Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Ariston Genus One - funkcja Auto włączona czy wyłączona? Jakie ustawienia najkorzystniejsze?


szwagierka

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich użytkowników, od 2 tygodni użytkuję pięć Ariston Genus One jednofunkcyjny z zasobnikiem + pogodówka + sterownik Cube S Net. Aktualnie włączona jest funkcja Auto, zastanawiam się, czy powinna być włączona. Jedni jej nie polecają, jedni polecają. Jakie ustawienia polecacie, by użytkować piec względnie ekonomicznie? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Funkcja auto jest po to aby kocioł dostosowywał automatycznie temperaturę na kotle wzgledem temperatury panującej na zewnątrz (w zestawieniu z czujką wewnętrzną). Chodzi o to aby przy cieplejszych dniach kocioł leciał na pół gwizdka a kiedy trzeba (kiedy temperatura zewnętrzna zacznie spadać) to kocioł dźwignie sobie temperaturę grzania C.O. aby utrzymać temperaturę w domu. Innymi słowy inna będzie temperatura na kotle przy +8'C na dworze a inna przy -20'C aby utrzymać w domu np. 22,5'C. Do funkcji AUTO musi być dobrze dobrana tzw. krzywa grzewcza według której kocioł dobiera sobie temperaturę grzania C.O..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za wyjaśnienie, u mnie jest tak, że nawet jak na zewnątrz jest +7 st. C, to piec grzeje z temp. 57-58 st. Wydaje mi się to trochę za wysoko. Wiem, że piece kondensacyjne powinny być ustawione na niższa temperaturę. Mam jeszcze kilka pytań

1. Jak ustawić prawidłową krzywą grzewczą? 

2. Jeśli wyłączę funkcje Auto i ręcznie ustawie temp na piecu, czy wtedy piec będzie nadal współpracować ze sterownikiem wewnętrznym i pobierał dane ustawione w sterowniku i grzał do żądanej temperatury? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, szwagierka napisał:

Dzięki za wyjaśnienie, u mnie jest tak, że nawet jak na zewnątrz jest +7 st. C, to piec grzeje z temp. 57-58 st. Wydaje mi się to trochę za wysoko. Wiem, że piece kondensacyjne powinny być ustawione na niższa temperaturę. Mam jeszcze kilka pytań

1. Jak ustawić prawidłową krzywą grzewczą? 

2. Jeśli wyłączę funkcje Auto i ręcznie ustawie temp na piecu, czy wtedy piec będzie nadal współpracować ze sterownikiem wewnętrznym i pobierał dane ustawione w sterowniku i grzał do żądanej temperatury? 

Być może krzywa grzewcza jest w ten sposób ustalona lub kocioł jest zblokowany do temperatury minimalnej właśnie na poziomie tych 57-58 stopni. Żeby się dowiedzieć czy piec masz zblokowany do minimum 57-58 stopni to wyłącz funkcję AUTO i ustaw ręcznie na piecu niższą temperaturę. Jeżeli da się ustawić niższą to oznaczać będzie, że w funkcji AUTO piec ma tak dobraną krzywą grzewczą, że nie pozwoli zejść z temp. C.O. poniżej tych 57-58 stopni.

1. Krótka odpowiedź: metodą prób i błędów. Po krótce: trzeba wiedzieć jaka jest minimalna temperatura C.O. która leci w układ (w grzejniki) nie powodująca tzw. taktowania kotła (ciągłego włączania i wyłaczania tuż po starcie). Jeżeli już tę temperaturę znasz to radziłbym wpisać do kotła tę minimalną temperaturę i dopiero potem ustalał krzywą. Krzywa będzie dobierać temperaturę do warunków na zewnątrz ale nie ustawi pieca poniżej temperatury minimalnej aby nie taktował. Co do temperatury maksymalnej z jaką kocioł będzie grzał to ja bym ją dobrał dopiero w zimie przy mrozach. Przykładowo ja już wiem u siebie w domu, że temp. minimalna to 32'C a maksymalna dotychczas to było ok. 38'C przy mrozie -15'C. Ustawiam kocioł tak aby pracował w tych temperaturach. Bez sensu mi ustawić krzywą grzewczą w taki sposób aby w mrozy -15'C kocioł pracował z temp. powyżej tych 38'C. Idea funkcji auto i czujek zewnętrznych i wewnętrznych polega na tym aby kocioł automatycznie dobierał temperaturę do temp. na zewnątrz i wewnątrz budynku aby po starcie grzania praktycznie się nie wyłączał ale pracował z jak najniższą temperaturą która pozwoli dogrzać budynek. Jeżeli jest na dworze ciepło to temp. minimalna wymusi na kotle pracę do momentu gdy temp. wewnętrzna osiągnie zadaną wartość i przekroczy ją o 0,2 stopnia, np. zadane jest 22'C no to kocioł zakończy grzanie jak temp. dojdzie do 22,2'C. W zimie podczas niskich temperatur kocioł będzie dynamicznie dobierał temperaturę i dążył do ciągłego grzania zamiast do szybkiego dogrzania pomieszczeń i potem wyłączenia się na kilka godzin. Ciągłe grzanie powoduje przyjemne uczucie ciągłego ciepła. Czujki natomiast sterują temperaturą na kotle. Kocioł widząc, ze zbliża się do zadanej temperatury na czujce wewnętrznej obniży sobie moc grzania aby się nie wyłączyć. Wracam do tego co napisałem wcześniej: lepiej grzać ciągle na pół gwizdka zamiast ostro przez np. godzinę a potem przez kilka godzin nie, powodując wychładzanie budynku. Ariston ma w książce serwisowej (dostępna na necie) opisane nastawy do ustawiania temp. minimalnej oraz do ustalania krzywej grzewczej. Trzeba przeczytać wykres i dobrać na razie chociaż na oko jakąś krzywą która pozwoli kotłowi pracować na możliwie jak najniższych temperaturach skoro widzisz że teraz pracuje na zbyt wysokiej ale też nie możesz kotłowi zadać zbyt niskiej temperatury (tej minimalnej) bo może taktować.

 

2. Tak, czujka wewnętrzna będzie nadal działać i sterować ogrzewaniem. Jedyna różnica polega na tym, że raz ustawiona na stałe temperatura na kotle słabo się sprawdza bo inaczej grzejesz dom przy plusowych temperaturach na dworze (niska temperatura CO) a inaczej będziesz grzał przy -15'C (wysoka temperatura CO).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za szczegółowe wyjaśnienie. Wygląda na to że serwisant nie ustawił nic, tylko zostawił ustawienia fabryczne i swobodnie mam możliwość obniżenia temperatury po wyłączeniu funkcji Auto. Mam tylko jeszcze dwa pytania: jak ustalić minimalną temperaturę, żeby piec nie taktował? I jaką krzywą wybrać? (mam do wyboru dwie: do niskich temperatur i do wysokich temperatur - różnią się zakresem min i max) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po pierwsze Twój kocioł może wcale nie taktować bo jest dobrze dobrany mocowo do Twojego domu. Jeżeli tak właśnie jest to z kolei trzeba znaleźć jakąś minimalną temperaturę aby kocioł zawsze dogrzewał dom (po mału, ale dogrzewał) bo może się zdarzyć, że ustawisz zbyt mało stopni na zasilaniu CO i piec będzie chodził ale w domu temperatura się nie podwyższy 🙂 Jeżeli kocioł taktuje tzn. przy próbie startu nagle się wyłączy i będzie się w kółko włączał i wyłączał to wtedy wiesz, że ta temperatura na kotle jest zbyt niska i dźwigasz o 1 stopień i patrzysz co się dzieje. Jeżeli piec przestanie się w kółko załączać i wyłączać to znalazłeś mniej więcej temperaturę minimalną. Nie wiem jaką nastawą wbija się na stałe temp. minimalną - musisz zerknąć do serwisówki.

Co do krzywej to niskie temperatury są przeznaczone do ogrzewania podłogowego (np. zakres od 25 do ~40-42 stopni) natomiast wysokie temperatury przeznaczone są do grzejników (zakres od 40-42 stopni wzwyż). Ale to jest ustawienie ogólne kotła i dostosowanie go do zakresu temperatur dla danego wariantu ogrzewania (podłogowe lub tradycyjne grzejnikowe). Oprócz tego masz typowo ustawienie krzywej grzewczej które podaje się jakby na zasadzie "mnożnika" co widać na przykładowym obrazku poniżej. Krzywa jest pomiędzy 0,2 a 4,0. Sam sobie ją musisz dobrać wiedząc ze swojego doświadczenia, w jakich temperaturach kocioł dogrzewa Ci dom do zadanej temperatury na czujce wewnętrznej. Dla przykładu: wiesz, że podczas mrozów na poziomie -15 Twój piec dogrzewa dom mając na zasilaniu CO temperaturę 60 stopni. Jak sobie połączysz kreskę -15 w pionie z kreską poziomą dla 60 stopni to Ci wyjdzie krzywa 1,0. Akurat na zdjęciu poniżej pokazana jest przykładowo krzywa 1,2 która sprawdzi się dla domu przy którym zasilanie musi mieć 70 stopni przy temp. -15 stopni na zewnątrz. Innymi słowy jeżeli na dworze spadnie temp. do -15 to wg krzywej 1,2 piec dobierze temperaturę na kotle na poziomie 70 stopni. Jeżeli u Ciebie kocioł błyskawicznie nagrzeje dom do zadanej temperatury na czujce wewnętrznej to możesz krzywą obniżyć. Pamiętaj, że chodzi o to aby kocioł grzał (i dogrzewał) dom ciągle ale na niskiej temperaturze zamiast nagle i na 100% mocy. Dlatego jest problem z instalatorami, że dobierają krzywą na "pi razy oko" bo nie są w stanie przewidzieć co się będzie działo w zimę - każdy dom jest inny i powienien mieć dobrane inne krzywe mimo, że klimat jest mniej więcej taki sam... Tylko, że te "mniej/więcej" potem przekłada się na mniejsze lub większe rachunku za gaz - raczej na większe 🙂

Nawiasem mówiąc załączony schemat wziąłem z internetu i to był tzw. pierwszy lepszy. Twój kocioł w serwisówce będzie miał swój schemat dobierania krzywej. Do Ciebie będzie należał wybór jaka ona jest.

obraz.png.7cd6113c7e2b64b588b47cdbc734ce4a.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

IMG_20211109_124720.thumb.jpg.183e71389f87d8dcc1b9d37c36a96d3b.jpgIMG_20211109_124720.thumb.jpg.183e71389f87d8dcc1b9d37c36a96d3b.jpgDziękuję za wyczerpujące odpowiedzi. Mam możliwość ustawienia min i max temp na piecu i to rozumiem (ustawiam sobie jakiej minimalnej i maksymalnej temperatury nie ma przekraczać piec przy danej krzywej), ale jest jeszcze w ustawieniach parametr, który nazywa się "stała temperatura CO". Co ten parametr oznacza? Załączam zdjęcie z mojej serwisówki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli funkcja AUTO jest wyłączona to kocioł pracuje ze stałą temperaturą CO. Regulujesz ją na panelu pieca guzikami "+" oraz "-". Czyli ustawiasz kotłowi jedną stałą temperaturę niezależnie od czujki zewnętrznej i kocioł nie będzie tej temperatury na zasilaniu w jakikolwiek sposób zmieniał. To samo możesz osiągnąć w menu pieca właśnie pod ww. nastawą o numerze 4 0 2.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Coś nie bardzo rozumiem. Minimalną temperaturę na kotle da się ustalić na szytwno a to oznacza, że kocioł już poniżej tej temperatury nie zejdzie. Całą resztą steruje krzywa. Jeżeli ustawiłaś krzywą 0.9 to według schematu jest to już poza zakresem dla niskiej temperatury. Dla niskich temperatur krzywa kończy się na schemacie na "0,8" a to oznacza, że np.:

-20 stopni na dworze = ~50 stopni na kotle

-10 stopni na dworze = ~45 stopni na kotle

0 stopni na dworze = ~35 stopni na kotle

Kocioł jest teraz ustawiony na niskiej czy na wysokiej temperaturze?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kocioł jest ustawiony na wysokiej temperaturze. Sęk w tym, że nie wiem jak te parametry poprawnie ustawić. Chciałabym, żeby piec chodził na niskich temperaturach, do 40st na grzejniki. Kondensacyjne powinny chodzić na niskich temp i podgrzewać dom zamiast buchać gorącem w krótkim czasie. Więc ustawiłam krzywą na poziomie 0,9 ale zarazem ograniczyłam temp min i max. Przy 5st na dworze temp na piecu 40st. Być może są to nieodpowiednie ustawienia. Sugerowałam się Twoim poprzednimi wyjaśnieniami. Może temp max powinna być wyższa dla tej krzywej

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jest metoda prób i błędów. Nie wiem jakie są odpowiednie bo nie próbowałem i nie miałem jak zrobić błędu u Ciebie 🙂Tutaj Ty musisz zobaczyć na stałej temperaturze CO czy przy 40 stopniach na kotle budynek jest dogrzewany do zadanej na sterowniku wewn. temperatury. Jeżeli tak to możesz zejść sobie z temperaturą niżej i również sprawdzić czy nadal robi się ciepło i kocioł spokojnie dogrzeje dom do zadanej temperatury. Ciągle możesz obniżać temperaturę aż osiągniesz próg w którym albo kocioł będzie taktował albo po prostu ustawiona temperatura nie będzie powodowała wzrostu temperatury w domu. Od tego progu możesz sobie ustawić 1-2 stopnie więcej zapasu i to będzie wyjściowa temperatura minimalna na kotle. 

Jak już będziemy wiedzieli jaka jest temperatura minimalna przy której budynek się spokojnie nagrzewa przy małej temperaturze na kotle to wtedy ustawimy odpowiednio krzywą. Dodam, że 40 stopni na zasilaniu to już jest mało. Kondensacja jest zdaje się do 55 stopni na kotle. Każda niższa temperatura od tej to sprawniejsza praca kotła i niższe rachunki za gaz więc 40 stopni to jest bardzo dobry wynik. Trzeba popróbować i zobaczyć co się sprawdza przy "dzisiejszych" temperaturach a krzywa załatwi sprawę dla temperatur zimowych. Pomogę z krzywą po znalezieniu  przez Ciebie temperatury minimalnej, OK?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.