Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Trochę Obliczeń I Kalkulacji


Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano

Teraz będzie trochę arytmetyki:

Moje przemyślenia po miesiącu palenia owsem (Ling Duo 25 KW, dom 200m2+cwu, odległość piec - pierwszy grzejnik 30m) poszły w kierunku stworzenia "modelu matematycznego" zjawiska takiego sposobu palenia. Efekty? Proszę:

Podajnik w ciągu sekundy pracy podaje na ruszt 0,00333 litra paliwa, czyli 2,5 g/s przy założeniu, że m3 owsa ma średnią wagę 750 kg .

Przy moich ustawieniach 5 - podawanie (D1), 16 - postój (D2) daje to 14,28 sekund pracy podajnika na minutę. Zastosowałem wzór: 60/(D1+D2)*D2

W/g mnie jest to podstawa kalkulacji wielkości zużycia paliwa (owsa). Uwzględnić trzeba postoje całego systemu po osiągnięciu temperatury maksymalnej ustawionej przez użytkownika. Dzisiaj przy temperaturze zewnętrznej -4'C, wilgotności powietrza 72% i bez wiatru zjawisko postoju następuje co około 40 minut, a sam postój trwa średnio 5 minut 20 sekund czyli 320 sekund. Z tego wynika, że układ pracuje (w cyklu 14,28 sekund na minutę ) nie 24 h, a tylko 20 h i 48 minut, co daje zużycie dobowe paliwa na poziomie 44,55 kg a więc 11,12 zł.

Wartość energetyczna owsa jest 1,62 raza mniejsza od dobrego węgla i wynosi 18,5 MJ/kg, czyli 5,124 kW/h.

E=140 kWh/m2/rok, to energetyczne zapotrzebowanie domu niezbyt energooszczędnego, więc na ogrzanie 1 m2 na sezon (140 kWh/5,124 kWh) potrzeba 27,3 kg owsa, co na mój dom (27,3 x 200 m2) daje 5464 kg owsa. A że kupiłem w okolicy owies po 250 zł/t, więc wydałem 1366 zł. Z powyższych wyliczeń wynika, że po sezonie grzewczym powinno mi owsa zostać w zapasie dość sporo. Pozdrawiam.

Opublikowano

Widzę, że liczyłeś to samo 2 metodami.

Wynika z tego, że jeżeli Twój owies ma rzeczywiście taką wartość opałową jak podałeś, to takich dni w roku powinno być 123 (i to by się zgadzało). Przy sprawności kotła 100%...

 

I tu rodzi się pytanie - czy ten współczynnik dla owsa jest dobry? A jeśli tak to dla jakiego owsa? Z tego co słyszałem to jest odmiana "energetyczna" oraz paszowa. Czy to prawda? Jakim palisz?

 

Pozdrawiam.

Opublikowano

Oczywiście nie uwzględniłem takich parametrów jak chociażby warunki mikroklimatyczne, sprawność kotła, czy odmianę owsa, bo dywagacje miały naszkicować kierunek rozważań. Nie potrafię odpowiedzieć, jaki gatunek owsa mi się trafił i o jakim współczynniku energetycznym. Biorąc pod uwagę, że kupiłem go od przypadkowego rolnika, to sądzę, że owies jest tradycyjny (konsumpcyjny lub paszowy). Dane zaczerpnąłem z ogólnodostępnych opracowań, gdzie nie było zaznaczone o jaki konkretnie chodzi. Pozdrawiam.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.