Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Wężownica Do Cwu W Buforze


buber67

Rekomendowane odpowiedzi

Mam pytanie.

 

Mój stary bojler zaczyna przepuszczać wodę (po 10 latach może). Jestem w trakcie robienia nowego (taki trochę techniczny jestem lubię robić takie rzeczy). Będzie to ocieplony zbiornik na płyny o pojemności 600 litrów (tylko taki udało mi się włożyć do kotłowni większe nie wchodzą są za szerokie) z włożonymi w środek wężownicami wykonanymi z miedzi.

Jeżeli chodzi o obieg zasilania to wydaje mi się że 5 metrów rury 22 w zupełności wystarczy. Ale zastanawiam się jaką powierzchnie powinna mieć wężownica z której pobierana będzie CWU. Zakładam że temperaturę na piecu a więc i w buforze będę miał w okolicach 58 stopni. Zamontuję też wężownicę do solarów chociaż jeszcze ich nie mam ale od nadmiaru głowa nie boli szczególnie że koszt wykonania tego bufora jest bardzo niski w porównaniu z buforami fabrycznymi.

Nie wiem tylko jak obliczyć albo jaką długość wężownicy mam zastosować do CWU dla pięcio osobowej rodziny korzystającej z wanny i prysznica. Prosił bym o pomoc kolegów z forum w rozwiązaniu tego problemu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zależy od budowy zbiornika i wężownicy. Mógłbyś to troche przybliżyć.

Zasada działania tej wężownicy będzie polegać prawdopodobnie na bezpośredniej wymianie ciepła w czasie rzeczywistego poboru wody. A więc większa powierzchnia wymiany, więcej zwojów ale cieńszych.

Ważne też, żeby to ciepło było cały czas wokół rurek - zwoje niekoniecznie tej samej średnicy i nie stały skok.

To ma znaczenie szczególnie przy dolnej wężownicy od solarów.

Trudno cos znaleźć w necie na ten temat. Może tu ktoś ma wiedzę praktyczną i się podzieli.

Z czego zbudowany jest płaszcz?

Czy woda będzie krążyć w zbiorniku?

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie wymiana ciepłą będzie następowała w czasie rzeczywistym. Zbiornik to tak jak napisałem polipropylenowy zbiornik do transportu płynów w koszu stalowym. Tylko go zaizoluję i włożę w środek wężownice z miedzi w jednej będzie przepływać woda pod ciśnieniem sieci ( u mnie to 4 atmosfery), w drugiej woda z pieca, a trzecia będzie obsługiwała solar. W zbiorniku nalane będzie 600 litrów wody która będzie akumulatorem ciepła i krążyć będzie pod wpływem różnicy temperatur nie będzie tam wymuszonego mieszania tej wody. A chciałem dać 20 metrów rurki na wężownicę cwu a 5 metrów na wężownice zasilaną z pieca.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Nie wiem czy to się komuś przyda ale zrobiłem ten bojlero-bufor. Tak jak pisałem wcześniej włożyłem w 600 litrowy zbiornik z polipropylenu na razie dwie wężownice z rury miedzianej 22 mm jedną pięcio metrową a drugą o długości dwudziestu metrów ( w planach jest podłączenie do tego zbiornika trzeciej spirali która będzie zasilana instalacją solarną . Na wyjściu tej drugiej zainstalowałem termoregulacyjny zawór trójdrożny (to takie przygotowanie do instalacji solarnej). Cały zbiornik ociepliłem płytami ze styropianu o grubości 10 cm.

 

I teraz jak to działa

 

Zasilane jest z pieca miałowego ze sterownikiem.

Woda w zbiorniku nagrzewa się do 60 stopni ( na piecu ustawione jest 52 stopnie ale czujnik temperatury jest z przodu pieca tak że wychodząca woda może mieć trochę wyższą temperaturę no i dmuchawa wyłącza się przy 52 ale woda w piecu osiąga wyższą temperaturę). Przy tej temperaturze po nalaniu całej wanny ciepłej wody temperatura na wyjściu dłuższej wężownicy spadła do 51 stopni. W zupełności wystarczająca i jeszcze tłumiona przez zawór trójdrożny. Temperatura wody w zbiorniku po nalaniu wanny wody nie zmienia się (spowodowane jest to tym że termometr jest w górnej warstwie wody no i cały czas działa piec).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem czy to się komuś przyda

Pewnie, że się przyda.

 

Wynika z tego, że taka długa długość spirali :) nie jest potrzebna.

Sprawdź to samo na 5 metrowej - wyniki mogą być ciekawe.

 

Jak to wszystko tam włożyłeś? Obciąłeś całkiem górę zbiornika czy co?

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak to wszystko tam włożyłeś? Obciąłeś całkiem górę zbiornika czy co?

 

Pozdrawiam.

 

Trochę żałuję że nie robiłem zdjęć jak to wszystko robiłem ale nie było czasu.

 

A teraz to taka duża kostka ze styropianu z rurami z jednej strony.

 

Odciąłem prostokąt o wymiarach 70 na 40 cm razem z górną pokrywką zakręcaną.

Ze spienionego PCV o grubości 1 cm (używanego w planszach reklamowych) Wyciąłem ramkę 80 na 50 cm ze środkowym otworem 65 na 32 cm. Kupiłem elektryczne listwy połączeniowe na 5 przewodów z miedzianymi płaskownikami z dwoma nagwintowanymi otworami w odległości 1 cm od siebie. W spienionym PCV tak zrobiłem otwory pod śrubki 5 mm aby jedna trzymała odciętą część a druga zbiornik.

W zbiorniku wykonałem 4 otwory o średnicy 45 mm przez które wychodzą rury wężownic ze śrubunkami. Wężownice zawiesiłem w zbiorniku przy pomocy trzech rurek plastykowych o średnicy 25 mm ustawionych pionowo i opierających się o dno zbiornika a połączonych z wężownicą sztrapsami które utrzymują zwoje wężownicy na odpowiedniej wysokości. Cztery wyjścia wężownic przy pomocy poziomo położonej tej samej rurki też zablokowałem sztrapsami.

Następnie przy pomocy nierdzewnych śrubek skręciłem najpierw spienione PCV ze zbiornikiem a następnie z odciętą częścią pokrywy (miedziane blaszki z dwoma gwintami sprawiły się doskonale. Wszystkie powstałę otwory uszczelniłem silikonem.

Woda w zbiorniku paruje i skrapla się na wewnętrznej części zbiornika tak że nie zauważyłem narazie aby jej ubywało ze zbiornika.

 

A co do długości spirali to na pewno bym jej nie zmniejszał jednak temperatura wody na wyjściu spada.

 

Martwią mnie trochę pęcherzyki powietrza na powierzchni wężownic na pewno zmniejszają one ich wydajność ale myślę że z czasem po prostu znikną. Było nie było napełniałem zbiornik wodą wodociągową która ma dużo powietrza w sobie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poszedłem do piwnicy i zrobiłem parę zdjęć bo jedno zdjęcie może zastąpić 1000 słów

To o czym pisałem w rzeczywistości

bufor.jpg

bufor1.jpg

I temperatury wody w zbiorniku i u góry wężownicy z ciepłą wodą użytkową

termometry.jpg

 

Oczywiście po dokonaniu zdjęć przykryłem otwór styropianem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poszedłem do piwnicy i zrobiłem parę zdjęć bo jedno zdjęcie może zastąpić 1000 słów

Dobre.

Opis a la Adam Słodowy też ciekawy!

 

Jakie Ci wyszły rozmiary tych wężownic? Jest jeszcze miejsce na tę dolną?

Możnaby ją zrobić ze zmiennym promieniem okręgów ale stałym skokiem - powinna lepiej oddawać ciepło.

Szkoda, że nie zrobiłeś zdjęcia ze sztrapsami, bo tylko sie moge domyślać co to takiego.

 

Jak rozumiem zbiornik to PP - czy znasz parametry topnienia tego materiału? (chyba 80C?).

 

Ciekawe też jak szybko się zbiornik wychładza.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak rozumiem zbiornik to PP - czy znasz parametry topnienia tego materiału? (chyba 80C?).

Ciekawe też jak szybko się zbiornik wychładza.

 

Z tego co mi wiadomo to ponad 120 stopni To modyfikowany polietylen.

A zbiornik wychładza trochę wygasający piec. Już się w nim nie pali a temperatura jest jeszcze wyższa niż 35 stopni tak że dalej działa pompka obiegowa ogrzewania. Muszę to przemyśleć i jakoś zmienić obieg. Za pompą jest trójnik który w jedną stronę puszcza ogrzewanie na cały dom a w drugą na bojler. Tak to zrobił hydraulik 8 lat temu.

 

 

Jakie Ci wyszły rozmiary tych wężownic? Jest jeszcze miejsce na tę dolną?

Średnica 70 cm stały skok i stała średnica 13 zwojów i był miejsce na dolną

 

Szkoda, że nie zrobiłeś zdjęcia ze sztrapsami, bo tylko sie moge domyślać co to takiego.

 

a sztrapsy to takie paski z zapięciem z jednej strony wszystko się tym mocuje, przewody a nawet kajdanki z tego robią

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Witam,

 

Poszedłem do piwnicy i zrobiłem parę zdjęć bo jedno zdjęcie może zastąpić 1000 słów

[...]Oczywiście po dokonaniu zdjęć przykryłem otwór styropianem.

 

fajnie to wygląda. Sam myślę o czymś takim. Jest to o tyle fajne rozwiązanie, że zbiornika nie trzeba spawać, jest łatwy dostęp do wszystkiego itp. Zamiast wężownicy do solarów można by dać 2-płytowy grzejnik np 80x40. Koszt niewielki a powierzchnia grzania to ok 1,3m2. Duży problem był by, gdyby ktoś do takiego zbiornika chciał dołożyć grzałki. Nie bardzo mam pomysł jak to zrobić bezpiecznie. No ale każde rozwiązanie ma plusy i minusy choć dla mnie to nie minus w sumie - nie mam zamiaru grzać CWU prądem. Napisz proszę jak Ci się sprawdza ten zbiornik - po tych kilku miesiącach używania - zwłaszcza przepływowe ogrzewanie CWU. Ja myślałem zamiast miedzi dać karbowaną nierdzewkę - ma dużo większą powierzchnię wymiany, dodatkowo przepływ przez taką rurę jest mocno "turbulentny" co sprzyja odbieraniu ciepła.

 

pozdrawiam,

Piotrek

 

PS: ten zbiornik napełniony jest "pod korek"? Może dało by się jakoś pstryknąć zdjęcie wnętrza?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
  • 7 miesięcy temu...
  • 5 miesięcy temu...

kolega robi to jako bufor do CO wystarczy włożyć jeszcze jedną wężownicę do CO i wszystko jest OK oczywiście zależy jaką moc chce się z tego pobierać.

Mam rozumieć że ta wężownica to także wrób własny? Też jestem przed budową własnego zbiornika akumulacyjnego z wężownicą do CWU, tyle że ja zdecydowałem się na blachę #4 i mam kłopot gdzie znaleźć gotową wężownicę? Może ktoś podesłał by przydatnego linka? :-]
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.