Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Ogrzewanie gazowe +węglowe


rafal194

Rekomendowane odpowiedzi

Dzień dobry wszystkim.
Chciałem zmodernizować obecną kotłownie z zasilania węglowego na gazowe, z tym ze aby węglowe było jako drugie źródło ogrzewania.

Kocioł gazowy immergas  VICTRIX EXA 24 X 1 ERP  plus węglowy 20-27kw 

Znalazłem schemat tu na forum ktoś powiedział ze jest w miarę, lecz temat był zamknięty i nie mogłem się dołączyć. Lecz mam dylemat.

Zaznaczone kółkiem na dole schematu. Skoro zimna woda wraca obiegiem a w zaznaczonym miejscu kółko jest trójnik ,to jak woda trafi do kotła gazowego a nie wymiennika w czasie gdy on będzie grzał centralne kotłem gazowym.(Może się wydawać banalne ale jednak)

Czy można jakoś pogodzić ten układ aby zamiast zasobnika c.w.u z dwoma wężownicami ,zainstalować zasobnik z jedną a podłączyć dwa źródła zasilania. Na pewno nie będą grzały jednoczesne.?
Czy przy takim układzie jak na rysunku ze piec węglowy po linii jest 9 metrów od gazowego, czy mogę przy piecu zrobić wcinkę do instalacji z wymiennikiem płytkowym.


Jak wykonać instalację aby piec gazowy załączał się automatycznie gdy temperatura piecu węglowym spadnie poniżej np 50stopni.Jak rozwiązać sterowanie pompą w obiegu zamkniętym przez oba piece w zależności w którym się pali.?
Jest na to jakiś sterownik.?

Chciałbym aby instalacja była zrobiona ze sztuką z jak najmniejszą ilością błędów. Fizycznie dam radę wszystko podłączyć tylko brak projektu.

 

Załączam 3 rysunki:

1 z podłączeniem zasobnika pod sam gazowy.

2 z podłączeniem węglowego

3 rozkład kotłowni.

 

bardzo proszę o pomoc

jedna węzownica.jpg

dwie węzonice.jpg

rozstaw piwnicy.jpg

Edytowane przez rafal194
błędy w tekście
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie mogę juz edytować. piec węglowy mogę dać na zasadzie wcinki wymiennikiem płytkowym do rury od centralnego tej zasilającej.
Czy jak będę grzał węglowym to w przypadku działania pompki na obiegu zamkniętym. Pompka będzie pchała również wodę na kocioł gazowy, czy mu to nie zaszkodzi, i będzie wtedy działał jak grzejnik.

Edytowane przez rafal194
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dałem zawrót zwrotny na zasilaniu isnatalacji na wyjściu z kotła.W sumie nawet jak dam na powrocie to i tak będzie on puszczał w kierunku kotła.Więc i tak może on robić za punkt grzewczy.Przeszukalem z 20 stron tego tematu i zrobiłem ten rys według nich.Ibszukam osób które pomogą rozwiać wątpliwości i ewentualne błędy.

 

Edytowane przez rafal194
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy mogę dać sprzęgło hydrauliczne tak aby podłączyć do niego dwa źródła zasilania a za sprzęgłem wymiennik c.w.u. Czy muszę koniecznie szukać wymiennika cwu z dwoma wężownicami?.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie jesteś zainteresowany ogarnięciem projektu.Jestes bardzo obeznany.Oczywiscie za odoowedia dla ciebie stawkę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.