Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Optima Komfort Plus Typ 20


corey8slipknot

Rekomendowane odpowiedzi

  • 1 miesiąc temu...
  • 3 tygodnie później...

optima komfort + to kociol też na miał , jezeli nie mamy zamiaru palic mialem to moim zdaniem szkoda przeplacac i wystarczy bez "+" a z nadmuchem na dole, z założenia nadmuch ma wydłużyć okres stałopalenia, a nie go zminiejszyc. Co do ustawień 45' na sterowniku to troche malo , trzeba pamietac ze to "tylko" piec weglowy a nie gazowy kondensat , zalecane 55' minimum na piecu. A moze poprostu masz duża powierzchnie do ogrzania i kocioł musi tyle "wziąsc" . Po za tym kto powiedzial ze 5,5h to nie jest maksymalny czas bez dokladania?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam optimę komfort plus 25kW. Sypie do pełna około 40 kg miału. Wentylator mam ustawiony na 4-5, przedmuch co 5 minut na 15 sek. Temp na piecu 54 stopnie. Tylko dołożony mam do tego zestawu sterownik pokojowy. Opału starcza mi na około 20 godzin. Do ogrzania powierzchnia 250 m. W domu temperatura od 22,25 do 23 stopni. W nocy 21. Generalnie z pieca jestem zadowolony ale gdybym miał teraz kupowac to chyba kupiłbym piec z podajnikiem. Mniej jest chodzenia przy takim piecu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

czyli 2kg miału na godzinę, wydaje się być OK, przy tak dużym metrażu, ja MAM LEDWO PONAD 100 M2 do ogrzania, PIEC OKP12, dmuchawa chodzi non stop, temperatura zadana 55. piec nie jest w stanie rozgrzać się do zadanej temp. na mój gust za dużo ciepła ucieka w komin, w szczególności gdy pali się od góry.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Na przyszły sezon kupuje grubszy wegiel bo miał to tylko pozorne oszczedzanie chyba że kupisz go po 300-400 zł . U mnie nie ma dużej różnicy pomiędzy grubym węglem a miałem. u mnie dmuchawa chodziła prawie non stop jak miałem piec podlasiaka 19 kW. Przerwa po między pracą a czuwaniem trwała 3 minuty albo i to nie. Pompa CO szybko wypchnęła wodę z pieca i musiał na nowo chodzic. W zeszłym roku sprzedałem podlasiaka i kupiłem defro z pojemnością wodna 74 ltr. I jest dużo lepiej.

U mnie komin jest troche ciepły ale tego chyba się nie da ominąc. spaliny nie mogą wylatywac zimne.

 

PP

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
  • 2 tygodnie później...
Witam mam piec jak w temacie ze sterownikiem ST-28. I mam pytanie jakie zastosowac ustawienie zeby ekonomicznie spalał wegla. Bo według mnie za duzo spala wegla 20kg wegla w 5,5 godziny przy temp zadanej 45 stopni. Prosze o porade ekspertów.

Witam mam optime komfort plus 20 pale miałem od góry już trzeci sezon. Ustawiam tem. 55-60 stopni moc dmuchawy 2 przedmuch 14 sek. co 3min.Ogrzewam 120m rozpalam ok godziny 17 temp zewnętrzna ok. -5,-10 stopni pali sie do ok. godz 9 rano wsypuje cztery wiadra miału czyli pełen piec 40 kg. dom nie ocieplony 1,5 pustaka tem. w domu 21-22 stopnie. jak ustawiam wieksza moc dmuchawy np. na 5 to duzo ciepla ucieka w komin piec nie zdąży odebrać ciepła.Jak robiłem wieksze przerwy przedmuchów np. co 6 min. to nastepowało wybuchows spałanie -strzelał w komin i to zdrowo myslałem nawet rzeby zrobić jakas klapkę w kominie nad piecem żeby jak strzeli to klapka odprowadzi cisnienie na zewnątrz a nie rozwali komina. Przy ustawieniu jak pisalem na poczatku nie strzela. Ciekawe rozwiązanie podsunął Stanisław 72 z wymianą sterownika st-81 na PID, jesli ktoś morze to niech napisze co to zmienia chodzi przecież o to żeby opału szło jak najmniej i jak taki sterownik samemu zmienic.Jeszcze wspomnę o rodzaju opału paliłem węglem kostką i orzechem nie idzie wcale go mniej no może troche zaleta taka,że jak dogasa rano to można dołożyć troche i dociągnie się do wieczora i nie strzela w komin. Zrobiłem to kiedyś z miałem dosypałem jak było pół pieca do pełna i zamknołem- dobrze ,że byłem na miejscu jak sie włączyła dmuchawa jak pie.... to tynk popekał na kominie myślałem ,że piec wybuchł. Nie radzę tego robić- wygasnie to zasypac i rozpalić od nowa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 10 miesięcy temu...

Witam mam optime komfort plus 20 pale miałem od góry już trzeci sezon. Ustawiam tem. 55-60 stopni moc dmuchawy 2 przedmuch 14 sek. co 3min.Ogrzewam 120m rozpalam ok godziny 17 temp zewnętrzna ok. -5,-10 stopni pali sie do ok. godz 9 rano wsypuje cztery wiadra miału czyli pełen piec 40 kg. dom nie ocieplony 1,5 pustaka tem. w domu 21-22 stopnie. jak ustawiam wieksza moc dmuchawy np. na 5 to duzo ciepla ucieka w komin piec nie zdąży odebrać ciepła.Jak robiłem wieksze przerwy przedmuchów np. co 6 min. to nastepowało wybuchows spałanie -strzelał w komin i to zdrowo myslałem nawet rzeby zrobić jakas klapkę w kominie nad piecem żeby jak strzeli to klapka odprowadzi cisnienie na zewnątrz a nie rozwali komina. Przy ustawieniu jak pisalem na poczatku nie strzela. Ciekawe rozwiązanie podsunął Stanisław 72 z wymianą sterownika st-81 na PID, jesli ktoś morze to niech napisze co to zmienia chodzi przecież o to żeby opału szło jak najmniej i jak taki sterownik samemu zmienic.Jeszcze wspomnę o rodzaju opału paliłem węglem kostką i orzechem nie idzie wcale go mniej no może troche zaleta taka,że jak dogasa rano to można dołożyć troche i dociągnie się do wieczora i nie strzela w komin. Zrobiłem to kiedyś z miałem dosypałem jak było pół pieca do pełna i zamknołem- dobrze ,że byłem na miejscu jak sie włączyła dmuchawa jak pie.... to tynk popekał na kominie myślałem ,że piec wybuchł. Nie radzę tego robić- wygasnie to zasypac i rozpalić od nowa.

witam,

posiadam kocioł optima komfort plus 20kw,pale miałem (od góry) nie moczonym (wilgotnośc napewno powyżej 20%, taki już był), wsypuje do niego 2 wiadra to jest około 30kg. (2/3 kotła) na to 3-4 kawałki drewna i trochę drobnego do rozpalenia i już się pali, ale po około 2 godzinach od rozpalenia kiedy dmuchawa się załącza i po paru sekundach następuje niewielkie "fuknięcie", takie zjawisko utrzymuje sie nie zawsze, ale jednak przez około 2 następnych godzin, po tych 4 godzinach palenia do końca już jest spokuj. Ustawienia sterownika (st-28) nam takie same jak kolega "jablko". I tak sobie pomyślałem, że może różni mnie a kolege "jablko" wysokość komina i zatym idzie ciąg kominowy. Mój komin jest z cegły, 10m. wysoki o wymiarach 14x25cm. i powiem Wam, że ciąg jest bardzo dobry, przepustnicę na czopuchu jest ustawiona na 1/4 zastawienia i zastanawiam się czy przestawić na 2/4 czyli na pół, może to pomoże w pozbyciu sie tych "odbić" kotłowych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Mam taki sam piec jak w temacie ze sterownikiem ST-28. Mam pytanie jak zwiększyć temperaturę załączania wentylatora? Ponieważ u mnie wentylator załącza się przy temperaturze 30 stopni i wyłącza trochę poniżej 30. A wolałbym żeby te wartości były większe ponieważ jak dokładam np późnym wieczorem węgiel przy temperaturze zadanej ok 55-60 stopni to rano temperatura na piecu jest w okolicach 30-35 stopni w piecu czarno a wentylator nadal dmucha i to do czasu gdy temperatura nie spadnie poniżej tych 30 stopni. Patrzyłem w instrukcji obsługi ale nie znalazłem nic co mi mogłoby pomóc. Jeżeli ktoś z was wie jak to zrobić albo jak rozwiązać ten problem to bardzo proszę o pomoc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam mam piec jak w temacie ze sterownikiem ST-28. I mam pytanie jakie zastosowac ustawienie zeby ekonomicznie spalał wegla. Bo według mnie za duzo spala wegla 20kg wegla w 5,5 godziny przy temp zadanej 45 stopni. Prosze o porade ekspertów.

Witam.

Napisz przede wszystkim w jaki sposób palisz w tym 20 Kw kociołku i jaką powierzchnie masz do ogrzania

Czyli cała technika palenia?

Nie jestem ekspertem ale może doradze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Mam taki sam piec jak w temacie ze sterownikiem ST-28. Mam pytanie jak zwiększyć temperaturę załączania wentylatora? Ponieważ u mnie wentylator załącza się przy temperaturze 30 stopni i wyłącza trochę poniżej 30. A wolałbym żeby te wartości były większe ponieważ jak dokładam np późnym wieczorem węgiel przy temperaturze zadanej ok 55-60 stopni to rano temperatura na piecu jest w okolicach 30-35 stopni w piecu czarno a wentylator nadal dmucha i to do czasu gdy temperatura nie spadnie poniżej tych 30 stopni. Patrzyłem w instrukcji obsługi ale nie znalazłem nic co mi mogłoby pomóc. Jeżeli ktoś z was wie jak to zrobić albo jak rozwiązać ten problem to bardzo proszę o pomoc.

Utawienie progu wentylatora musisz ustawić w "menu serwisowe", żeby tam wejść trzeba wyłączyć sterownik przyciskiem 0-1, następnie przycisnąć i ciągle trzymając przycisk "wyjście" włączyć sterownik przyciskiem 0-1 i ciągle trzymając przycisk "wyjście" czekamy aż pojawi się sygnał dzwiękowy i na sterowniku pojąwią się "ustawienia serwisowe", w tym momencie puszczamy przycisk "wyjście" i juz jesteś w "menu serwisowe", w pierwszej pozycji masz "próg wentylatora" naciskasz "opcje" przestawiasz na 40*C (powinno być dobrze), akceptujesz, wyłączsz sterownik 0-1, ponownie go włączasz i jest ok. PAMIĘTAJ jeżeli zmieniasz ustawienia w meni serwisowe możesz mieć problemy z gwarancją sterownika!!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.