Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Szerogowiec 110m - Ekogroszek


look

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

 

Na wstępie - witam wszystkich. To mój pierwszy post na tym forum, acz przeczytałem już sporo. Piszę, bo muszę się zmierzyć z wyzwaniem - modernizacją ogrzewania.

 

Obekt:

- szeregowiec środkowy, ciepły, choć ściany nie są ocieplon

- dach płaski, dwie kondygnacje - razem 110m2 plus piwnica 70m2 (nieogrzewana)

- 5 pokoi, razem 9 grzejników

 

Zużycie wody:

Rodzina 2+2, w łazience planowana wanna 170 cm.

 

Aktualny piec:

W tej chwili zainstalowany jest piec typu "samoróbka" na węgiel z instalacją _grawitacyjną_ otwartą z naczyniem wzbiorczym w łazience na piętrze. Planowany remont łazienki. Trzy piony grzewcze w domu, brak termostatów na grzejnikach. Zbiornik cwu 140l, nowy. W ciągu zimy spalane są podobno 3-4 tony węgla przy domownikach lubiących ciepło.

 

Moja koncepcja:

- układ zamknięty z przeponowym naczyniem wzbiorczym

- piec na ekogroszek, nie wiem jeszcze jaki, być może Ling Duo B1 15kW z atestem do instacji zamkniętych (czy poza atestem są jakieś różnicy w stosunku do wersji "bez B1"?)

- naczynie cwu pozostaje to samo 140 litrów

- wymiana części grzejników na nowe, płytowe, instalacja zaworów i głowic termostatycznych na wszystkich (można?) grzejnikach

- wężownica schładzająca tuż za piecem, prawdopodobnie z bezpośrednim powrotem schłodzonej wody do pieca

- zawór czwór-drogowy do regulacji temperatury w grzejnikach i podwyższenia temperatury powrotu

- pompy cyrkulacyjne na obiegu cwu i co

- sterownik kotła regulujący pracą pieca (dmuchawa, podawanie), zaworem czwór-drogowym, prawdopodobnie w zależności od temperatury zewnętrznej, pompą cwu w zależności od temperatury w zbiorniku

- przepnowe naczynie wzbiorcze (jakiej pojemności dla starej instalacji? 80 litrów wystarczy?)

- zawory bezpieczeństwa (za kotłem lub wężownicą, przy naczyniu wzbiorczym, gdzie jeszcze?)

- zdecydowanie nie planuję wymiany rur w domu, będą więc przekroje jak dla instalacji grawitacyjnej

 

Wątpliwości:

- Czy to co wymyśliłem ma sens? W szczególności brak termostatu pokojowego (nie jestem w stanie wskazać pomieszczenia reprezentatywnego, tym bardziej, że chcę zainstalować termostaty na grzejnikach, być może programowalne)?

- Jaki piec wybrać? Czy atest do instalacji zamkniętej wart jest 1000zł?

- Co jeszcze ewentualnie zmodyfikować? Czy precyzyjne termostaty na grzejnikach mają sens przy dużej ilości wody w instalacji a co za tym idzie bezwładności i pewnie stratach energii?

- Jeszcze jeden problem - w kotłowni jest wentylacja kominowa (kotłownia nie jest skrajnym pomieszczeniem). Czy to wystarczy? Jeżeli nie, to jak zrealizować wentylacje nawiewną?

 

Z góry dziękuję za pomoc. Właście stoję przed decyzją - jaką drogą pójść.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.