Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Problem z regulatorem pokojowym


qasi79

Rekomendowane odpowiedzi

witam,

nie znalazłem odpowiedzi na mój problem więc postanowiłem napisać

 

mam kocioł Heiztechnik Q EKO DUO 17KW, sterownik Menuet

domek 130mkw, suporek docieplony 15cm steropianem, strop drewniany docieplony wełną mineralną 20cm - poddasze zamknięte, nieużytkowe

dokupiłem programator pokojowy Auraton 2005 bo temp. w domu miałem 24 stopnie jak odpaliłem piec na 40 stopni

ale pomimo, że na programatorze ustawiłem 21 stopni, że chce to i tak jest 22-23 stopnie

na sterowniku kotła mam ustawienia zbliżone do fabrycznych także nie wiem dlaczego mi nie obniża temperatury

 

na kotle ustawione teraz 55 stopni, CWU na 40 stopni

2 pompy w układzie - jedna do wody , druga do CO

 

może Wy coś poradzicie bo tak to nie wiem gdzie już pytać

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem, że Auratona podpiąłeś pod kocioł (bo nic nie piszesz o zaworze 4d ani jego sterowniku).

 

Czy zauważyłeś, że kocioł wchodzi w tryb blokady/nadzoru? Czyli taki, że mimo spadku temperatury wody pozostaje w trybie podtrzymania/nadzoru (ew. wyświetla komunikat - w przypadku mojego sterownika jest to komunikat BLO)??

 

Jeżeli kocioł utrzymuje cały czas zadaną temperaturę może to oznaczać, że sterownik pokojowy jest źle podłączony (ew. być może sterownik Twojego kotła wymaga uaktywnienia go w parametrach).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Auratona podpiąłem pod sterownik kotła - jest tam wejście na sterownik - 2kabelki

na sterowniku włączyłem opcję programatora pokojowego na WŁĄCZONY

żadnych błędów mi sterownik nie wywala, wszystko ładnie chodzi, kocioł ma ustawione 5 stopni i do tej dogrzewa jak mu spadnie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A nie powinien dogrzewać (oczywiście przy założeniu, że temperatura w domu jest wyższa niż zadana na Auratonie).

 

Auratona możesz podpiąć na dwa sposoby - albo rozwiera się gdy osiągnie zadaną temperaturę w domu albo zwiera. Najprawdopodobniej nie trafiłeś w odpowiedni :) Spróbuj przełączyć kabelki przy Auratonie. Ten z NC przełącz na NO lub odwrotnie.

 

Kocioł powinien pracować w trybie nadzoru w momencie gdy temperatura w domu jest wyższa niż zadana na sterowniku pokojowym (nie wyświetla się "słoneczko").

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

u mnie się ciągle słoneczko pokazuje :angry:

no chyba , że noc to wtedy księżyc świeci na panelu ...

 

spróbuję przełożyć kabelki i zobaczę jak zadziała (chyba mogę je wyłączyć podczas pracy, nic na sterowniku nie muszę wtedy rozłączać)

 

aha od razu podpytam , bo dostałem do sterownika czujkę pogodową na zewnątrz - opłaca się takie coś podłączać?

 

tak to ogólnie fajnie kociołek działa, tylko co 2 dzień muszę qrde sprzątać kuwetę z popiołem jak po kocie :)

pierwszy raz mam takie coś bo wcześniej to mnie spółdzielnia w mieszkaniu grzała stąd moja nie wiedza w tym temacie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chodzi o inne "słoneczko" - podnieś zadaną temperaturę do 28 to zobaczysz :angry: W każdym razie rozumiem, że nie ma tego słoneczka o którym myślę :)

 

Nie przełączaj tych kabelków w czasie pracy kotła (odłącz go z sieci) - nimi chyba idzie napięcie (chociaż niekoniecznie jest to 220V :angry: ).

 

Pozdrawiam

Marcin

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj,

 

Zwykle przy Auratonie podpiętym pod sterownik kotła następuje zatrzymanie pomp CO i kociołek pracuje sobie w trybie podtrzymania. Pozostając w tym stanie do chwili gdy Auraton przekaże info, że temp. w domu jest za niska i sterownik kotła włącza pompy (to o czym Marcin pisał na sterowniku/nadajniku pojawia się kręcące się ciemne "kółeczko-słoneczko").

U mnie tak to wygląda, ale nie znam twojego sterownika kotła.

 

Czy tak dzieje się u Ciebie ??? - tak, jest jak najbardziej w porządku (może masz dom dobrze docieplony, dużą temp. na układzie, dom momentalnie się rozgrzewa, a ciepło nagromadzone b.wolno spada - coś jak przegrzewanie).

Czy pompy pracują non-stop??? - tak chyba źle jest podpięty, albo sterownik kotła go nie "widzi".

Łatwo to sprawdzić wynosząc sterownik na zewnątrz domu.

 

Drugi temat to źle zaprogramowany Auraton (faktycznie średnio logiczny) pierwsze programy masz automatyczne i są ustawione. Chyba od 6 programu możesz sam "rządzić", ale najpierw musisz zdefiniować, że np. Program 6 ma dotyczyć pon, wt, śr, a np. program 7 od czw do niedz.. Dopiero później ustawiasz przedziały godzin z podziałem na tryb nocny i dzienny (np. 7-8 dzienny, 8-15 nocny, itd), dalej z ust wysokości temperatur dzien/noc (ja mam odwrotnie :) w nocy dzienną, tak nam pasuje ).

 

Trzeci temat to dobranie i podłączenie sterownika (podłączenie proste), ale z doborem - osobiście korzystałem z wiedzy producenta swojego sterownika na kotle (który coś tam mówił o typach prądu) - kompletnie się na tym nie znam, ale na kotle i w Auratonie był ten sam typ i jest oki. Sprawdziłeś ten temat?

Z podłączeniem mam nadzieję, że zrobiłeś dobrze i nie podpinałeś sterownika kotła pod 230 odbiornika - ja tak chciałem zrobić, hahahaha - patrz instrukcja.

 

Pewnie sprawdzałeś czy się "widzi" nadajnik Auratona z odbiornikiem?

Na odbiorniku są trzy diody:

- płomień - system pracuje, ciepło na dom

- zasilanie - bez komentarza

- antenka - co 1 lub co 2 minuty mruga informując o przyjętym sygnale z nadajnika.

 

powodzenia, i daj znać jak poszło

 

 

pzdr

j

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Auraton 2005 nie jest bezprzewodowy - chyba, że 2005TX, ale autor tematu nie pisał TX. Jeżeli tak chyba niezbyt łatwo go wynieść i lepiej przetestować manipulując temperaturami :)

 

Kocioł może mieć sterownik Tango Negro (informacja na temat typu sterownika też by się przydała). W takim przypadku pompy powinny uruchamiać się co jakiś czas.

 

Skoro jest tylko słoneczko oznaczające zaprogramowaną porę dnia to kocioł powinien pracować w trybie blokady/nadzoru/podtrzymania a pompy uruchamiać się raz na dość długi czas (np. 5 minut).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Auraton 2005 nie jest bezprzewodowy - chyba, że 2005TX, ale autor tematu nie pisał TX. Jeżeli tak chyba niezbyt łatwo go wynieść i lepiej przetestować manipulując temperaturami :angry:

ups....mam 1 instrukcję do tych dwóch sterowników, i faktycznie nie zauważyłem, że za 2005 ciągnie się kabelek..... cofam tekst o wynoszeniu na dwór :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

sterownik do kotla to menuet mam ... tam se odblokowalem opcje programatora pokojowego

jest on podpiety kabelkiem pod zworki w sterowniku menuet (jest opisane pod ktore podpiac)

 

wroce zaraz do domu to lukne na dzien dobry jaka temp jest w domu

na sterowniku pieca nie bede nic mieszal

sprobuje jak cos zmienic podlaczenia kabli jak pisal Marcin te z NC na NO lub odwrotnie

prad jest o malym napięciu na sterowniku - ale chyba odepne go od sieci ...

na 5 minut nic sie nie stanie mam nadzieje, pozniej chyba te ustawienia co ma wklepane beda nadal w nim jak go wlacze :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

pozmienialem kabelki i mi temp wzrosla do 25 w domu :angry:

wiec odmienilem

ustawilem 28 stopni i sie "sloneczko" pokazalo, zmienilem na 21 i zniknelo

nadal jednak mam 24 w domu :)

z tego co patrzylem w usawieniach menueta to kociol mi dobija do temp zadanej czyli 55 stopni - algorytm 2 mam ustawiony

nie wiem czy tak powinno byc czy tez nie

 

za duzo tych parametrow ... :angry:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Menuet przypadkiem nie ma czegoś takiego, że jeżeli termostat pokojowy osiągnie temperaturę zaprogramowaną, to na kotle zostaje obniżona temperatura zadana do temperatury ustawionej w ustawieniach serwisowych (fabrycznie 50'C), jeżeli tak to zmniejsz z 50 na mniejszą.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie am czegos takiego jak ustawienia serwisowe

mam tylko zadane prze ze mnie na kotle 55 stopni

 

sam juz iewiem co z ta temp :) w sumie dobrze ze jest cieplej niz jak by mialo byc zimno

moze on dopiero bedzie dzialal jak bedzie zimno na dworzu ...

narazie dokupie termostaty na grzejniki bo nic innego nie wymysle

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokopałem się do instrukcji......

Pisałeś, że ustawiony masz algorytm #2 -on wyłącza tylko pompę CO a kocioł pracuje normalnie dąży do zadanych 55'C

Natomiast algorytm #0 powoduje przejście kotła w stan podtrzymania i odłącza pompę.

Przejżyj rys7 i 8 w instrukcji tam jest różnica.

Dostosuj do swoich warunków odpowiednią temperaturę załączania pompy CO, jest to wszystko powiązane ze sobą, żebyś nie miał za zimno.... :) po tych zmianach. No i dokładnie poczytaj instrukcję, warto, ma wiele ciekawych ustawień i parametrów.

Ogólnie ciekawy sterownik.

Pozdrowienia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 10 lat później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.