Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Vaillant Ecotec Plus Vc 256/5-5 - ustawienie pieca


nowak202

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć,
Przeczytałem ten wątek jak i wiele innych i mam problem z poprawnym ustawieniem ogrzewania oraz niektóre funkcje nie są jasne dla mnie.
Ogrzewam dom już 2 rok (jeśli chodzi o pełny sezon i spalanie gazu moim zdaniem jest wysokie)
Dom ok 130m2 porotherm 25cm + 20 styropian.
Piec Vaillant Pakiet Ecotec Plus Vc 256/5-5 + Vih R 150 + Multimatic 700

Spalanie gazu dobowe >10m3, w ostatnim sezonie spalanie dobowe 10-14 m3. Zaznaczam że to spalanie około 10m3 to jest przy takiej obecnej temp +3 do -2 nocą - to powinno spalać nie 10 a 5 m3 a 10 m3 to się zgodze ale przy temp -10C naprzykład.

Instalacja to 2 rozdzielacze.
1) 4 grzejniki + 2 pętle ogrzewanie podłogowe (RTL)
2) 6 grzejników + 1 pętla podłogówki (RTL)

Najlepszy komfort uzyskany jest uzyskany na korekta.
Regulator temp 20 i krzywa jak szukałem to 0,4-0,6 w tym zakresie wydawała się ok jeśli chodzi oosiągnięcie temp wewnątrz (jednak za niska mi się wydawała temp wody jak dla grzejników około 40 stopni i poniżej) mowię przy temp +/- 0 która przez ostatnie dwa lata rzadko utrzymuje się dużo poniżej np żeby było długo -5 i mniej rzadko ostatnimi laty tak jest.
Moje pytania.

1) Przy funkcji termostat strasznie duża jest histereza odczuwa się skoki temp (czy można ją zmienić)? Znajomy w piecu junkers ma histereze 0,2 czyli w góre i w dół daje to 0,4 stopnia nie odczuwalne.

2) Dlaczego przy funkcji termostat korzystać trzeba z Krzywej grzewczej? To jest dla mnie nie logiczne i nie zrozumiałe? Krzywa grzewcza odnosi się do pogodówki . A przy termostacie by ustawić temp wody grzewczej trzeba kombinować z krzywą dlaczego?

3) ten piec minimalna wartość kw ma 5,7 ale ustawiając go na te 5kw i tak nie był w stanie zagrzać wody w całej instalacji więcej niż chyba 41 stopni jak dobrze pamiętam czyli ta moc minimalna w takim razie powinna być ok? bo jakby piec miał lepsza modulację np 3kw to tym bardziej wodę by pewnie dogrzał do 30C co jest zdecydowanie za mało, więc jaki sens ma takie 3kW minimalnej mocy?

4) gdy piec działa na te 5kw i najlepiej jakby działał cały czas z definicji pieca kondensacyjnego żeby nie taktował to spalanie przy 5,7kw za 1h to około 0,8m3 w moim przypadku więc jakby miał grzać tylko na minimum i cały czas 24h to spalanie wyniosłoby około 20m3 strasznie dużo. To jak taki piec ma działać by nie taktował a nie spalił przy tym nie dużo gazu? (tak jak wspomniałem wyżej majać 2-3kw minimalnej wyszłoby wtedy około 10m3 ale te 2-3kw nie dałoby radę zagrzać wody w instalacji)

5) Jaka jest różnica między D.001 - wybieg pompy ogrzewania a D.072 - wybieg pompy ładującej? to są dwie pompy jakie to pompy? jakie wartości na nich ustawić?

Mam nadzieję że ktoś mi pomorze z tym ustawieniem bo niestety ale nie jestem w stanie sobie z tym poradzić.

A jak czytam że niektóre osoby mają domy 120 m2 i zużywają 4-5m3 gazu za dobę a czasem nawet mnie to nie mam pojęcia jakim sposobem?

Jakie ustawienia podjąć? Jak najlepiej zacząć testować ?

Dzięki za pomoc!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego niestety masz grzejniki. Jeśli są przewymiarowane to ok można dać na zasilaniu 45 stopni. Nie ma szans żeby zejść do poziomu 5m3. Liczylbym bardziej na 7-8m3. Jakbyś całość grzal na podogowce to przy dobrym ociepleniu idzie zejac do tych wsrtosci nawet mniej do 4m3 bez CWU.
Jeśli masz sterowanie termostatem jak często się uruchamia teraz kocioł przy temp około 0 stopni? Jeśli chalpa trzyma cieplo to powinien pracować co 3-4h bez innych zysków ciepla przy histerezie 0.2+0,2.
Ja u siebie miałem kiedyś taka histereze to czylem wachania temp. Przejdź na sterowanie pogodowe zobaczymy jak wtedy będzie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety komfort kosztuje. Możesz dać dowolny termostat z niska histereza. Spalanie Ci spadnie o 1-2m3 ale czy warto. Spróbuj obnizyc krzywa powinno obnizyc spalanie tylko czy będzie dogrzewalo pom. Ja u siebie mam 118m2 z poddaszem na którym mam mostki ciepne + garaz ktory ogrzewa mi wielki psiur:). Spalonie teraz około 7-8m3. Na parterze 22-23 na piętrze 21 stopni. Kociol ma min 4.1kW.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co do histerezy właśnie moje pytanie nr 1? Jak zmniejszyć histerezę? można w ogóle?

Ale jak dać termostat? Jak obsługuję piec za pomocą regulatora Multimatic 700

Powierzchnie mam jak pisałem ok 130m2.

Jakie masz ustawienia na piecu tym, 206/5-5

Pomoże ktoś zrozumieć odpowiedzi na pytania moje powyższe? 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam inny układ niż ty. Mam sprzeglo, dwa obiegi, grzejnikowy i podłogówka (nie mam RTL - podobno RTL przy gazie to zło). Całość spięta jest do modułu vaillant VR70 i to jest podłączone do kotła. W regulatorze mam ustawione Korekta BRAK i wg krzywych jakie wcześniej napisałem. Temperature mam ustawiona na 20-20,5 z tego co pamiętam, ale utrzymuje się 24 w mieszkaniu. Jakbym leciał na termostacie albo korekta to pewnie trzeba by inaczej poustawiać temperatury. Teraz mam grzanie ciągłe (BRAK). Kociął masz za duży to tej powierzchni i bardzo wysoką minimalną moc.
Proponuję ci poszukać takiego tematu w Google co brzmi: "vaillant ecotec 206/5-5 dużo pali jak optymalnie ustawić". Tam jest człowiek chetnie pomaga i udziela rad. Czy u Ciebie uda się coś więcej zdziałać, nie wiem trzeba próbować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.