min
Praca I: 8,5 min
Podtrzymanie II: 35min; temp rosła przez 8 min do 59 stopni; utrzymała się przez kolejne 12min i spadała
Praca II: 11 min

Postaram się rzucić jeszcze do wieczora dokładniejsze (obrazowo) wykres temperaury od czasu.

Co do węgla to ze strony składu w mietkowie: "

Między innymi kopalnia „Bobrek” i  „Pokój”"


Filmik przedstawia Praca II


Zdjecie: Podtrzymanie II

post-56315-0-62961900-1385296325_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Te zdjęcie to jest z podtrzymania??? 

 

Za ostre masz ustawienia dawka nie jest wstanie sie spalić, zacznij od 5s podawanie i przerwie 50s. nadmuch na 20%. i po kazdej zmiania parametru musisz odczekać przynajmniej godzinę ale godzinę pracy nie podtrzymania. jak masz czujnik temp. podajnika to kontroluj jego wartość, gdyż żar bedzie sie chował w podajniku. 

 

Co do podtrzymania to za duzo podajesz daj 20s ale co 30 nawet 40 min. i dmuchac też nie trzeba czesto. podtrzymanie ma utrzymać zar a nie temp. na kotle.

 

 

Jesli masz eko z bobrka to z tego co słyszałem w tym sezonie jest troche spiekający. wiec być może bedziesz musiał podawać, aby sie nie koksował i złoże na palnika nie dostawało wysokiej temp.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Opis podajesz już do moich poprawionych ustawień? Na chwilę obecną wygląda to, że popiołu jest znacznie mniej. Pociągnę na tych nowych ustawieniach jeszcze jutro, zapisze obserwacje - po czym przejdę na ustawienie zaproponowane przez Ciebie.

 

Pytanie mam apropos "Jesli masz eko z bobrka to z tego co słyszałem w tym sezonie jest troche spiekający. wiec być może bedziesz musiał podawać, aby sie nie koksował i złoże na palnika nie dostawało wysokiej temp."

Co będę musiał podawać?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Każdy regulator pokojowy posiada możliwość rozłączenia pompy C.O taka jego rola,tylko musicie w sterowniku jedną opcje przestawić, sprawdze którą i wam napiszę. 

 

Regulatorów na rynku jest masa wiec każdy sobie coś dobierze, a te z defro może i fajne i ładne ale SPK LUX ok 500zł kosztuje pewnie więc nie wiem czy warto. 

 

Ja u siebie mam bezprzewodowego Auratona 2005Tx plus czy jakoś tak.i na moje potrzeby w zupełności wystarcza, w tych z defro masz możliwość regulacji parametrów na piecu i widzisz aktualne temp. na sterowniku.

 

Walek masz podgląd jaką temp. masz za zaworem tzn. jaka idzie na grzejniki?? 

nie mam takiego czujnika. Woda goraca z zaworu 4D podawana jest na rozdzielacz i stamtad idzie na podlogowke ( pierwsza pompa) i dalej na grzejniki (druga pompa) . Mam temp zadana na piecu 65st. Tylko nie wiem czemu wszyscy maja ustawiona temp 55st, skoro defro przewiduje iz min temp kotla to 65 st zadana a powrot 55st. Widze ze przy temp 55 stopni zadanej  mimo iz posiadamy zawor4D i tak na powrocie jest okolo 40st.

 

Ja na powrocie z calej instalacji mam 32st i to jest mieszane zaworem4D z temp 65st do powrotu. Nie wiem czy jest to prawda, ze przy 65st w kotle bedzie mniej syfu i tej cholernej "smoly" zasmolenia kotla tez zalezy od opalu ale przy moim retopalu z piasta to kiepsko wyglada, zatem im wyzsza temp tym ladniejszy kociol w srodku , --- ale czy o to nam chodzi ?:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja w swojej DTR kotła wyczytałem. Ze min temp zasilania to 55. Tak wiec różnie oni piszą.

 

Co do ochrony powrotu na pompie kotłowej udało mi sie uzyskać różnice 6 stopni miedzy zaśilaniem a powrotem.

 

Wrzuć jakas fotę wyminnika po retopaly. Porownam jak to u mnie wyglądało.

 

Walek dymi u ciebie palnik po odstawieni. I robi sie świeczka???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No wlasnie skad te rozbieznosci w temp zadanej i powrotu jakie podaje producent.U mnie na kotle jest 65 zasilanie 55powrot.A w dokumentach od kotla 60 i 45.U mnie jak ustawilem ochrone powrotu na 55 st i wlaczylem silownik na zaworze 4dr to rano dom mi sie 5 godzin nagrzewal.SIlownik pilnowal powrotu pusczajac minimalna temp na dom.Wiec teraz mam ustawione minimalne otwarcie zaworu na 45% Jesli powrot ma 45 st zawor w razie potrzeby otworzy sie wiecej

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja w swojej DTR kotła wyczytałem. Ze min temp zasilania to 55. Tak wiec różnie oni piszą.

 

Co do ochrony powrotu na pompie kotłowej udało mi sie uzyskać różnice 6 stopni miedzy zaśilaniem a powrotem.

 

Wrzuć jakas fotę wyminnika po retopaly. Porownam jak to u mnie wyglądało.

 

Walek dymi u ciebie palnik po odstawieni. I robi sie świeczka???

juz fotek nie zrobie bo juz sie retopal skonczyl. Co do swieczki to temat wyglada tak ze czasami ta swieczka jest a czasami nie :) dziwne ale tez mnie to dreczy, nie wiem od czego to zalezy. Teraz bede palil pieklorzem z bobrka i zobaczymy jak bedzie to wszystko wygladalo. Nie wiem dokladnie jak ustawic piec w podtrzymaniu. Teraz mam podtrzymanie 20 sek co 20 min, wentyl w podtrzym 20 sek przez 20 min no i piec trzyma okolo 43 min , co doradzisz?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja retopala podawałem 20s co 45 min. A dmuchalem 15 s co 35 min.

popatrz jak będzie szedł pieklorz i koryguj. Może sie spiekac bo przeszedł na inne pokłady ten pieklorz.

 

Ale wydaje mi sie ze będziesz musiał częściej a mniej zarem poruszyc. A mniej dmuchaj a nawet może wcale

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mniej dmuchac? juz dmucham na 15%.

 

Mowisz ze retopal podawales w podtrzymaniu 20 sek przez 45 min??  troche nie kumam , to ile trzymal Ci piecyk w podtrzymaniu?  Mi teraz wytrzymuje okolo 40 min do 45 min

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.