Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Prosze O Pomoc ... (krytyka Mile Widziana)


Cacyk

Rekomendowane odpowiedzi

mojeco.png

 

 

Witam i bardzo proszę o skomentowanie mojego schematu i pomóc poprawić go tak by to zadziałało schemat został zrealizowany z wiedzy jaką posiadłem po rozmowach z ludzmi którzy sami zakładali centralne :) na starcie chce zaznaczyć że kocioł i bojler znajdują się w piwnicy ...

a tu moja wymyślona legenda---

-----na dole kotła X oznacza pompe

-----A i B oznaczyłem rurki wychodzące z piwnicy do domu

-----Z w kółeczku oznacza drugą część centralnego , będą tam dodatkowe 3 kaloryfery na razie rurki planuję zaślepić z względu na brak funduszy ;)

-----V w kółeczku oznacza przejście przez ścianę do pokoju

-----to takie pasiaste oznaczyłem jako podłogę

 

 

heh patrząc na mój rysunek muszę skorygować dwa elementy :)

1 mianowicie powrót Z pójdzie oczywiście nad podłogą teraz jest pod (mój błąd)

 

 

2 sprawa zawór zamykający w bojlerze powinien być na wlocie aktualnie jest na wylocie :)

 

zbiornik wyrównawczy chce dać w pionie prosto do pieca ( z pieca jak nie powiedzieć na jedno wychodzi :) ) znajomi radzą dać drugi zbiornik wyrównawczy nad pierwszym kaloryferem i tu pytanie czy to ma jakiś sens ? zbiornik-zbiorniki oczywiście będą przy suficie

 

 

liczę na waszą pomoc :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałem podobny problem na strychu - wyloty 3ch pionów na strychu fachowiec połączył rurką wznośną 1/2" :) i dał pomiędzy nimi naczynie wzbiorcze z przelewem. Mogłem przestawić naczynie na pion 'odkotłowy' z rurkami 1", a resztę pozostawić j/w. Zamieniłem jednak pozostałe rurki wznośne na odpowietrzniki w pionach i zaizolowałem je starannie (naczynie także) ze względu na słabo ocieplony strych (tylko 5cm wełny między krokwiami). Obawiałem się po prostu zamarznięcia tych rurek przy ostrych mrozach!

Tyle Ci podpowiadam, a Ty spróbuj narysować schemat ideowy, mniej naturalistycznych kształtek+grzejników, a więcej pomysłów na wymuszanie posłuszeństwa dystrybucji ciepła z kotła ;)

I wtedy podyskutujemy - najpierw poczytaj sobie o instalacjach na forum!

PozdrA.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

haha.. :) wyróżniłem tak te kształtki z 1 powodu generalnie po to by wiedzieć ile ich kupić ot tak ;) masz rację Adamasz jakoś tak bajkowo mi to wyszło i mało widocznych szczegółów ,

wróce z pracy pobawię się z kartką A-4 (zeskanuję) i postaram się przelać na papier to co mam w głowie :) co do rozwiązania wybrałem metodę grawitacyjną będę robić wszędzie spadki rurki będą zgrzewane nazywają się pcv PP jak się nie mylę

 

kolejna sprawa która mnie nurtuję to czy wlot jak i wylot z bojlera mogą być podłączone jak najbliżej kotła ? (jednak logicznie myśląc woda może się nie dopchać do kotła ) :) przemyślałem ....pomyślałem .....i wymyśliłem by podłączyć bojler mniej więcej w pionie (lekki spadek) do instalacji wysokość mniej więcej 1,50 metra nad piecem

 

myśląc o takim rozwiązaniu muszę liczyć się z tym że wlot jak i wylot z pieca do wysokości około 0,5 metra nad bojlerem (troszkę nad podłogę w domu) dać rury calowe pózniej redukcja i wszystko w rurkach pcv pp 0,25 mm

 

 

i tu pytanie czy moje rozumowanie idzie w dobrym kierunku czy warto to przemyśleć jeszcze raz ..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...i wymyśliłem by podłączyć bojler mniej więcej w pionie (lekki spadek) do instalacji wysokość mniej więcej 1,50 metra nad piecem

 

myśląc o takim rozwiązaniu muszę liczyć się z tym że wlot jak i wylot z pieca do wysokości około 0,5 metra nad bojlerem (troszkę nad podłogę w domu) dać rury calowe pózniej redukcja i wszystko w rurkach pcv pp 0,25 mm

Staraj się panować nad swoim tekstem ;) - nie ma rurek pcv pp, chodzi o PP-R 25 (polipropylen random czyli nieusieciowany) o śr zew 25mm. Musisz jeszcze podawać ciśnienie nominalne PN20 (od tego zależy grubość ścianki - do CO stosuje się te najgrubsze)...

Na cal z pieca nie będziesz miał grawitacji :) - dopiero 1,5 cala to tak!

No i stal wokół kotła koniecznie (ew.miedź), PP dopiero dalej , najlepiej poza kotłownią...

PozdrA.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.