Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Piec gazowy, moc i sterowanie


Arekmiz

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, jestem nowy na forum i liczę że specjaliści rozwieją moje wątpliwości i odpowiedzą na pytania. 🙂

Otóż kupuję dom od prywatnego inwestora/developera. Dom parterowy z możliwością wykorzystania poddasza. Na parterze salon z kuchnią (35 m2) sypialnia 1 (18 m2), sypialnia 2 (18 m2), pokój biurowy (12 m2), wiatrołap (6 m2) i łazienka (6 m2). Czyli parter ok. 100 m2. Poddasze nie będzie dzielone na oddzielne pomieszczenia a jego powierzchnia po odjęciu "skosów dachu" to będzie ok 80 m2. Na całości ma być tylko i wyłącznie ogrzewanie podłogowe. Jedynie co w łazience ma być drabinka, podłączona do ogrzewania ale będzie ona miała też grzałkę elektryczną, więc jakby niezależna od CO.

Fachowiec, który ma zakładać instalację zaproponował:

1. Piec gazowy Vaillant vc25cs/1-5, jednofunkcyjny, 25kW

2. Zasobnik CWU 120 l (Vaillant VIH R 120)

3. Rozdzielacz podłogówki na 12 pętli, z mieszaczem/pompą Wilo

4. Pętle: 1 pętla w sypialni 1, 1 petla w sypialni 2, 1 pętla w łazience, 1 pętla w wiatrołapie, 1 pętla w pokoju biurowym, 3 pętle w salonie z kuchnią. Czyli na parterze 8 pętli. Pozostałe 4 pętle zostaną puszczone na górę, na rzazie nie będą jednak układane, tylko pozostaną 4 wypusty (poddasze nie będzie na razie wykańczane).

5. Sterowanie całością za pomocą sterownika Tech: Sterownik L-8e, panel kontrolny M-8n (w salonie), w sypialniach, łazience, wiatrołapie, pokoju biurowym regulatory pokojowe R-8z (i kiedyś na górze też regulator pokojowy).

I teraz pytanie: Czy to co zaproponował ma ręce i nogi? Ja się niewiele znam na tym, jedyne co mi się wydaje, że piec Vaillant jest dobry, bo mamy piec gazowy (stojący, dwufunkcyjny z zasobnikiem wbudowanym) tej firmy w obecnym domu i jesteśmy bardzo zadowoleni. 🙂

Pomożecie? 🙂

Edytowane przez Ryszard
Dodano prefiks
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na dom 180m2 według WT2021 (nie podałeś z którego roku jest budynek) i jakie posiada ocieplenie ścian, poddasza i dachu orientacyjnie będziesz potrzebował 7,2kW mocy + dodatkowa moc na zasobnik VC 15CS/1-5 będzie w zupełności wystarczający.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wejdź na cieplo.app wprowadź dane budynku i będziesz wiedział szacunkowo ile potrzebujesz mocy. Obejrzyj FILM. O pompie ciepła myślałeś ? Mam kilka takich budynków 180m2 wykonanych na podłogówce + pompa ciepła. Koszty roczne ogrzewania i ciepłej wody w okolicach 2300-2500 przy taryfie prądowej G11. Przy G12 lub G13 wyjdzie jeszcze taniej.

Edytowane przez vps1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cóż mam ocenić jak nie znam wartości przepływów jakie wyszły na 12 pętli, brak informacji jakie długości poszczególnych pętli grzewczych. Każda instalacja wymaga określonego przepływu w l/min lub m3/h, obliczenia strat ciśnienia i dlatego powinien być wykonany profesjonalny projekt systemu ogrzewania. Fachowiec wspomniał o tym ? Podejrzewam, że nie skoro zaproponował kocioł 25kW. Napisałeś, że będzie rozdzielacz podłogówki na 12 pętli, z mieszaczem/pompą Wilo. Jest kilka sposobów mieszacz/pompa pełny automat, ręczny, termostatyczny co miał miał na myśli nie wiem. Mając 100% podłogówki nie potrzebujesz żadnego mieszacza. Zmień fachowca puki czas. Ja osobiście rozdzieliłbym piętro i poddasze na dwie strefy każda z własnym rozdzielaczem. Pompa w kotle ma określoną wydajność przepływ jeśli w instalacji przepływ mieści się w granicach tego co może dać pompa kotłowa to ok. Natomiast jeśli na instalacji przepływ wyjdzie większy to konieczne jest zastosowanie sprzęgła lub bufora (100L) i dodatkową pompę obiegową.

Przykładowy schemat

image.thumb.png.5533fdf9456ce1508f62e4d76e247eea.png

Edytowane przez vps1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety fachowca nie zmienię. Nie chcę tu opisywać trochę skomplikowanej sytuacji z kupnem tego domu, bo to nie miejsce na takie opowieści. Krótko mówiąc - fachowca zapewnia inwestor/deweloprer i ja nic nie mam tu do gadania. Specjalnie zatem napisałem tego posta, licząc na ocenę tego co ten fachowiec zaproponował.

Aha, żeby nie było - fachowiec (i cały deweloper) są sprawdzeni na tamtejszym obszarze, ludzie którzy kupili tam podobne domy (na kilku różnych osiedlach) są zadowoleni i polecili tego dewelopera.

 

Apropos mocy, rzeczywiście z wyliczeń wyszło że ten vc25cs/1-5 to za dużo. Że wystarczy vc15cs/1-5. Z tym, że akurat okazuje się że są w takiej samej cenie (znalazłem firmę, w której vc15, vc20 i vc25 kosztują tyle samo).

Poczytawszy też inne wątki sam widzę, że lepiej będzie 2 rozdzielacze, jeden na dole i drugi na górze. 🙂

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.