Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Po Modernizacji Instalacji Grzejniki Nie Grzeja Dobrze


poteralski

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

jest to moj pierwszy post wiec prosze o ewentualna wyrozumałość.

 

Przechodząc do problemu:

nakreśliłem schemat dla zobrazowania jak to wygląda

 

przy okazji remontu połowy domu zostala również wymieniona polowa instalacja co.

 

Pierwotnie były tam rury stalowe 1 1/2" zasilająca i powrot, a teraz jest kolo pieca CU28 a dalej idzie CU 22mm.

W 2 strefie mam tylko 2 grzejniki z zasilaniem i powrotem po tym samym boku ale grzeja tylko w połowie wysokości.

 

Reszta domu natomiast pracuje na rurach stalowych 1 1/2" zawezanych blizej grzejnikow.

Wszystkie grzejniki(4 sztuki) w 1 strefie grzeja super, a rurki to kawałek CU 28mm w kotłowmi kolo pieca a dalej stalowa 1 1/2"

 

Mam wrażenie że wodzie jest łatwiej pokonać opory w rurach 1 1/2" i tam plynie jej wiecej, natomiast rurki CU 22mm sa wezsze i woda ma problem z przeplywem - dla tego grzejniki grzeja tylko polowa powierzchni.

 

Zastanawiam sie nad wmontowaniem zaworu, ktorym przydlawie troche 1 strefe a wtedy wymusze wiekszy obieg wody na s trefe 2.

 

pytanie:

dobrze rozumuje?

zastosowac dlawienie na zasilaniu czy na powrocie strefy 1?

 

 

Prosze o porady / uwagi

Pozdrawiam.

post-19550-1285168763_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przy okazji remontu połowy domu zostala również wymieniona polowa instalacja co.

Jakie zawory są na "starych" grzejnikach? Jeśli w remontowanej części założyłeś nowe zawory a na nieremontowanej są zawory starego typu, np. tzw. "motylki", to nie stawiają one wodzie praktycznie żadnego oporu a pompa tłoczy tam gdzie ma łatwiej, jak słusznie zauważyłeś. Jeśli tak jest wymień te zawory.

 

Pierwotnie były tam rury stalowe 1 1/2" zasilająca i powrot, a teraz jest kolo pieca CU28 a dalej idzie CU 22mm.

W 2 strefie mam tylko 2 grzejniki z zasilaniem i powrotem po tym samym boku ale grzeja tylko w połowie wysokości.

CU 22 na dwa grzejniki to aż nadto. Zwłaszcza, że to układ pompowy. Producenci grzejników zalecają też podpinanie grzejników po przekątnej gdy ilość żeberek jest większa niż 10 w przypadku grzejnika alu i 1m długości dla stalowego. To naprawdę pomaga.

 

Zastanawiam sie nad wmontowaniem zaworu, ktorym przydlawie troche 1 strefe a wtedy wymusze wiekszy obieg wody na s trefe 2.

To też zafunkcjonuje. Zawór na powrocie. Zanim jednak go założysz potwierdź swoje przypuszczenia co do za niskich przepływów w 2 strefie. Przydław wszystkie grzejniki w strefie 1-szej. Gdy te pierwsze się od razu rozgrzeją na całości, to będzie potwierdzenie. Fakt, że zasilanie strefy pierwszej jest rozprowadzona rurą cal i ćwierć nie ma tak dużego znaczenia jeśli jak twierdzisz pobiera ona wodę z rury CU 28 i tak też jest redukowana na powrocie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakie zawory są na "starych" grzejnikach? Jeśli w remontowanej części założyłeś nowe zawory a na nieremontowanej są zawory starego typu, np. tzw. "motylki", to nie stawiają one wodzie praktycznie żadnego oporu a pompa tłoczy tam gdzie ma łatwiej, jak słusznie zauważyłeś. Jeśli tak jest wymień te zawory.

 

Zawory sa faktycznie starego typu, chyba grzybkowe i faktycznie oporów nie stawiają żadnych.

 

CU 22 na dwa grzejniki to aż nadto. Zwłaszcza, że to układ pompowy. Producenci grzejników zalecają też podpinanie grzejników po przekątnej gdy ilość żeberek jest większa niż 10 w przypadku grzejnika alu i 1m długości dla stalowego. To naprawdę pomaga.

 

Są u mnie 2 grzejniki po 15 żeberek, ale szczeze wolal bym wstawic zawor dlawiacy w kotlowni niż kuć swieżo zrobioną gipsówke i reszte wykończenia. Ponadto obserwuje ze po zalczeniu pompy duzo szybciej wyczuwam cieply powrót z strefy 1(starej, grube rurki) niż z strefy 2 (cienkie rurki cu)

 

To też zafunkcjonuje. Zawór na powrocie. Zanim jednak go założysz potwierdź swoje przypuszczenia co do za niskich przepływów w 2 strefie. Przydław wszystkie grzejniki w strefie 1-szej. Gdy te pierwsze się od razu rozgrzeją na całości, to będzie potwierdzenie. Fakt, że zasilanie strefy pierwszej jest rozprowadzona rurą cal i ćwierć nie ma tak dużego znaczenia jeśli jak twierdzisz pobiera ona wodę z rury CU 28 i tak też jest redukowana na powrocie.

 

Przy okazji kolejnego rozpalania pieca(juz niedlugo bo zimno) sprobuje zrobic tak jak polecasz. Zamkne zawory na strefie nr 1 i zobacze wowczas jak zachowaja sie grzejniki na strefie 2.

 

Pytanie mam jeszcze:

jaka jest roznica w zadlawianiu zasilania a jaka roznica w zadlawianiu powrotu?

 

 

Dziekuje za odpowiedzi, pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytanie mam jeszcze:

jaka jest roznica w zadlawianiu zasilania a jaka roznica w zadlawianiu powrotu?

 

W efektywności żadna. Jednak zakładanie zaworów dławiących na poziomych odcinkach rur generuje miejscowe przewężenie. Przy silnym zdławieniu, czyt. zawór przymknięty na połowę lub więcej, górna część dławionej rury zasilającej może czasowo "przetrzymywać" pęcheż powietrza. Podkreślam, czasowo, ponieważ cyrkulująca woda z czasem wchłania zalegające powietrze lub parę. Taka sytuacja generuje hałas w instalacji.

Z doświadczenia wiem, że inaczej zachowuje się instalacja dławiona na zasileniu, inaczej na powrocie. Osobiście w razie potrzeby robię to na powrocie. Ale wielkich różnic nie ma. Jak nie masz miejsca to może być zasilenie a najlepiej nowe zawory na 1 strefie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.