Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Ariston Genus One + Cube S Net


luk225

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, Panowie mam pytanko otóż posiadam piec Ariston Genus One z zasobnikiem oraz Cube S Net. Przez 3 lata używałem go na normalnym trybie ( nie Auto) i trzymałem temperaturę stała w domu 21' i temperaturę początkowo instalacji 40 stopni. Dzisiaj z ciekawości (może szukając oszczędności) przełączyłem go na tryb Auto (zaznaczam, że nie mam pogodynki) , zmieniłem typ termoregulacji na termostat modulowany pokojowy - domyślnie był ustawiony termostat ON/OFF i zauważyłem że jak w domu została osiągnięta temperatura 21 to dobijał do 21,5 i temperatura początkowa instalacji wybiła na 58 stopni !!!! - pytanie czy to jest normalne ? Czy można jakoś fajnie skonfigurować kocioł i Cube bez pogodynki aby ten tryb auto spełniał swoją niby oszczędną role ? Pozdrawiam serdecznie

Edytowane przez Ryszard
Dodano prefiks
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jedno pytanie: czy kocioł po uzyskaniu temperatury na sterowniku Cube S Net wyłącza się i tuż po tym ustawia temperaturę CO na 58 stopni? Bo jeżeli tak, to jest OK. U mnie kocioł ma ustawione 72 stopnie ale jak zaczyna pracować (jak załącza się grzanie CO) to automatycznie spada do "normalnej" temperatury roboczej (u mnie akurat 32 stopnie). Po dogrzaniu kocioł wyłącza się a temperatura na wyświetlaczu ustawia się na 72 stopnie. Nie mam pojęcia dlaczego tak jest. Też byłem zdziwiony na samym początku ale to normalne. Przy nast. załączeniu temperatura znowu ustawia się na odpowiednią.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ustawioną mam wewnątrz temperaturę na Cube 21,5 stopni - na Cube pokazuje już np. 21.8 wchodzę do kotłowni patrze płomień załączony prawie na średnią moc i na temperaturze początkowej pokazane 58 stopni... Dlatego to mnie zdziwiło, że teoretycznie zbliżył się kocioł do temperatury tej 21,5 a on pracuję prawie na full i pokazuje 58 stopni . 

Może ten parametr 421 ma wpływ ? Ja ustawiłem wybór termoregulacji na 2(Tylko termostat modulowany pokojowy) - posiadam tylko Cube S Net'a bez pogodynki 

Drugi parametr to 424 czyli wpływ czujnika pomieszczenia - tam nie grzebałem a też może ma to wpływ

Może @Michał-zobaczysz u siebie jak to masz ustawienia ? Bo z tego co wyczytuje to chyba uporałeś się z tym problemem... Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Dziwne, że sterownik nie wyłączył kotła całkowicie po przekroczeniu zadanej temperatury o 0,3 stopnia. Cube S Net ma histerezę +/- 0,2'C więc gdy np. zadasz 22.0'C to sterownik wyłączy płomień przy 22,3'C.

2. Ja mam u siebie zarówno Cube S Net jak i czujnik pogodowy więc u mnie temp. zasilania CO sterowana jest w oparciu o dwa czujniki - wewnętrzny i zewnętrzny. Żeby kocioł odpowiednio dobrał temperaturę zasilania, mam ustawioną odpowiednią dla mojego budynku krzywą grzewczą.

Nie jestem w stanie powiedzieć na podstawie czego kocioł dobiera u Ciebie taką temperaturę CO a nie inną. Jedyne co pozostaje to pobawić się z ustawieniami kotła i zobaczyć jak pracuje. Ja bym sprawdzał po omacku:

- Ustawienie na Cube S Net pogody z internetu - może jak to będzie włączone to kocioł dostosuje temp. zasilana w oparciu o temp. zewnętrzną z internetu?

- Krzywą grzewczą - nie mam pojęcia czy kocioł w ogóle bierze ją pod uwagę bez pogodynki ale może ją brać pod uwagę po uaktywnieniu temperatury zewnętrznej branej z internetu?

- Możesz spróbować ustawić większy wpływ czujnika pokojowego. Ja akurat mam u siebie 10 czyli po równo z obydwu czujników. Jeżeli nie masz pogodynki to ustaw maksymalny wpływ z czujki pokojowej i tyle

 

Chętnie się dowiem o wynikach Twoich testów bo tak jak napisałem: u mnie jest inna konfiguracja i dlatego nie mam doświadczenia typowego dla Twojego przypadku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trochę się dzisiaj pobawiłem i ...

Co bym nie zrobił cały czas 58 stopni na początkowej ....

Ustawiona krzywa grzewcza 0,5 i przesunięcie równoległe +1

Cube ustawiony na tryb auto bierze pogode z internetu 

Wpływ czujnika pokojowego zostałem default 2 - chyba że tu coś pokombinować, ale czy miało by to wplyw na te 58 stopni ? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze zauważyłem zaczyna grzać tzn. uruchamia się piec, temperatura w domu ustawiona na 21,5 , temperatura z 58 zmienia się na 34 przy krzywej grzewczej 0.6 i na tej temperaturze sobie tak pyrka do momentu ogrzania chaty - wiec moim zdaniem jest dobrze. Tylko w momencie już wyłączenia pieca zmienia się wartość z 34 na 58 , piec się wyłącza i tak zostaje na tym 58. Niby jest dobrze ale nurtuje te 58 ..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to Ci mówiłem, że jest u mnie tak samo tylko, że na 72 stopnie. Widocznie tak jest napisany program. Nie ma to znaczenia... temperatura kotła interesuje Cię podczas pracy a nie po jej zakończeniu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie da się jej zmienić. W ustawieniach Cube nie ma takiej możliwości ani nie ma też żadnej wzmianki o tym w instrukcji. 

Samą histerezę masz +/- 0,2 stopnia włącznie tzn. temperatura musi wyjść poza widełki +/- 0,2. W Twoim przypadku 21,5 + 0,2=21,7 - do tego moment kocioł jeszcze grzeje ale jeżeli temperatura wyjdzie poza te 0,2 (zacznie się 21,8) to wtedy grzanie zostanie wyłączone. Dokładnie tak samo dzieje się w stronę odwrotną.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 8 miesięcy temu...

Czy pogoda z internetu w cube s net działa jak zewnętrzna pogodynka??
Na kotle ustawilem parametr 421 na 4 i pojawiła się ikonka pogody temperatury zewnętrznej (kocioł wyświetlacza) pobieranej z cube s net (internetowa)
Tylko jak sprawdzić czy w trybie auto kocioł bierze to pod uwagę?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.