Skocz do zawartości
IGNOROWANY

PC z trybem SG-Ready


Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano

Coraz więcej mamy na ryku PC z etykietą SG Ready, podobnie jak i falowników PV

Etykieta SG Ready oznaczana jest na pompach ciepła, których regulacja umożliwia integrację pojedynczej pompy ciepła z inteligentną siecią energetyczną (ang. Smart Grid – SG).

Czy są na forum osoby, które korzystają z takiego układu współpracy - teoretycznie nowe Panasoniki i niektóre falowniki np Froniusa mają takie funkcje.

Potrzeba jeszcze współpracy z inteligentnym licznikiem energii el, których jeszcze u nas w kraju nie ma.

 

Opublikowano

Ja bym sobie tym głowy nie zawracał. Jeżeli pompę i falownik zintegrować z asystentem domowym to można taka automatyzacje ustawić lepiej niż to co oferuje SG Ready.

Poniżej opis funkcjonalności przekazany mi przez dystrybutora pomp Rotenso, Thermosilesia:

ad2. Smart Grid jest to tzw. inteligentna sieć. Z założenia dąży się do tego by urządzenia podłączone do inteligentnej sieci energetycznej niejako „widziały" siebie nawzajem i komunikowały się ze sobą. Musi być spełnienie warunku by wszystkie urządzenia miały możliwość połączenia do SG. W trybie SG pompa ciepła komunikuje się z inteligentną siecią i może otrzymywać informacje o 3 stanach pracy:
'
BLOKADA – stan ten wymusza zablokowanie pracy pompy ciepła (np. przez OSD - operatora systemu dystrybucji energii), co może występować w określonych porach dnia i maksymalnie np. przez 2 godziny – pompa ciepła zostaje zablokowana (nie pracuje) – tzw. „twardy czas blokady”.

NORMALNY – pompa ciepła normalnie pracuje, zgodnie z ustawionym przez użytkownika harmonogramem, ogrzewając dom lub ciepłą wodę użytkową (c.w.u.).

PODWYŻSZONY – w podwyższonym trybie pracy pompa ciepła załącza się, aby zmagazynować nadwyżki energii czy też dla maksymalnego wykorzystania tańszej taryfy energii elektrycznej.
Nawet jeśli w danej chwili nie potrzeba ciepła do centralnego ogrzewania i do c.w.u., pompa ciepła wyposażona w funkcję SG Ready może się załączyć żeby wykorzystać dostępny prąd z np. z fotowoltaiki – wykorzystuje go zamiast odprowadzać do sieci energetycznej. Pompa ciepła zasilana darmowym prądem słonecznym ogrzewa wodę w zbiorniku c.w.u. do 70°C.'

To sa naprawdę bardzo prostackie mechanizmy działające na zasadzie przekaźnik. Jest sygnał z falownika, grzej wodę do 70st C.
Panasonic ma to bardziej rozbudowane, bo daje możliwość sterowania mocą pompy, po dokupieniu dodatkowej płyty rozszerzeń. Gdzieś to rozkminialem, ale już nie pamiętam gdzie, na jakimś innym forum. Może wykopie.

Opublikowano

Aa to tutaj się nad tym sterowaniem Panasonica rozwodziliśmy.

https://r.tapatalk.com/shareLink/topic?url=https://forum.info-ogrzewanie.pl/topic/40063-monoblok-panasonic/&share_tid=40063&share_fid=110131&share_type=t&link_source=app

Natomiast samo Smart Grid, to bardziej zaspokaja potrzeby OSD i ma dawać mu sterowanie urządzeniami właścicieli, niż potrzeby samych posiadaczy.
Tak to przynajmniej opisywali tutaj.

https://www.muratorplus.pl/technika/elektroenergetyka/smart-grid-czym-jest-rozwoj-smart-gridd-w-polsce-aa-r5i2-VCUz-FhBu.html



Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.