Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Przegrzane mieszkanie - Buderus GB122i – 24KH, RC310 pogodówka


seanka

Rekomendowane odpowiedzi

Bardzo przepraszam za brak fachowych określeń i za to, że czasami zrobię jakiś błąd rzeczowy.

Oto moja sytuacja.

- Kocioł kondensacyjny Buderus GB122i – 24KH, sterownik Buderus Logamatic RC310 z czujnikiem pogodowym

- mieszkanie 90m2 w kamienicy – wysokie sufity około 3.2 metra, ale generalnie ciepłe, ściany częściowo ocieplone

- w całym mieszkaniu jest 6 pomieszczeń i 5 grzejników (w przedpokoju, gdzie umieszczony jest sterownik, grzejnika nie ma)

- wszystkie drzwi do wszystkich pomieszczeń (łącznie z łazienką i kuchnią) są ZAWSZE otwarte

- grzejniki są częściowo pozasłaniane i żaden nie posiada głowicy

Moim problemem jest to, że w mieszkaniu jest za gorąco – chciałabym, żeby temperatura w nocy była mniej więcej na poziomie 18.5 – 19 stopni a w dzień nie przekraczała 21 stopni. Obecnie na sterowniku pokazuje się temperatura 22 stopnie, piec cały czas chodzi, grzejniki non stop grzeją.

Z tego co wyczytałam na forum i z mojego nikłego rozumienia tematu wychodzi mi, że powinnam pokombinować z krzywą grzewczą, ale zadanie zrozumienia pieca kondensacyjnego mnie nieco przerasta.  Wcześniej miałam piec działający zero-jedynkowo – jak się nagrzał do temperatury, która była ustawiona na sterowniku, to się wyłączał, jak temperatura spadła, to się włączał 😊

Bardzo proszę o pomysły, jak (mniej więcej) mogłabym ustawić krzywą grzewczą dla takich warunków. Od czego powinnam zacząć i jakimi parametrami eksperymentować? Mając jakieś dane od użytkowników forum będę mogła je w miarę dostosować metodą prób i błędów do własnej sytuacji.

Z góry dziękuję za pomoc!

Edytowane przez Ryszard
Dodano prefiks
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O krzywej grzewczej można poczytać w instrukcji montażu RC310.

Skoro jest za ciepło to należy krzywą obniżyć. Jeżeli mamy coś doradzić to proszę podać obecne ustawienia dla obiegu grzewczego.

Żeby temperatura spadła w trybie obniżenia to najprościej ustawić to poprzez zmianę sposobu obniżenia na "próg temperatury pomieszczenia".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Można też wrócić do starej metody sterowania termostatem. Nie bedzie przegrzewać, niestety komfort bedzie troche gorszy, za to może być jakaś oszczędność w zużyciu gazu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzień dobry, 

Zapoznałam się z instrukcją i pokombinowałam trochę z ustawieniami - cel udało mi się osiągnąć. 

Zmieniłam następujące parametry:

Temperatura projektowa 60 (wcześniej 70)

Korekta temp pomieszczenia - 1K

Temperatura spadła do 21,tyle ile chciałam. Nie wiem niestety jak wygląda temperatura kiedy mnie nie ma w domu (na 18.5 stopnia jest ustawione od 8 do 19 i od północy do 6)

Ponizej wrzucam zdjęcia i tu pojawia się moje następne pytanie - czy zużycie gazu nie wydaje się zbyt duże? (to jest zużycie za poprzednie 24h,przed zmianą ustawień) 

16710485558335999454695415994671.jpg

16710485902535090924396182535649.jpg

16710486149894206743338113527461.jpg

1671048634339407207695795783968.jpg

16710486462178659850940150177439.jpg

16710486716346051893563633631974.jpg

Zmieniłam też właśnie przed chwilą sposób obniżenia na "próg temp. pomieszczenia" 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zużycie gazu nie sprawdza sie w kotle tylko na gazomierzu. Kociol pokazuje że masz około 60kWh czyli niecałe 6m3 gazu. Wydaje się zuzycie ok przy 22 stopniach wew. I przy ujemnych teraz na zew.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.