Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Ustawienie L-4 WIFI + buczenie w grzejniku


ForestRun91

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć 🙂
Parę dni temu skompletowałem i założyłem zestaw TECH'a oparty na listwie L-4 WIFI, regulatorach R8b, R8s. Siłowniki na 3 obiegi + 2 Tech G-X wifi do grzejników. Jeden grzejnik w ganku został z głowicą termostatyczną ręczną. Mam parę pytań...

1. Zauważyłem że piec często się włącza by dogrzać pomieszczenie. Wydaje mi się że lekki spadek temperatury i regulator daje sygnał. Nie mogę znaleźć jak tu ustawić, by włączał się np przy spadku temperatury o 1°?

2. Jakie sobie ustawić minimalne i maksymalne otwarcie siłowników w grzejnikach i tych przy podłogówce?

3. Piec Termet Ecocondens Gold 20kw zaczął mi też częściej pokazywać błąd L3 - czyli komunikat stanu pracy informujący o trzyminutowej przerwie w pracy palnika po uzyskaniu temperatury zadanej.
4. No i ostatnia sprawa 🙂 W ganku mam grzejnik który ma zwykłą głowicę termo, nagle zaczął dosłownie napierniczać jak z karabinu, wystarczy że lekko przekręcę głowicą i jest cisza... 

Dziękuję za porady i pomoc 🙂

Edytowane przez ForestRun91
bardziej czytelnie ;)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ad. 1 Kocioł się włącza w momencie jak w sterowniku zadziała styk beznapięciowy. Styk beznapięciowy włącza się w momencie jak sterownik włączy jeden z obiegów.

Ad. 2 Nie jestem pewien czy te siłowniki mają taką funkcjonalność. Jak czujnik odczyta że jest za zimno, to otwiera siłownikiem zawór. Trwa to około dwóch minut. Tak samo w drugą stronę.

Ad. 3 Zapewne ma bardzo krótki obieg. Po włączeniu kotła bardzo szybko wraca ciepła woda na powrocie. Obniż temperaturę na kotle, tak aby cały czas pracował, a przynajmniej jeden obieg tak ustaw, aby bardzo rzadko się zamykał. Można to wyregulować rotametrami.

Ad. 4 Obstawiam, że te stuki pojawiają się jak kocioł się wyłączy, lub odkręcisz CWU. Też tak miałem. Spowodowane to jest zmianą kierunku obiegu czynnika w instalacji spowodowane pompą OP. Rozwiązaniem jest odkręcenie na maxa i zmniejszenie temperatury na kotle.

PS. Jeżeli zmniejszenie temperatury na kotle nie wchodzi w rachubę, to ja osobiście kombinowałbym z kryzą, lub zaworem zwrotnym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję Ci za odpowiedź 🙂 Pytam dalej bo nie do końca rozumiem.
AD. 1 Chodziło mi o to, jak w tym TECH'u ustawić by kocioł włączał się np wtedy gdy temperatura na regulatorze pokojowym spadnie np o 1° 
AD. 2 Jest taka opcja w TECH'u L-4, ale to chyba musy być SIGMA włączona.

AD. 3 Bardzo możliwe, wcześniej wszystko chodziło, było tylko lekko poskręcane. Teraz włącza się tam gdzie jest chłodniej. Rotametry ustawiłem tak że na salon gdzie jest dłuższa nitka dałem 2l/m2, kuchnia jest krótsza, dałem 2.5l/m2, łazienka też 2.5l/m2. Na kotle mam cały czas ustawione 45° CO, 48° CWU.

AD. 4 Grzejnik bombarduje raczej gdy CO się wyłączy, przy CWU nie zauważyłem tego. Przy tym grzejniku wystarczy że lekko głowicą przekręcę i się uspokaja. Na razie raptem parę razy się tak stało. 
Masz na myśli odkręcenie pompy OP na max? Mam pompę WILO która wygląda jak ta tu <klik> Była w sumie na średnim biegu i na środkowym trybie pracy
Filmik nagrałem <klik>

Pozdrawiam 😉 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz źle wyregulowaną całą instalację. Przepływy ustaw na 1,5 l/m. W ten sposób woda będzie miała więcej czasu, aby oddać ciepło do wylewki. Temperatura na kotle wygląda na prawidłową, ale może da się ją obniżyć. Wtedy grzejniki byłyby cały czas zasilane. W sumie to nie wiem o jakie wyłączenie kotła chodzi. Jak masz grzejnik na głowicy termostatycznej, to kocioł nie powinien być wyłączany przez sterownik Tech.

Co do sterownika Tech, to on działa na zasadzie zero - jedynkowej. Można ustawić histerezę i czas opóźnienia, aby uniknąć takich sytuacji, że co parę sekund dostaje sygnał włącz, a za chwilę wyłącz.

21 minut temu, ForestRun91 napisał(a):

Grzejnik bombarduje raczej gdy CO się wyłączy

Czyli masz ten objaw co opisywałem. Kocioł się wyłącza, a wraz z nim pompa obiegowa kotła, która napędza wodę do grzejników. W ten sposób pompa obiegowa OP ciśnie wodę na zasilanie OP, a powrót z OP nie wraca przez zawór 3D do OP, tylko po najmniejszej linii oporu leci na powrót z grzejników. W ten sposób zmienia się kierunek przepływu w instalacji grzejnikowej i głowica zaczyna hałasować na grzejniku.

  • Przydało się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oki, jutro spróbuję dać na 1.5 l/m. Temperaturę mógłbym jeszcze obniżyć, ale na razie nie ruszam. 
Co do wyłączenia kotła, chodzi mi o to że, jak tu ustawić by piec się włączał dopiero gdy temperatura w pomieszczeniu spadnie o 1° a nie o 0.2 😛 W poprzednim regulatorze Tech ST-292 miałem coś takiego. 

Co do tego strzelania w grzejniku, może zasilanie z powrotem jest pomylone? Aczkolwiek wcześniej gdy chodziło "wszystko" to  nie miałem takich sytuacji...
Gdy wyłącza się kocioł to pompa OP też staje (o ile strefy OP są nagrzane), mam ją podłączoną do styku beznapięciowego w Techu L-4 Wifi. Sygnał włączania z kotła daje mi Mw-1, wyrwałem go tanio to nie kombinowałem z przekaźnikami o których niedawno pisaliśmy 🙂

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, ForestRun91 napisał(a):

Co do tego strzelania w grzejniku, może zasilanie z powrotem jest pomylone?

Nic nie jest pomylone. Już to tłumaczyłem z czego się to bierze i co trzeba zrobić.

9 godzin temu, ForestRun91 napisał(a):

Co do wyłączenia kotła, chodzi mi o to że, jak tu ustawić by piec się włączał dopiero gdy temperatura w pomieszczeniu spadnie o 1° a nie o 0.2

W ustawieniach każdej strefy powinno być coś takiego jak histereza. Z tego co pamiętam, to chyba do 10 stopni można ustawiać. Więc pole manewru jest bardzo szerokie. Nie zmienia to faktu, że przy grzejnikach sterowanych zaworem termostatycznym, kocioł nie powinien być wyłączany przez sterownik zewnętrzny, bo mogą pojawiać się sytuacja opisane przez Ciebie powyżej. Albo zamontuj na ten grzejnik głowicę elektroniczną, albo odłącz kocioł od sterownika. Masz przecież możliwość założenia na próbę innej głowicy z innego grzejnika. Zrób to i obserwuj czy objawy znikną.

  • Przydało się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, wacio1967 napisał(a):

Nic nie jest pomylone. Już to tłumaczyłem z czego się to bierze i co trzeba zrobić.

Rozumiem. Znów znajomy hydraulik mi mówi że może być odwrotnie. Mówi że pewnie jak były inne głowice na pozostałych grzejnikach, to były inne przepływy przez ten 😄Tyle że przez ponad 3 lata chodziło wszystko bez problemów. Ale jak tak patrzę, to raczej jest ok..

Zrobiłem jak pisałeś, przepływy na 1.5 l/m, bieg pompy OP na 3 poziom. Wyjący grzejnik odkręciłem na MAX.

Zauważyłem też że błąd L3 na piecu pojawia się wtedy gdy zaczyna chodzić podłogówka. Siłownik nie zdąży się otworzyć a tu już wodę pcha. Gdy otworzy się któryś siłownik to jest spokój..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pompę OP ustaw na zrównoważoną dla OP.

Na styku beznapięciowym ustaw dłuższy czas opóźnienie. Minimum daj 2 minuty. Błąd L-3 nie powinien się już pojawiać.

Edytowane przez wacio1967
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja bym włączył pozycję numer 7 na początek i obserwować różnicę temperatur na zasilaniu i powrocie. Tego nie da się zauważyć po kilku minutach. Przy OP najlepiej poczekać 24h. Można oczywiście wszystko policzyć, ale w tym niestety nie pomogę. Ja mam deltę 8.

image.png.391c3144077a8af848c083740c199568.png

image.png.6022b98ea4c78fd289f0d69d32665798.png

image.png.65d3ee531694062bdf8a27f4d8fb7afa.png

image.png.2c7185eb78c9fbdd486dd41e13c3ba0c.png

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprawdzę jak będę miał wolne. 
Miałem ustawioną pozycję 7, zmieniłem na pozycję 6. 
Sprawdzę na wolnym ile jest na zasilaniu u wyjściu, ale o ile pamiętam to było 10° różnicy, zasilanie to jakieś 35°

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.