Skocz do zawartości
IGNOROWANY

80 stopni na piecu , spada do 40 i w kółko


Bedziul12

Rekomendowane odpowiedzi

Jak w temacie .

Mam piec Defro 20Kw uni Sterownik k1pv2.

Pracuje w PiD

Min podawanie - 1s

Max podawanie - 5s

Czas.Min.pod - 40s

Czas.Max.pod - 65s

Min.Went.Rob. - 12

Max.Went.Rob - 25

Min. Obroty - 600

Max.Obroty -1600

Piec gdy osiągnie zadane 60 Stopni  przełącza wentylator na 1% mocy i tak sobie tli az piec osiągnie 75-80stopni.

Między czasie przechodzi w tryb nadzoru :

Czas podawania - 5s

Przerwa podawania - 5min

Wentylator - 35 bieg

Nastepnie piec nie robi nic i czeka az temperatura spadnie do 39-50 stopni i tak w kółko . 

Jakieś rady ? 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 godzin temu, Snurq napisał(a):

Zacznijmy od tego dlaczego kocioł tak bardzo się przegrzewa, pompa CO wyłączana jest z regulatora pokojowego?

Tak. Na regulatorze mam ustawione 22dzien  , 20 noc . 

W dniu 29.11.2023 o 07:44, Bedziul12 napisał(a):

 

Nastepnie piec nie robi nic i czeka az temperatura spadnie do 39-50 stopni i tak w kółko . 

Jakieś rady ? 

 

Mała poprawka . Gdy piec ma te 75 stopni to wyłącza wentylator i czeka . Gdy na piecu wybije 63 stopnie to przechodzi w tryb pracy . Mimo pracy temperatura spada do 45+ i w kółko 

Zauważyłem , że mam 200 temperature spalin , bawiłem się wentylatorem żeby tak dużo w komin nie szło ale po dzisiejszej nocy zastałem komunikat  "blokada podajnika " i musiałem rozpalać piec . Zauważyłem też gdy piec przekroczy te 80 stopni to właśnie jakieś błędy wywala . 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokladasz w nadzorze i dlatego rośnie. Zmień podawanie nadzór 1 s co 5 min. A jeżeli będzie rosła zbyt dużo wydłużaj ten czas i tyle. Temperatura spada do 45 st bo stojąc długi czas woda w instalacji się wychładza, a kiedy ruszą pompy wody gorącej na górze kotła jest zbyt mało i napływa zimna i taki efekt.

Tutaj dodatkowo przydało by ci się zamontować RCK regulator ciągu kominowego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 30.11.2023 o 11:15, 1mps napisał(a):

Dokladasz w nadzorze i dlatego rośnie. Zmień podawanie nadzór 1 s co 5 min. A jeżeli będzie rosła zbyt dużo wydłużaj ten czas i tyle. Temperatura spada do 45 st bo stojąc długi czas woda w instalacji się wychładza, a kiedy ruszą pompy wody gorącej na górze kotła jest zbyt mało i napływa zimna i taki efekt.

Tutaj dodatkowo przydało by ci się zamontować RCK regulator ciągu kominowego.

Od czasu wstawienia posta kilka zmian zrobiłem. Między innymi własnie zrobiłem tak jak piszesz z tym nadzorem. Mimo że podaje i dmucha to temperatura i tak spada , jak już na palenisku uzbiera się kupka z żarem to temperatura zaczyna rosnąc aż za wysoko .

 

Edytowane przez Ryszard
Proszę nie cytować ostatniego postu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Acha i jeszcze jedno tutaj tak wysoka temperatura rośnie ci tylko na górze kotła tam gdzie termometr. Dół zimny, więc podejrzewam że nie ma pompy na powrocie i w czasie nadzoru ta woda w kotle nie jest w ogóle mieszana stąd takie efekty.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najpierw pokaż instalację albo narysuj schemat podłączenia w kotłowni . Wtedy będzie wszystko jasne, a tak to puki co będziesz otrzymywał dziesiątki rad i żadna nie spełni twoich oczekiwań.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 30.11.2023 o 11:31, 1mps napisał(a):

Najpierw pokaż instalację albo narysuj schemat podłączenia w kotłowni . Wtedy będzie wszystko jasne, a tak to puki co będziesz otrzymywał dziesiątki rad i żadna nie spełni twoich oczekiwań.

 

IMG_20231130_112809.jpg

IMG_20231130_112758.jpg

IMG_20231130_112743.jpg

IMG_20231130_112730.jpg

IMG_20231130_112718.jpg

IMG_20231130_112706.jpg

Osobiście jestem w tym zielony, czytelne zdjęcia ? Akurat mnie nie ma i żona robiła . Za ok godzinkę będę to zrobię inne jak trzeba 

Edytowane przez Ryszard
Proszę nie cytować ostatniego postu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystko jasne. Jak na zawór 3 drogowy to temperatura powrotu ok, ale to tylko dlatego że teraz pracuje, a jaka jest kiedy stoi w nadzorze ? Podejrzewam że grzejniki na full bez termostatów. Ale jak widać 1 pompa i kiedy termostat pokojowy ja wyłączy wszystko stoi i jest tak jak pisałem wcześniej. Żeby tyle nie podawał w końcowej fazie wydłuż mu max czas podawania o 10 s. Spaliny za wysokie i to o wiele. W sterowniku masz tam korekty wentylatora więc tym steruj. Nie wiem czy też nie posiadasz w tym sterowniku zmniejszenie mocy kotła.

Co byś nie robił praca z wyłączeniem pompy c.o. przez termostat nie dla tej instalacji. Wymiana zaworu 3 drogowego na 4 drogowy i pompa na  jego powrocie lub jakieś cuda wianki z b-pasem z pompa. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety w tym sterowniku nie mam opcji Moc Kotła . Znaczy mam ale tam jest opcja wyboru 14kw ret , 20kw ret , 20kw uni .. itd. 

Ok zmienię max podawanie .

Jeśli chodzi o sterowanie wentylatorem to zgłupiałem bo próbowałem to robić .

Zmniejszę obroty to węgla nie dopala , zmniejsze podawanie to są spieki i traci temperaturę . 

PS : Czemu przez okres 3 miesięcy wszystko było ok a teraz nagle się zepsuło ? Temperatura za oknem robi swoje ? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie max podawanie a przerwę. A temperaturą za oknem masz rację, robi swoje. Co do powietrza to powinieneś mieć korektę dolna lub górną lub współczynnik wentylatora. Powinien też być współczynnik podawania. Zapoznaj się dobrze z tym sterownikiem, przejrzyj jego wszystkie funkcje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak tak , to przerwę podawania miałem na mysli . Jesli chodzi o sterownik to chyba w każdej dostępnej opcji już byłem . Gorzej ze zrozumieniem tego . Mógłbyś mi na szybko wytłumaczyć co robi korekta wentylatora ? Bo fakt jest opcja korekta wentylatora którą mam ustawioną fabrycznie na 0 . Mam też korektę podawania - podobnie . 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na - zmniejsza obroty lub dawkę

Na + zwiększa jw. 

Daj korektę powietrza na -3 i obserwuj czy obroty i temperatura spalin będą mniejsze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz przyjrzałem się uważniej i widzę że jednak masz zawór 4 d, to już połowa roboty, teraz wystarczy dołożyć pompę na powrót. Nie podoba mi się za to ustawienie siłownika zaworu, to nie powinno tak być . Teraz pytanie czy sam siłownik jest dobrze ustawiony w sterowniku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Koło 15 godziny zmieniłem ustawienia

-Max przerwa podawania +10s

-Temperatura zadana zaworu Co z 55 na 50  ( tak było kiedyś, zapomniałem, że zmieniałem ) przy tym temperatura powrotu 48 

Temperatura na piecu 52-65 

Ale są mega spieki więc teraz zmieniłem jeszcze korektę wentylatora -3 ( chociaż na logikę osłabiłem wentylator więc spieki będą jeszcze większe lub wręcz węgiel się będzie sypał , za godzinę idę z powrotem , zobaczę 🙂

Póki co jest jakby lepiej bo chociaż mi pieca nie przegrzewa . W funkcji PID tak samo piec powinien wchodzić w podtrzymanie prawda ? Co prawda wchodzi ale tylko na 10 minut więc na dobrą sprawę wentylator się nie wyłącza 

Tak pomyślałem teraz , może mi sam ciąg tak wychładza piec ? Nie mam czopucha żeby przytkać ciąg , może tu jest problem ? 

Edytowane przez Bedziul12
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W funkcji PID podtrzymanie to się nazywa nadzór. To że stoi w nadzorze tylko 10 minut to bardzo dobrze. Tak powinno być a 10 minut to wg mnie max czas. Zapobiega to wychładzania pieca i takim skokom temperatury jakie miałeś. Ten sterownik a pewnie  inne też,  po osiągnięciu temperatury zadanej przebija 5 st niejako dopalając nadwyżkę paliwa po czym wchodzi w nadzór. Teraz podaj jak teraz przedstawia się ten spalin. Możesz wrzucić zdjęcia ekranów, a i samego palnika w chwili kiedy pracuje. Jest jeszcze jedna opcja do poprawy ale to na koniec kiedy te spaliny będą nadal wysokie.

Kolego czy ty czytałeś w ogóle instrukcje obsługi sterownika. Regulator pokojowy pkt "d"Screenshot_2023-11-30-18-04-09-88_40deb401b9ffe8e1df2f1cc5ba480b12.thumb.jpg.306fbb0f9dfe0ccdb1055cd70b9b4e59.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Regulator mam ustawiony:

5.00-22.00dzień (22stopnie) 

22.00-5.00 noc (20stopni)

Chyba nie bardzo rozumiem co chcesz mi przez to powiedzieć 😅 

Dodaje nowe zdjęcia. I czekam na kolejne podpowiedzi bo już jest dużo dużo lepiej. 

Ps : spieki koksowe więc może korekta wentylatora +1 ?  Albo korekta podawania -1 ? 

 

IMG_20231130_182858.jpg

IMG_20231130_182912.jpg

IMG_20231130_182937.jpg

IMG_20231130_182941.jpg

IMG_20231130_182957.jpg

3 minuty temu, Bedziul12 napisał(a):

 

18:28 - 57 stopni kotła

 

18:41 - 53 stopnie  ,

wentylator 100%, 167stopni spalin i rosnie 

18:52 - 55 stopni 

176 spaliny

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To nie od nadmuchu masz taki materiał w popielniku. Przecież widać że ten węgiel to szajs z kamieniem. No widzę że jest lepiej tylko nie do końca wiem czym steruje ten sterownik pokojowy

1 czy obniża temperaturę na zaworze po dogrzaniu tzw pokojówka. Raczej nie bo nie widzę ikonki ma ekranie.                                       2 czy wyłącza pompę c.o.,jeżeli tak to dlatego wskazywałem ci opcję cyklu pompy c.o. przeczytaj chociaż i będziesz wiedział na czym to polega.

Dobra teraz zmiana w Pid praca ale tylko wentylator roboczy min max. Ustaw na początek 16 -27 i jak wejdzie na obroty sprawdź płomień i oczywiście spaliny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytałem chłopa co to zakładał, regulator steruje pompą Co

IMG_20231130_191335.jpg

11 minut temu, 1mps napisał(a):

z zmiana w Pid praca ale tylko wentylator roboczy min max. Ustaw na początek 16 -27 i jak wejdzie na obroty sprawdź płomień i oczywiście spaliny.

Pozwoliłem sobie w oczekiwaniu na odpowiedź korektę zmienić. Mam teraz -5 went i -3 podawanie. Cały czas pracuje Mam 61 stopni i 161 spalin. 

Zostawić czy zrobić tak jak było i bawić się max wentem? 

IMG_20231130_191809.jpg

IMG_20231130_192345.jpg

IMG_20231130_192353.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skoro tak popróbuj na razie tylko tymi na minus co 2, wentylator już zwolnił na 32% ale to związane z przekroczeniem zadanej. Zanim zmienisz poczekaj chwilę do ilu dobije i jak będą spaliny .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 30.11.2023 o 19:33, 1mps napisał(a):

Skoro tak popróbuj na razie tylko tymi na minus co 2, wentylator już zwolnił na 32% ale to związane z przekroczeniem zadanej. Zanim zmienisz poczekaj chwilę do ilu dobije i jak będą spaliny .

A w jaka temperaturę spalin celować +- ? 

Edytowane przez Ryszard
Proszę nie cytować ostatniego postu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie pamiętam dokładnie ale każda zmiana o jeden to zmniejszenie obrotów o 25 lub 50. Sprawdź czy masz opcję ekranu serwisowego lub producenta na powinny się wyświetlać wszystkie bieżące parametry pracy.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.