Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Blackstar 1016 A a Sterownik APC K SLIM DEFRO czyszczenie rusztu!


duble2

Rekomendowane odpowiedzi

Witam posiadam w/w Kocioł Blackstar ale sterownik mam zmieniony na APC K slim i przy średniej jakości pellecie pojawiają się spieki więc chce zaadaptować czyszczenie rusztu do tego palnika. Palnik posiada 2 dziury z tyłu 8mm z które przechodzą na wylot do palnika (jest to sytem z Blackstar gdzie ruszt czyści się sprężonym powietrzem)widac na zdjięciu.Chciałbym  wykorzystać siłownik liniowy Defro aby posuwał 2 pręty 6mm tak aby po prostu zrzuciły zgorzeline do popiołu a potem aby wróciły do pozycji poza palnik.Czy mój pomysł będzie dobry?

palnik.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pomysł niegłupi. Może kiedyś z nadmiaru czasu nad czymś takim pomyślę, ale na razie mam dobry pellet i wiatr z dmuchawy przy wygaszaniu wystarcza. Oryginalny sterownik ma opcję czyszczenia dmuchawą co nastawiony czas, ale przy spiekach nie da rady. Musiałbyś tak zrobić żeby po powrocie "zgarniacza"  nie zasłonił wylotu zapalarki i żeby nie został w środku ognia, bo długo nie pożyje.

Miałem też raz pellet słonecznikowy i musiałem kruszyć popiół za paleniskiem bo powstawał taki bardzo luźny pumex. Wiartr z dmuchawy go nie miał siły zdmuchnąć a następne porcje pelletu go nie spychały i piętrzył się aż do zapchania palnika. Dospawałem do ślimaka nakretkę, w nią wkręcona śruba z łańcuszkiem na końcu i dawało radę. Łańcuszek "żył" w płomieniu ca. tydzień.

Że zapytam, miałeś wersję sterownika 7 czy jeszcze 6.xx ? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Robiłem testy ze szpilką gwintowaną ręcznie i powiem że nie ma oporów po prostu spycha spiek w dodatku nie wygasza to paleniska jak się to powoli robi. Siłownik ma posów 100mm w 180s więc w miare wolno.Ale wszystko pzredemną na razie brak czasu.Muszę jeszcze zamówić pręty z nierdzewki i drut do migomata bo argon juz mam.Sterownik to był 7 ale wcurwiał mnie.Ten z Defro okazyjnie kupiłem i jestem z  niego zadowolony wraz z modułem internetowym mogę wszystkim sterować przez internet.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze jedno. Z racji tego, że nie ma z kim o Blackstarze pogadać. 

Jaką masz temperaturę spalin (o ile mierzysz), i czy używasz tych zawirowywaczy?  U mnie temperatura spalin bez nich jest około 10 stopni wyższa niż na kotle. Mam ustawione 65*. Z zawirowywaczami miałem ledwie, ledwie tyle co na kotle, przeważnie mniej. Wyjąłem je więc, bo skraplało się z komina. Nie wiem skąd u niektórych (inne kotły) 100-120 na czopuchu...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja wyjołem tylko jedną sekcję temperatura spalin max 80 stopni no skrapla się ale ja zrobiłem wkład z nierdzewki i na końcu mam odstojnik na skropliny. Masz bufor czy grzejesz bezpośrednio?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie, no wkład mam-nierdzewka. Grzeję bezpośrednio tzn. zaw4D, grzejniki + podłoga łazienka. Termostat pokojowy.  Nad "jakimś" buforem myślałem ale raczej porzuciłem pomysł. Koszty, miejsce, elastyczność rozpalania i modulacja... wystarczy tej wygody.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

stary dom nowy? jaki metraż? spalanie ile wychodzi?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dom "średnio" stary, wykończony w 2004, ale budowany od... 95😀 120mkw, bliźniak częściowo ocieplony. Na tamten sezon miałem 2tony pelletu+ 400kg słonecznika, na ten mam 2tony pelletu przygotowane. A zużycie od 200 w październiku np. a w grudniu 350 kg. ALE, mam jeszcze zabytek w kotłowni, stare Camino i w takie mrozy jak dziś -17*odpalam by przehajcować drewnem. tak więc dodatkowo ze 4m3 na sezon jeszcze. Wiosna, lato, jesień solary na CWU.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To super wynik u mnie na razie remont trwa i pali się tylko by było 8 stopni w domu albo jak na weekend remontuje to na 15 stopni więc trudno powiedzieć jakie spalanie.Włąśnie dobrze miec takiego Śmieciucha jako dodatkowy kocioł.U mnie zaś jak mam więcej ścinek z drzewa to wyjmuje palnik zakładam zaślepke zakładam ruszt i pale w tym blackstarze w trybie ręcznym!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie korzystając z dotacji można sobie było zostawić zapasowy. Pewnie tylko już niedługo i na naszym terenie zakażą klasy 3 i w dół.

No Blackstar (na swoim sterowniku) ma opcję palenia ręcznego, ale ja testowałem inaczej. Wstawiałem wyspawany ruszt bez wyjmowania palnika, wrzucałem nieco kawałków drewna(raczej drobne) i dawałem normalny program. Kocioł schodził z modulacją do 10-15% i sobie dmuchał. Ale to tylko dla sprawdzenia co można w razie W zrobić awaryjnie. Wtedy i temperatura spalin szła na 100-120st. Nabyłeś Blackstara używany?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak z z Niemiec za 500 Euro okazje wychaczyłem:) jak kupowałem dom były tam tylko piece kaflowe więc nie miałem kotła zasypowego odrazu wleciał ten blackstar. ale za to wszędzie zrobiłem podłogówke.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1.jpg

2.jpg

Właśnie doszły mi wszystkie graty i wziołem się za system do czyszczenia rusztu.2 pręty ze stali nierdzewnej fi 6mm do tego blacha nierdzewna zrobiona tak aby pasowała na orginalne gwinty od wentylatora ,siłownik liniowy belimo i wyszło takie coś. właśnie jest w fazie testów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Od wczoraj testuje system czyszczenia i jestem pod wrażeniem wszystko ładnie działa pręty się nawet nie nagrzewają.w popielniku wylądowała zgorzelina a piec się nawet nie wygasił,także polecam.zostało mi tylko ogarnąć przewody i zrobić nową obudowę;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja miałem wizję jakiegoś "zgarniaka", ale jak pisałem wyżej, musiałby być taki, żeby nie zasłonić wylotu zapalarki no i żeby nie był w ogniu. Inaczej degradacja byłaby szybka.

Skoro działa, ogarnąć estetycznie i voila.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgarniak wygaszał by kocioł bo wywalił by cały pellet z rusztu.Pręty zgarniają twardą zgorzelinę poza palnik,siłownik działa powoli ok 3minuty 100mm co powoduje że nowy pelet zdąży się zapalić i kocioł dalej pracuje.pręty się minimalnie chowają w tych dziurach obok zapalarki i nie są narażone na wysoką temperature sprawdzałem są zimne podczas palenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.