Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Proszę O Pomoc Z Konfiguracją Pieca Co Z Podajnikiem


nextus

Rekomendowane odpowiedzi

Witam drodzy Forumowicze. Od tygodnia posiadam kocioł CO z podajnikiem Firmy Zębiec, 27 kw o ile sie nie myle, dom mam dość duży do ogrzania, teraz w lecie chodzi mi głównie o ciepłą wodę którą mam z 120 litrowego bojlera. Całym kotłem pompom dmuchawom i podajnikiem steruje sterownik TEMPSTER taki był juz zamontowany. Zakupilem zawód trójdrożny aby puszczać również na ciepłą wode ciepło z pieca. I tu mój problem w zasadzie nie wiem czy tu. Zawór tak jakby przepuszczał wodę lecz nie wiem jakim cudem, niektóre kaloryfery są letnie, ale problem w tym że nie umiem sobie poradzić z konfiguracją sterownika (chyba) mam ustawione 60 stopni i tak na sterowniku daje rozpalanie wkladam 4,5 drewienek rozpalam czekam aż będzie większy ogień i daje start. Na ekranie pisze praca dmuchawe słychać, dopiera węgiel i pali...Po osięgnięciu temperatury 60 stopni na piecu piec nie gaśnie, co równą minute dobiera węgla! W ustawieniach czas spoczynku to maksywamlnie 60 sekund :rolleyes: więc piec non stop trzyma temperature 61 stopni. Teraz spalanie. Za jeden tydzień korzystania z pieca poszło prawie 100 Kg ekowęgla, czy to jest normalne? Czy palenie w tym piecu będzie tak drogie? Pozdrawiam czekam na pomoc. Jeśli by coś było nie jasne proszę pisać, moge robić zdjęcia cokolwiek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czas podtrzymania powienien dać się nastwaić na większą wartość bo te 60 s to jakaś pomyłka.

Podtrzymanie to 30-40 min.U mnie 100kg dla CWU starcza na około miesiąc ( piec 25kW) i temperatura na piecu zmniejszona teraz na max 55C w zasobniku 140l utrzymywana jest 40C i to starcza w zupełności.

 

Poszukaj w instrukcji sterownika może jakieś ustawienia serwisowe pozwolą zwiększyć czas podtrzymania.Oczywiście w sezonie letnim na grzejniki nie może ci iść ciepło.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chodzi o grzanie grzejników to daj jakiś schemat albo fotki instalacji koło pieca to może coś pomożemy ale zdarza się że niektóre zawory 3-D trochę przepuszczają mimo niby pełnego zamknięcia- czasem jest to zaleta. Jeżeli chodzi natomiast o częste pobieranie węgla to podejrzewam że masz ustawioną zbyt krótką przerwę przedmuchu- w zależności od węgla 10-15 min. Czas przedmuchu ok. 5 sek. Jeśli na sterowniku masz ustawioną temp. 60 st. to po cyklu pracy może ona się podnieść nawet do 65-67 gdy piec jest słabo obciążony np. tylko bojlerem. Co do ustawień czasów podawania i przerwy podawania w czasie pracy to w zależności od węgla i obciążenia pieca proponowałbym od wartości 10/50 sek. przy pracy "LATO" do 15/40 sek. "w sezonie". U siebie ostatnio eksperymentuję z ustawieniami 25sek./ 8min. dla funkcji "LATO" ale zdarzało się że włączałem grzejniki no i cały czas grzeję w łazienkach oraz bojler( właściwie 1,5 bojlera) ok. 200l i zasobnik 150kg idzie już 15 dzień i myślę że do środy dociągnie ( 5 osób, dom 100m2, 8cm styro.).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuje koledzy za sugestie, przeczytałem calą instrukcję od mojego sterownika lecz niestety, nie mam tam po 1 trybu lato / zima po drugie mogę ustawić maxymalny czas podawania tylko 60 sekund więcej się już nie da i tak samo pisze w instrukcji. Moc dmuchania steruje się chyba automatycznie go gdy zmniejsze temperatuje dmuchawa troche słabiej dmucha. Mój sterownik to Tempster, Prosił bym o pomoc w konfiguracji właśnie tego sterownika. Popołudniu może zrobie zdjęcia i się podziele.

nie mam ustawień przerwy przedmuchu nawet w instrukcji :/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W tempsterze są jeszcze ustawienia serwisowe (wejście poprzez przytrzymanie klawisza czerwonego podczas włączania sterownika). Tylko radzę najpierw zapisać ustawienia a potem zmieniać. W zasadzie nie radzę zmieniać tego czego nie jesteśmy pewni.

Możesz spróbować zmniejszyć jednorazową dawkę paliwa - ilość podawania (lub coś podobnego w ust. serwisowych). Jeśli masz np. 7s to zmniejsz na 4s.

Wtedy będzie brał co 60 sekund ale O POŁOWĘ mniej paliwa. Jeśli potrafi utrzymać w ten sposób stałą temp. dla cwu to ok.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no więc tak. Włączam sterownik czywiście normalnie nie jakoś serwisowo i mam główny panel pisze wygaszanie gdy wcisnę akceptuj mam moje ustawienia takie:

1.Czas przerwy -tutaj jest max 60 s i mam tyle ustawione

2.Moc dmuchawy-mam dane 100%

3.Godzina to wiadomo

4.Program dobowy -nieaktywny

to tyle gdy przy głównym ekranie wcisnę rezygnuj wyskakuje jakby 6 punktów od 1-6 w punkcie pierwszym pisze np tak :

1.St.czas.korek. 00:00 -0 stopni celciusza

2.to samo i tak do 6.

 

Co do instalacji pieca jest zrobiony dobrze , nie mam jak zrobić zdjęć bo mam słabe oświetlenie w kotłowni . Zawród 3d troche przepuszcza na 3 grzejniki są letnie ale nie gorące. Temperatura na piecu ustawiona jest 60 stopni i przeważnie taka jest czasem 61.5 więcej nie widziałem żeby było. I oczywiście bardzo pożera dalej ekowęgiel. Podpowie ktoś jak to diabelstwo ustawić? Obecnie chodzi mi tylko o ciepłą wode. Aha czy dobrze robie wygaszając piec na noc? bo zagrzeję wodę i wygaszam piec.(by było taniej z węglem)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

gdy włączam piec z wciśniętym czerwonym guzikiem faktycznie jest więcej opcji w ustawieniach a poustawiane mam tak

5.Czas podawania =7s

6.Czas przerwy nadzoru =10 min

7.Zakres regulacji=4 stopnie celciusza

8.Temperatura załancz. Popmy=30 stopni celciusza

9.Min. obroty dmuchawy =18%

10.Max obroty dmuchawy =38%

 

Proszę o pomoc z góry dziękuje

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No widzisz, te 7s możesz zmienić na 4s i zobaczyć co sie stanie.

Jak będzie w miare ok (dobrze się pali i osiąga żądaną temperaturę - pewnie wolniej niż wcześniej), to potem jeszcze w menu podstawowym możesz moc dmuchawy zmienić ze 100% na 70%.

To może polepszyć wynik.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

aha i tylko tyle? Mam pytanie bo ja mam osobno dokupowany Bojler po nagrzaniu i uzyskaniu dobrej temperatury wody piec pracuje dalej? Bo szwagierka ma tak że nagrzeje i piec mniej pali dopiero jak ubierzę troche wody to znów pracuje i podgrzewa. Oraz interesuje mnie czas nagrzania takiego 120 litrowego boilera podobno u niej 140 litrów nagrzewa niecałe 30 minut u mnie koło 1.5 - 2 godzin 120 litrów tylko ona ma piec arkusa chyba jakiś lepszy za 14 tysięcy. Popróbuję jakbyście mieli jakieś sugestie. A co odnośnie wygaszania pieca na noc dobrzę robie? Może przez to tyle węgla zjada?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie ma co kombinować za dużo, bo się nie połapiesz :rolleyes:

To nie takie małe zmiany - istotne obniżenie mocy Twojego kotła (niekoniecznie efekt może być od razu dobry, bo tak na pałę ciężko trafić).

Zauważ też, że masz dość duży kocioł (pewnie ze 100l co najmniej) więc jak go rozpalasz, to podgrzwasz od zera i jego i zbiornik c.w.u. czyli 250l

Jesli chodzi o zużycie paliwa to zrób po prostu test - nie wygaszaj 1 dzień a potem wygaś i porównaj zużycie dobowe opału (dla tego samego okresu i zużycia wody)

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zmieniłem czas podawania na 5s i moc dmuchawy na 80% zobaczymy jaki efekt. Mówisz że od razu grzeje bojler i cwu? Mam zawór trójrogowy ale chyba troche przepuszcza na 3 grzejniki to może też dlatego. narazie rozpala się ładnie mam ustawione 60 stopni jak dojdzie do takiej temperatury i będzie trzymać dobrze to kombinować coś jeszcze? spróbować jeszcze zmniejszyć czas podawania i moc dmuchawy? Co o tym sądzisz. Jedyne co mnie gryzie to ten czas 60 sekund że co minute musi ładować węgiel u mojej szwarierki jest co 15 minut tylko troche większą ilość ale też daje u niej rady spokojnie. Masz jakiś ciekawy sposób na mierzenie węgla niż tylko na oko? Jakoś zaznaczyć? Pozdrawiam i dzięki oczywiście

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

podkręciłem moc dmuchawy narazie na 90% ponieważ temperatura 48 stopni stała w miejscu spadało do 47.5 i znów 48 i jakoś nie chciało iść w góre. Wiem że mam troche słaby węgiel (mało ciepła daje czyli mało kaloryczny chyba i dotego smoli bardzo )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Można zmierzyć np. tak:

1. Podstawowa miara - wiaderko zawsze tak samo zapełnione.

2. Ustalasz w zasobniku pewnien poziom "0" (najlepiej blisko dna gdzie jest wąsko)

3. W momencie osiągnięcia poziomu "0" wsypujesz do zasobnika tyle miarek (wiader), żeby było mniej więcej na 24h (można dosypywać w międzyczasie najlepiej pełnymi miarkami)

4. Po ok. 24 h obserwujesz aż dojdzie do poziomu "0"

5. Notujesz ile miarek poszło w tym czasie (może być np. 26h lub 23h lub 27h)

6. Dzielisz ilość miarek przez ilość godzin i wychodzi Ci ile miarek poszło na godzinę.

7. Jak zważysz miarke to wynik z p. 6 pomnóż przez ilość kg w jednej miarce i wyjdzie ZUŻYCIE w kg/h

 

Im dłuższy okres mierzysz w podobnych warunkach (np. tylko c.w.u.) tym dokładniejszy wynik. Czyli jak bedziesz dosypywał i mierzył nie 24h a 100h to będzie dokładniej.

 

W ten sposób ze 2 dni bez gaszenia a potem ze 2 dni z gaszeniem.

Porównasz wyniki - jak wyjdzie podobnie to nie ma sensu wygaszać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

podkręciłem moc dmuchawy narazie na 90% ponieważ temperatura 48 stopni stała w miejscu spadało do 47.5 i znów 48 i jakoś nie chciało iść w góre. Wiem że mam troche słaby węgiel (mało ciepła daje czyli mało kaloryczny chyba i dotego smoli bardzo )

 

Jak smoli to może być za mało powietrza (dmuchawa więcej).

Ogień ma być jasno-żółty a nie czerwonawy. Z komina dymu ma być bardzo mało albo nic.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zmieniłem czas podawania na 5s i moc dmuchawy na 80% zobaczymy jaki efekt. Mówisz że od razu grzeje bojler i cwu?

 

Miałem na mysli, że jak rozpalasz, to najpierw nagrzewasz piec a polem bojler - czyli 2 razy tyle wody.

 

Ten zawór trójdrogowy to masz na zasilaniu (wyjściu z pieca) czy powrocie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

na zasilaniu, Zrobię tak że nagrzeje go do 60 stopni poczym skręce ustawienia na 5s i dmuchawa 70% może być tak? dymu jako tako z komina nie ma nic co mnie cieszy węgiel pali się ładnie ale daje mało ciepla podobno jest mało kaloryczny ten co kupiłem naszczęście mam go tylko 1 worek jeszcze później kupie lepszy. Jeśli macie jeszcze jakieś porady to bardzo chętnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mam jeszcze jedno pytanie, Czy gdy włącze piec w trybie serwis to moge na nim pracować? tz palić. czy musze zmienić ustawienia wyłaczyć i palić normalnie. Gdy ustawie czas podawanie 6 s i dmuchawe na 90 to w miare idzie ale gdy dam 5s to jakoś się temperatura nie podnosi przy rozpalaniu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mam jeszcze jedno pytanie, Czy gdy włącze piec w trybie serwis to moge na nim pracować? tz palić. czy musze zmienić ustawienia wyłaczyć i palić normalnie.

 

Wystarczy zatwierdzić.

 

Widzę, że troche sie połapałeś w tym wszystkim.

To teraz napisze już dokładniej.

Po pierwsze - najważniejsze jest takie ustawienie, żeby sie paliło odpowiednim płomieniem (dość długi, nie za ostry, jasnożółty ale nie biały i BEZ DYMU z komina). To można ustawić ilością powietrza (nie zmieniając ustawionego wcześniej czasu podawania - jak doszedłeś, że 6 jest ok, to tak go zostaw).

 

Palenie w lecie.

Twój kocioł ma działać tak, że po dojściu do zadanej temperatury PRZESTAJE podawać paliwo przez czas ustawiony w parametrze serwisowym "czas przerwy nadzoru" - u Ciebie 10 min.

Jeśli w tym czasie temp. nie spadła poniżej zadanej, to kocioł TYLKO RAZ poda paliwo i trochę powietrza i dalej czeka.

Czyli nie pobiera przez cały czas paliwa co 60s jak pisałeś wcześniej.

W ten sposób nie powinien Cię puścić z torbami :rolleyes:

 

Jeśli cos nie tak to pisz.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.