Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Szumiące pompy obiegowe


KrzysztofOwoc

Rekomendowane odpowiedzi

Dzień dobry,

Zastanawia mnie szum dochodzący z instalacji, z pomp obiegowych (zmniejsza się też wtedy ich moc, wyświetlana na obudowie). Z tego co zaobserwowałem występuje on tylko gdy grzana jest CWU. Wtedy zawór trójdrożny jest przestawiany z bufora CO na bojler CWU. Pompy pozostają nadal podłączone do bufora CO, więc przepływ wody powinien odbywać się normalnie - tylko bufor nie jest dogrzewany. Głośniejsza praca ustaje, gdy zawór wraca znowu do pozycji grzania bufora CO. Pompy są ustawione na bieg "najniższa charakterystyka przy regulacji stałej ciśnienia (CP1)". Dokumentacja: https://malec-pompy.pl/wp-content/uploads/2022/03/INSTRUKCJA_EPO_Malec-Pompy.pdf

Czy to jest objaw który powinien niepokoić czy normalna praca? Jakie mogą być przyczyny?

Uproszczony schemat układu:

DiagramKotlowni.png.6809b4a35d6fc42e0e1131b329eb89ad.png

 

Film z głośną pracą: 

 

I z normalną pracą: 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprawdź jakie jest zachowanie tych pomp kiedy pracuje tylko 1, tą drugą chwilowo odłącz.

Ponadto jakie są zaw 3-D przed tymi pompami?

One są jakoś sterowane czy tylko ręczne nastawy?

Możliwe, że to wina tych zaw 3-D, ale to trzeba wyjaśnić np przez pełne otwarcie zaworu 3-D przed pompą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, sambor napisał(a):

Sprawdź jakie jest zachowanie tych pomp kiedy pracuje tylko 1, tą drugą chwilowo odłącz.

Próbowałem zmieniać biegi np. lewa pompa na I, prawa na III - wtedy zwiększa się moc (przepływ) na pompie (w stosunku do III biegu na obu)

7 minut temu, sambor napisał(a):

Ponadto jakie są zaw 3-D przed tymi pompami?

Afrizo ATM 361, zawór trójdrożny termostatyczny

7 minut temu, sambor napisał(a):

One są jakoś sterowane czy tylko ręczne nastawy?

Możliwe, że to wina tych zaw 3-D, ale to trzeba wyjaśnić np przez pełne otwarcie zaworu 3-D przed pompą

Ręcznie, są na stałe rozkręcone na max (im dłużej się nad nimi zastanawiam, tym bardziej jestem przekonany że to błąd w komunikacji z hydraulikiem, ale to osobny temat)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Mam po 6 pętli na rozdzielacz.

Dwa rozdzielacze, po jednej pompie obiegowej do każdego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie znam dokładanych wartości, ale podłoga ma ok 60 mkw, jest 6 w miarę równych pętli, po 10 mkw na pętlę (rozłożona co jakieś 15 cm). Czyli zgrubnie szacując dłuższa pętla może mieć ok 100m

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Między rozdzielaczami a pompami są rury z tworzywa, średnica zewnętrza 26 mm, wewnętrzna chyba 20.

Jeśli to tłumienie, to czemu objawia się tylko podczas grzania cwu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.