Skocz do zawartości
IGNOROWANY

MPM BIO PELL 19 KW problem


kristofs

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Mam problem z kotłem mpm bio pell 19 palnik kipi.

Prawie 3 lata Palil super i gorsze pellety i lepsze najwyżej były spieki przy gorszym.

Problem zaczął się od incydentu cofnięcia dymu do zbiornika i zadymienia kotłowni.

Od tej pory co jakiś czas palnik zostaje zasypany pelletem i płomień spada.

Czasami pali godzinę czasem 2 i się to stanie. 

Gdy przeważam pellet muszę zawyżać dużo wagę pelletu(powodować mniejsze podawanie ) wtedy pali lepiej ale znowu nie może uzyskać temperatury

Komin drożny ,ciąg dobry,piec czysty 

Serwis palnika,czyszczenie i smarowanie bez rezultatu

Napowietrzenie kotłowni jest dodatkowe

W kontakcie z serwisantem kipi został podmieniony kondensator wentylatora 

Sprawdzony czujnik płomienia

I regulowane ustawienia.

Bez rezultatu 

 

Czy miał ktoś taki problem?

Może coś się stało z wentylatorem choć zwiększanie i zmniejszanie nawiewu nie pomaga. Jedyne co zauważyłem od tego incydentu wentylator głośniej pracuje. 

 

 

IMG_20231119_173134020.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skoro głośniej pracuje,kondensator jest sprawny w następnej kolejności sprawdził bym jego łożyskowanie. Zbyt duży luz może powodować głośna pracę a ponadto przegrzewać się i jak wentylator posiada zabezpieczenie termiczne , odcina prąd a ponieważ temperatura nie rośnie sterownik dokłada paliwa na a skutek już znamy. Równie dobrze mogło nastąpić uszkodzenie obwodów elektrycznych  silnika .Nie wiem tego na sto procent ale wydaje mi się to logiczne i na twoim miejscu bym to sprawdził. Najprościej było by podmienić wentylator. Kondensator jest do rozruchu silnika.

Edytowane przez 1mps
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok wentylator sprawdzałem ,tzn lekko się obraca i nie ma żadnych luzów. Wchodziło by w grę że podgrzało może łożyska i głośniej pracują ale czy to mogło by dać taki efekt? 

I to że przestaje pracować też wykluczam bo go słychać ciągle. Musiałbym miec taki na podmianę 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co to za pellet masz kolego ,czy aby nie dębowy?

Co było przyczyną zadymienia ?

Podajnik złapał temperaturę ,nastąpił alarm?

Rurę paleniska wyciągnął ten serwisant ?

czujnik foto wytarł dobrze ,jak był dym to mogła się osmolić.

Rura spiro jest cała nie ma gdzieś pęknięcia ?

Tą tarczkę ochronną wewnątrz palnika tam gdzie jest okienko co fotodioda kuka na płomień trzeba sprawdzić oczyścić ona mogła również obrosnąć nagarem .

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Palnik był cały rozebrany czyszczony i smarowany- nie pomogło

Pellet mam sosnowy i świerkowy 

Sosnowy z certyfikatem jest lepszy świerkowy gorszy ma nizszy polomien

Zaczęło się tak że jednym momencie cofnął dym do zbiornika i zadymiło całą kotłownie żaden alarm się nie włączył udało mi się w porę zobaczyć i rury nie zdarzyło przypalic. 

Od tej pory co jakiś czas pojawia się dym w zasobniku powodem chyba zasypany palnik pelletem.

 

W tej chwili żeby jakoś palił muszę np po przewazeniu pelletu i wartości 1500gram wpisywać 2000 2100gram żeby nie zasypywalo i tak cofnie raz zawsze dym muszę uderzyc drzwiczkami i część wywali pelletu i znowu pali. Problem ze na takich wartościach piec nie może uzyskać więcej jak 50stopni.

Ten czujnik fotokomórka czy jakoś był sprawdzany nawet mnie  nauczył jak sprawdzic multimetrem i jest ok 

Wentylator pracuje i zwiększa moc jak mu dodaje na sterowniku niby 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czopuch czyściłeś? 

Podaj może nastawy pracy palnika ,takie przesadne zawyżanie wydajności podajnika do niczego dobrego nie prowadzi .

Masz tam pełno niedopalonego pelletu , mocy niema to i pelletu więcej idzie tak być nie powinno.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Witam z w tej chwili miałem  serwisanta  kipi, rozebrał cały palnik czyścił  (był w miarę ok nic nie było zatkane)  wymienił jeden kondensator (podobno profilaktycznie) Po tym piec pali już 7 dni dobrze. Trudno mi powiedzieć co było przyczyną bo mi tak naprawdę nie był w stanie powiedzieć lub nie chciał. Więc narazie testuje. Komin i czopuch i piec pilnuje zawsze .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.